YUNANİSTAN'DA MÜRSEL BALİ KURBANI'NA KATILDIK, 2018

YUNANİSTAN'DA MÜRSEL BALİ KURBANI'NA KATILDIK...
10 Kasım 2018

 AYHAN AYDIN

Yılar yılı, Seyyid Ali Sultan Dergâhı (Ocağı) bünyesinde gerçekleştirilen Mürsel Bali Kurbanı (Kasım Kurbanı) Etkinliği bu sene de Yunanistan'da Alevi Bektaşi Yolu'nu yaşatanlarca büyük başarıyla gerçekleştirildi.

10 Kasım Cumartesi günü Seyyid Ali Sultan Tekkesi Korumu Heyeti tarafından organize edilen Yunanistan dışından Türkiye ve Bulgaristan'da da yüzlerce canın katıldığı etkinlikte Mürsel Bali türbesi başında Kuran okundu, dualar edildi. Kesilen kurbanlar Hakk lokması olarak gelen tüm misafirlere dağıtıldı.

Trakya'nın sesi olan Hasan Öztürk ve Yunanistan'da milletvekili olan çok değerli Ayhan Karayusuf tarafından nefesler, türküler söylendi. 
Bizler de Türkiye'den Mahmut Aydın Baba'nın kullandığı arabayla hareket ederek etkinliğe katıldık. Her zaman bilgisi ve ön görüsüyle bizlere örnek olan çok sevgili hocamız ve Alevi Düşünce Ocağı'ndan Kemal Akgün ve Muhammed Aydın'la yolculuk bir başka güzeldi. 
Yunan parlamentosundan milletvekilleri ve siyasiler dışında birçok dede, baba, kurum temsilcisinin katıldığı etkinlik; birliğe, beraberliğe, kardeşliğe vesile olan bir etkinlik oldu...
Sonbaharın büyüsünde, erenlerin yurdunda, insanlığın doruk noktalarında Alevi Bektaşi Yolu'nu Balkanlar'da (Rumeli)'de yaşatan can dostlarla tekrar kucaklaştık. 
Yunanistan'da birçok baskıya, tertibe, oyuna karşın, her şeye rağmen; bu çerağları sonsuza kadar yakmaya kararlı bu gül yüzlü canlara, bu organizasyonda çaba gösteren tüm köylülerimize, uzaktan, yakından etkinliğe katılanlara bin muhabbet duygularımızla aşk olsun, diyoruz...

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile