ALEVİ İSLAM DİN HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI AÇILDI (2003)

Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı Açıldı

 

CEM Vakfı’nın öncülüğünde, on yıl boyunca sürdürülen çalışmalar sonucunda oluşturulan ve Alevi İslam inancını benimsemiş 25 milyon insanın inanç ve kültür dünyalarına ait sorunlarına çözümler üretmek üzere; kurumlar üstü bir yapılanma anlayışıyla oluşturulan Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı, 27 Aralık 2003, Cumartesi günü Yenibosna Kültür ve Cemevi’ndeki merkezinde açıldı.

 

Tüm Türkiye’deki, bu arada başta Balkanlar olmak üzere, tüm dünyadaki Alevi/Bektaşi/Mevlevi/Nusayri İslam anlayışını benimseyen insanların inanç önderlerinin temsilcilerinin yer aldığı, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı’nın açılışına yüzlerce dede ve baba katıldı.

Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı’nın, 9 Kasım 2003 tarihindeki CEM Vakfı Üçüncü Anadolu İnanç Önderleri Toplantısı’na katılan 1742 inanç önderinin katılımıyla yapılan seçimle oluşturdukları, başta merkez yürütme organlarına seçilen 110 kişisi olmak üzere, üyelerinin; Alevi/Bektaşi/Mevlevi/Nusayri kurum ve kuruluş temsilcilerinin, çeşitli siyasi parti temsilcilerinin, bu arada milletvekili Berhan Şimşek’in de, açılışında hazır olduğu Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı hizmet merkezinin açılış kurdelesini; Prof. Dr. İzzettin Doğan’la birlikte eski sağlık bakanı Yıldırım Aktuna, kurumun başkanlığına seçilen Ali Rıza Uğurlu, başkan yardımcılıklarına seçilen Nasrettin Eskiocak, Hasan Çıkar, Timurtaş Ulusoy, Nevzat Demirtaş birlikte yaptılar.

Açılışa DSP İstanbul İl Başkanı Soydal Sılay, Genç Parti yöneticileri de katıldılar.

Türkiye’deki Caferiler’in önderlerinden Selahattin Özgündüz’le birlikte, CEM Vakfı yönetim kurulu üyelerinin, kurucularının, şube ve birim temsilcilerinin de hazır bulundukları açılışa başta Dışişleri Bakanı olmak üzere birçok kişi ve kurum temsilcisi de mesajlarıyla tebrik telgrafları gönderdiler.

Seçim ile ocak, il temsilcisi gibi belli ölçütlere göre seçilen Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzden fazla inanç önderi yanın da halkın da çok yoğun ilgi gösterdiği açılıştan sonra; katılımcılar duygu ve düşüncelerini dinleyenlere aktarma olanağı buldular.

Açılışa telgraf ve mesajlarıyla katılıp Başkanlığın ülkemizin birliği için hayırlı olmasını dileyenler arasında; Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, birçok bakan ve milletvekili yanı sıra, Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas gibi siyaset dünyamızın ünlü isimleri ile birçok kurum kuruluş başkanının da yer aldığı görüldü.

 

Not:

Cumhuriyet döneminde, Alevi/Bektaşi toplumunun önderi pozisyonunundaki, gerçek bir değer olan Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın istemi ve bu konudaki destekleri sonucunda, CEM Vafkı bünyesinde önemli çalışmalar yapan, bunu da önemli ölçüde CEM Vakfı’na borçlu olan Ayhan Aydın, ilk kuruluş döneminde bu kurumun genel sekreterliğini yapmıştır.

On yıl boyunca hiçbir ayrım yapmadan tüm  inanç önderlerimiz dedelerle, babalarla, ozanlarla geliştirdiği diyalog ortamı sonucunda, genel bir birleştirici fonksiyonla, bu tip çalışmaların genel koordinatörlüğünü yapan Ayhan Aydın, çeşitli nedenlerle bu kurumdaki çalışmalarını noktalayarak, CEM Vakfı Genel Merkezi’ndeki çalışmalarına geri dönmüştür.

EKİN İDİK OLDUK HARMAN, AYHAN AYDIN, (ALEVİLİK BEKTAŞİLİKLE İLGİLİ HABERLER, ETKİNLİKLER, SÖYLEŞİLER, YORUMLAR, FOTOĞRAFLAR – 1992 - 2004), 2005, İstanbul, KAHRAMAN OFSET, (SAYFA: 414-415)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile