Son Yorumlar

 • CELAL BEKTAŞ

  Hıdır Hoca 09.12.2014 20:52
  "EHLİBEYT, ON İKİ İMAMLAR ve EVLADI RESUL kavramlarını karıştırmamak gerekir" dersem inşallah haddimi ...

  Devamını oku...

   
 • Akyazılı Sultan

  melih hasan tezol 07.12.2014 18:40
  Ne diyeyim ancak bu kadar güzel olur.

  Devamını oku...

   
 • Kurucu Ahmet Sultan

  free reverse phone 03.12.2014 02:32
  Mobile number search And this Ruling itself grew to be a Precedent, and also the Actual Settler framed ...

  Devamını oku...

   
 • İRAN GEZİSİ

  Hüseyin 21.11.2014 20:58
  Sayın Aydın,sizi televizyonlarda n iziyorum ve çok takdir ediyorum.Bilgin ize yumuşak üslubunuza,anla ...

  Devamını oku...

   
 • NAİLİ BORATAV

  Zerrin Boratav 10.10.2014 09:32
  Pertev Amca ve Hayrünnisa Yengemiz ile yaptığınız bu söyleşi için çok teşekkür ederim.

  Devamını oku...

KONYA EREĞLİ ÖZGÜRLER CEMEVİ’NDE HIZIR CEMİ

KONYA EREĞLİ ÖZGÜRLER CEMEVİ’NDE HIZIR CEMİ

AYHAN AYDIN

 

PİRHA- Aleviler için kutsal olan bolluğu bereketi, hoşgörüyü ve barışı simgeleyen Hızır ayı vesilesiyle Konya Ereğli Özgürler’de Hızır cemi yapılarak lokmalar dağıtıldı.

1960’lı yılllarda Erzincan Tercan, Dersim Pülümür, Bingöl Kiğı bölgelerinden gelerek Konya Ereğli Özgürler’de satın aldıkları bir çiftliği köye dönüştürüp yaşayan Alevilik inançlarına sahip çıkıyorlar.

Büyük bir mücadeleyle, asimilasyon gayretlerinin de artması sonucu, bilinçli birtakım canların öncülüğünde, şimdi Konya’nın Ereğli ilçesine bağlı bir mahalle olan Özgürler’de halkın kendi emekleri ile yaptıkları cemevi geçen yıl hizmete açıldı. Alevi Kültür Dernekleri’nin bir şubesi olan cemevinin hizmete açılmasına rağmen sıkıntılar devam ediyor. Cemevi başkanı ve bu tip çalışmalara öncülük eden isimlerden Ali Sığırcı dertlerinin büyük olduğunu Ankara ve İstanbul’daki Alevi kurumlarından beklenti içinde olduklarını söyledi.

 

“SÜNNİ HOCAYA MAHKUMUZ”

Pir Haber Ajansı’na konuşan Ali Sığırcı, “İmkansızlıklar nedeniyle senede iki kez cem yapabiliyoruz. Kendi insanımızı yetiştiremediğimiz için Sünni hocaya mahkumuz. Kendi cenazemizi kaldıramıyoruz, köye bir cami yapıldı, asimilasyon çalışmaları var. İnsanları eğitecek yetişmiş insanımız yok.” dedi.

Kureyşan Ocağı talipleri olan mahallenin çok önemli bir genç ve çocuk potansiyeli var. Buradaki kitlenin bağlı olduğu pirler aslen Erzurumlu ve şimdi İzmir’de oturan çok köklü Kureyşan Ocağı Dedeleri.

Burada gelenek yaşatılmak istense de özellikle gençlerin önündeki işsizlik ve inanç konusunda danışacakları, beslenecekleri bir potansiyelin olmaması sıkıntıların başında geliyor.

Yörede olan ve aynı şekilde kurulan diğer iki Alevi köyü Zengen ve Orhaniye. Buralarda da Alevi geleneği yaşatılmaya çalışılıyor ve Hızır aşkıyla yol yürüyor.

İzmir’den gelen Turabi, İsmail Alkan Lütfü Çevik Dedeler,14 Şubat perşembe günü Ereğli Özgürler Cemevi’nde Hızır aşkıyla cem yürüttüler.

Köylünün ortaklaşa aldıkları kurbanların tığlanması, hazırlanan lokmaların dağıtılmasından sonra yüzlerce canın katılımıyla Hızır Cemi yapıldı. Gençlerin ve çocukların yoğun olarak katılımları geleneğin yaşatılması açısından önemliydi.

 

EZELİ DOĞANAY’DAN EĞİTİM SEMİNERLERİ

Aynı zamanda Kureyşan Ocağı dedelerinden, yöre halkının da piri pozisyonundaki buradaki insanlar tarafından çok sevilen araştırmacı-yazar-şair Ezeli Doğanay, daha önceki senelerde olduğu gibi bu sene de özellikle gençlere yönelik Alevilik eğitim seminerleri verecek. Seminerler bir hafta boyunca devam edecek.

 

YAŞAYAN GELENEKSEL ALEVİLİK

Yöreyi ziyaret eden ve Hızır cemine katılmak için bölgede bulunan Araştırmacı-Yazar Ayhan Aydın, 15 Şubat cuma günü, Ezeli Doğanay’la birlikte Cemevi’nde bir sunum yaparak bilgilerini dinleyenlere paylaştı.

 

Ayhan Aydın/KONYA

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ayhan Aydın Etkinlikleri

Kasım 2019
P S Ç P C C P
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Üye Ol,Giriş Yap

Kimler Sitemizde

11 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi