DULOVA'DA CEMEVİ TEMELİ ATILDI

Bulgaristan Dulovo’da (Akkadınlar) Cemevi Temeli Atıldı

 

24 Eylül Cumartesi günü Bulgaristan’da Silistre’ye bağlı Dulovo (Akkadınlar) Beldesi’nde “Dulovo (Akkadınlar) 2002 Cem ve Kültür Evi”nin öncülüğünde bir cemevinin temeli atıldı.

Belediyeden tapusu alınan bir arsa üzerine yapılması planan cemevinin temel atma törenine Türkiye’den de kalabalık bir misafir topluluğu katıldı.

Aynı zamanda arsanın alımına katkı sağlayan ve Alevi Vakıflar Federasyonu Onursal Başkanı ve Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ı temsilen törene katılan CEM Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Cemal Canpolat; büyük beğeni toplayan ve Balkanlar’da erenlerin tarihsel ve günümüze yansıyan önemlerini vurgulayan bir konuşma yaptı. Aynı şekilde etkinliğe katılan milletvekili Durdu Özbolat’ın, CEM Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Ali Yüce’nin, Türkiye’deki ve Bulgaristan’daki etkin Alevi Ocaklarından Sultan Süceattin Veli Ocağı/Dergahı Postnişini Mehmet Demirtaş Dede’nin, Mahrem Tezol Baba’nın, Muharrem Topaloğlu Baba’nın mesajları beğeniyle alkışlandı.

Temel Atma Törenine Bulgaristan’ın farklı yörelerinden,  bu arada Güney Bulgaristan Cem Derneği’nden,  babalar, dedeler, kurum ve kuruluş temsilcileri, Milletvekili Mithat Tabakov ve Dulovo Belediye Başkanı Güner Ramis katılarak birer konuşma yaptılar.

Akkadınlar 2002 Cem ve Kültür Evi Cemiyeti Başkanı Hasan Ali Sefer organizasyonuyla aynı gün Birlik Kurbanları Kesilip, 4 Halifenin Yol Alma törenleri yapıldı.

İnanç önderlerinin rehberliğinde Türkiye’den hareket eden gurup temel atmanın dışında: Bulgaristan’da Varna yakınlarındaki Saçlı Koçlu Baba, Varna’da Akyazılı Sultan, Razgrat’ta Demir Baba Sultan, Kırcaali’de Elmalı Baba, Haskova’da Odman Baba’yı; Makedonya’da Harabati Baba Sultan Dergahı’nı, Ohri’de Sarı Saltuk Makamı’nı; Manastır’da Atatürk’ün Okuduğu Askeri İdadi’yi, Yunanistan’da Selanik’te Atatürk’ün doğduğu evi, Dimetoka yakınlarındaki Seyyid Ali Sultan (Kızıldeli) Türbeleri’ni ziyaret edilip buralardaki yöneticilerle, inanç önderleriyle muhabbetlerde bir araya gelmişler, ikili görüşmelerde bulunup, yöredeki sorunları konuşmuşlar çok verimli bir geziye imza atmışlardır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile