RAZGRAT'TA CEMEVİ TEMELİ ATILDI (2004)

Bulgaristan Razgrat’ta

Türk Kültür ve Cemevi Merkezi

Temeli Atıldı (2004)

 

Uzun yıllardan beri CEM Vakfı öncülüğünde ve desteğinde çalışmalarını sürdüren Bulgaristan Razgrat Cem Derneği’nin yoğun uğraşları sonucunda son yıllardaki Alevilerin Balkanlar’daki en önemli faaliyetlerinden birisi hayata geçmiş oldu.

Balkanlar’da Türkler’in ve Aleviler’in/Bektaşiler’in en fazla yaşadıkları ülke olan Bulgaristan’da bir kültür ve cemevinin yapımı için ilk ciddi adım atılarak, burada bulunan insanların uzun yıllardan beri özlemini çektikleri bir birliktelik yakalanmış oldu.

Sarı Saltuk’ların, Otman Baba’ların, Akyazılı Sultan’ların, Demir Baba’ların, Denizlerli Ali Baba’ların, Musa Baba’ların yurdu olan Bulgaristan’da inancını, kültürünü yaşatan bir milyondan fazla Türk’ün tarihi günlerinden birisi olarak kayıtlara geçecek olan Bulgaristan Razgrat Türk Kültür ve Cemevi Merkezi’nin temel atma töreni de, anlamına yaraşır bir şekilde gerçekten de çok çarpıcı sahnelerle doluydu.

Türkiye’den CEM Vakfı öncülüğünde gelen yaklaşık kırk işadamı aynı zamanda her iki ülke arasında iş olanaklarının sağlanması bakımından da bir şans oluşturdular.

Türkiye’de Alevi İslam inancının günümüzdeki önder isimlerinden sayın Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın sağlık problemlerine rağmen, temel atmaya teşrifleri CEM Vakfı’nın ve Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın Balkanlar’a, Balkan Türklüğüne ve Alevi/Bektaşiliğine vermiş oldukları önemi göstermesi bakımında da çok önemliydi.

İzzettin Doğan bu ziyaretinde gerek Bulgar yetkililer, gerek buradaki büyükelçi, milletvekilleri, nihayetinde Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Genel Başkanı Ahmet Doğan gibi yöneticiler, kanaat önderleri, işadamları, gazeteciler, belediye başkanlarıyla görüşerek bu topraklara ve burada yaşayan inanç ve kültüre vermiş olduğu önemi göstermiş oldu.

Razgrat İli çevresindeki belediye başkanlarının, işadamlarının, inanç önderlerinin ve aynı zamanda Dulova’da (Akkadınlar), Yablanova’da (Alvanlar), Kırcali’de de benzer çalışmalar yapmak isteyen ve başta Dulova’dan olmak üzere bu konuda somut adımlar atan yetkililerinde hazır bulundukları iki yemekli toplantıyla da Türkiye’den giden heyet ile Bulgaristan heyeti arasında kaynaşma olanakları arttı.

 

Temel Atma Töreni

 

3 Temmuz 2004 Cumartesi günü Razgrat merkezinde belediyeden satın alınan arsa üzerinde Türk Kültür ve Cemevi Merkezi temeli atıldı.

Açılışa İzzetin Doğan ile Ahmet Doğan'ın yanı sıra, Razgrat Belediye Başkanı ve Valisiyle birlikte; Türkiye’yi temsilen Burgaz Başkonsolosu Şefik Vural Altay, Azerbeycan Büyükelçisi Mehmet Aliyev, Kırgızistan Büyükelçisi Amanbek Karykulov ile Bulgaristan’daki Türk milletvekilleri da katıldılar.

CEM Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinin, kurucularının yanı sıra eski bakan Tahir Köse, Prof. Dr. Gazi Aydın gibi isimlerin de bulunduğu temel atmada Bulgaristan’dan çok farklı yörelerinden insanlar, inanç önderleri, belediye başkanları ile işadamları da hazır bulundular.

Daha sonra hep birlikte temel atma anısına Demir Baba Türbesi yakınlarında düzenlenen etkinlere gidildi. Yöresel oyunların sergilendiği etkinlik esnasında insanlar Demir Baba Türbesi’ni de ziyaret etme olanağını yakaladılar.

Geçtiğimiz aylarda tamamlanan ve Ahmet Doğan’ın kendi kişisel olanaklarıyla yapımını sağladığı, yeni çevre düzenlemesiyle şimdi daha rahat ziyaret edilen Demir Baba Türbesi, burada gerçekten de Türk varlığının bir simgesi gibi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile