Sahte Yol Önderleri, Sahte Bir Baba

Bir İnsan Nasıl Kamil Bir İnsan Olur,
Ya da Nasıl Gerçek Bir Yol Önderi Olur?
 
Dede olmadığı halde dedeyim, diyen sahtekarlar, bu yolu kullanıp kendi reklamını yapanların çoğaldığı bir devirde yaşıyoruz.
Buna Bektaşiler de dahil oldu. Eğitimi ve bilgisiyle kendisinden beklentilerimiz olan bir uyanık da Bektaşi Yolu'nu kullanıyor bugünlerde.
Kendisi derin bir Bektaşi bilgisine sahip olmadığı gibi yolda sahip olması gereken birçok vasıftan uzak, kolay ve kısa yoldan ve de her türlü basit yol ve yöntemi kullanarak hızla bir şekilde bir yerlere erişmek istiyor. Ama bu yol öylece insanları aldatarak, atlatarak ilernecek bir yol değil ki!
Bir baba düşününkü işi gücü bırakmış sosyal medya hesaplarını kullanıp popüler olmak için her türlü numaraları yapıyor.
Bektaşî kıyafetlerini giyip ilgili ilgisiz yerlerde boy gösteriyor; sanki bu giysiler kutsal bir mana ifade etmiyor da bunlar birer podyum giysisi!
Bu zatı muhterem kendi kişisel sosyal medya hesaplarından Bektaşilik'le ilgili hiçbir şey paylaşmazken, tüm Alevi - Bektaşî kişi ve kurumların, gurupların hesaplarından devamlı, yazılar, yorumlar, fotoğraflar paylaşıyor; ikiyüzlülüğü elden bırakmıyor yani.
Kendisinin kendisine ait doğru dürüst bir Bektaşîlik bilgisi yok. Ama onda maharetler bitmiyor! Promtor denilen ve siyasilerin sıklıkla kullandıkları gibi görüntülü olarak yazıları okuyor ama bilmeyenler kendisini konuşmacı olarak görüyorlar. Başkalarının bilgilerini, fikirlerini kendi bilgisi gibi anlatıyor, daha doğrusu okuyor!
Sıkılma, utanma hak getire.
Bununla sınırlı kalsa neyse; bu mahir kişi tüm kurumların içine girip türlü kulisler yapıyor; sözde Bektaşilerin hakkını istiyor gibi görünüp muhibi, yoldaşı, candaşı yani bir kitlesi olmadığı halde geniş bir kitle adına türlü taleplerde bulunuyor. Vali masalarına oturuyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Bektaşiler için yer ve hak talep ediyor.
"Karyağdı", "Nafi Baba", "Sarı Saltık" sosyal medya hesaplarını kurarak ya da elde ederek bu sitelerde kendi videolarını, fotoğraflarını paylaşıp duruyor.
Beni bu yazıyı yazmaya iten ise yeni fark ettim ki, "Bedri Noyan" sitesini de ele geçirip yine kendi videolarını burada yayınlıyor.
Kim adına, kime sorarak Alevi - Bektaşi kitlesinin kutsal değerlerini kişisel şirketinin birer şubesi gibi görürsün, bencilce kendini Bektaşi Yolu'nun önüne geçirirsin?
Ama iş bununla da sınırlı değil, bu şahısta o kadar hırs var ki, "sponsorlu" yani belli bir para vererek bunları daha geniş kesimlere ulaştırıyor...
Para, pul, makam, mevki...
Dervişlerin, Bektaşilerin önem vermedikleri mevzular... Bu yolda aslolan bir karşılık beklemeden hizmet değil midir?
Şimdi bazılarının söylediği gibi ne var bunda, boş ver gitsin!
Boş ver gitsin. Tabi ya... Batan geminin malları bu Alevi Bektaşi değerleri elbette... Yolla ilgisi olmayanlar için boş ver gitsin... Aldırma sen... Yağmala gitsin... Bir kişi daha artmış ne fark eder değil mi, sömüren sömürene nasıl olsa!
Hayır, hayır... Her şey o kadar ucuz değil... Bu yolu yaşatanlar, gönül verenler var elbetteki...
Bu yol kimsesiz de değil, sahipsiz de değil...
Şu cesarete, bu meydanı boş bulmaya bak...
Sahte dedeler, sahte şeyhler, sözde analar, şimdi de sözde babalar...
Yazık, yazık, yazık....
Sadece kendisini aldattığının farkında olmayanlara yazık...
 
Ayhan Aydın
6 Kasım 2021

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile