Son Yorumlar

 • CELAL BEKTAŞ

  Hıdır Hoca 09.12.2014 20:52
  "EHLİBEYT, ON İKİ İMAMLAR ve EVLADI RESUL kavramlarını karıştırmamak gerekir" dersem inşallah haddimi ...

  Devamını oku...

   
 • Akyazılı Sultan

  melih hasan tezol 07.12.2014 18:40
  Ne diyeyim ancak bu kadar güzel olur.

  Devamını oku...

   
 • Kurucu Ahmet Sultan

  free reverse phone 03.12.2014 02:32
  Mobile number search And this Ruling itself grew to be a Precedent, and also the Actual Settler framed ...

  Devamını oku...

   
 • İRAN GEZİSİ

  Hüseyin 21.11.2014 20:58
  Sayın Aydın,sizi televizyonlarda n iziyorum ve çok takdir ediyorum.Bilgin ize yumuşak üslubunuza,anla ...

  Devamını oku...

   
 • NAİLİ BORATAV

  Zerrin Boratav 10.10.2014 09:32
  Pertev Amca ve Hayrünnisa Yengemiz ile yaptığınız bu söyleşi için çok teşekkür ederim.

  Devamını oku...

22. Geleneksel Topçu Baba Anma Etkinlikleri Yapıldı 15 Haziran 2019

22. Geleneksel Topçu Baba Anma Etkinlikleri Yapıldı

15 Haziran 2019

Balkanlar’ın (Rumeli) Gönül Fetihçisi Kırk Ereni’nden birisi olarak kabul edilen, yaşadığı çağdan yüzyıllar sonra bile adına yapılan etkinlikle başta tüm Trakya bölgesi olmak üzere, insanları buluşturup, kaynaştırmayı başaran Topçu Baba, adına yapılan etkinlikle bu sene de anıldı.

15 Haziran 2019 cumartesi günü, Kırklareli Kofçaz İlçesi, Topçular Köyü yakınlarındaki Topçu Baba Türbe Alanı’nda, Topçu Baba Kültür ve Sanat Derneği tarafından 22.’si düzenlenen etkinliğe yüzlerce insan katıldı.

Milletvekillerinin, idareci- yönetici olarak bürokratların, birçok inanç önderi, yazar ve sanatçının katıldığı etkinlikte ilk önce dernek başkanı Mustafa Can’la birlikte, yöre inanç önderleri Topçu Baba Türbesi’ni ziyaret edip, niyaz edip, çerağ yakarak ulu erenden “destur” aldıktan sonra etkinlikler başlamış oldu.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bugüne kadar bu yolda şehit olmuş, Hakk’a yürümüş tüm veli, önder ve yol âşıkları adına saygı duruşunda bulunuldu.

Geleneksel yapıyla Trakya bölgesinin inanç önderlerinin gülbeng verip üç nefes söylemeleri, dernek başkanı Mustafa Can’ın açış konuşmasını yapmasından sonra anma etkinlikleri başladı.

Davetli olarak etkinliklere katılan Alevi Dernekler Federasyonu ve aynı zamanda Garip Dede Kültür Merkezi Cemevi Başkanı Celal Fırat yaptığı konuşmada; federasyona bağlı diğer kurumlar adına da halkı selamlayarak, yol ve erkânın yaşaması ve yaşatılması, örgütlenmenin zorunluluğu kararlılığını dile getirdi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu adına söz alan 2. Başkan Mehmet Ali Çankaya, Alevilerin haklarının alınması yönünde ve bu alanda Avrupa’da verilen mücadeleleri anlattı. Çankaya, Türkiye’de Alevilerin bu ülkenin yurttaşları olarak burada haklarını alamadıklarını, ders kitaplarında Aleviliğin anlatılmasının bu ülkeye ne zararı olacağını, Alevilerin yaşadıkları insan hakları sorununun çözümü için her türlü mücadeleyi verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini, Balkanlar’da da uygulanan asimilasyoncu çalışmalara karşı AABK büyük çaba harcadığını örneklerle anlattı.

Bu arada Can Tv. adına bizler de Mennan Yılmaz’la birlikte hem etkinlikleri görüntüledik, hem de Araştırmacı Yazar Refik Engin başta olmak üzere çeşitli söyleşiler yaptık. HDP Milletvekili Sayın Zeynel Özen ile kısa bir sohbetimiz oldu.

Birbirinden değerli sanatçıların, inanç önderlerinin, zakirlerin sahne aldıkları etkinlik sonunda geleneksel olarak, yöre insanın kendi katkılarıyla hazırlanan kurbanlar ve pilav dağıtımı yapıldı.

Eşsiz bir doğanın büyüsü içinde, herkesin bir dost-kardeş- arkadaş (müsahip) olarak büyük bir sevgi çemberinde kaynaştıkları, bazı akademisyenlerin, öğrencilerin de araştırma yaptıkları, özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın da gelmeleriyle bu büyük kültür olayına ortak olmaları, geleceğe dönük umutlarımız yine arttırdı.

 

Emeği geçen cümle canlara aşk olsun…

Yeni etkinliklerde buluşmak dileğiyle bin muhabbetlerimle…

(Can Tv.’ye çekimler için gittiğimiz bu etkinlikte, bizimle candan ilgilenen özellikle gül yüzlü gençlerimiz Ersin Şahan, Onur Tan ve diğer kardeşlerime, Bektaş Yavuz Baba ve cümle diğer dostlarıma candan teşekkür ediyorum.)

Ayhan Aydın

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ayhan Aydın Etkinlikleri

Ocak 2020
P S Ç P C C P
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Üye Ol,Giriş Yap

Kimler Sitemizde

12 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi