ALEVİLİK YARGILANIYOR: MURTAZA DEMİR YARGI KARŞISINDA

ALEVİLİK YARGILANIYOR: MURTAZA DEMİR YARGI KARŞISINDA

 “Keçeci Baba Dergâhı’nın camiye çevrilmek istenmesi üzerine, konu ile ilgili bir yazı kaleme alan ve “Burası yüzyıllarıdır Alevilerin cem yaptığı bir dergâhtır. İmamınızı da alın gidin” diyerek tepki veren Pir Sultan abdal Kültür Derneği Kurucu Başkanı Murtaza Demir 3. Kez yargı karşısına çıkıyor. (16 Kasım 2021 Salı, Çağlayan Adliyesi, 9. Asliye Ceza Mahkemesi / İstanbul)

Elbette ki, doğrusu burada Alevilik yargılanıyor, çıkar için; devletten, Diyanet'ten, erk'ten, otorite'den bir korkusu olmayıp bin yıllık Alevi düşmanlığı yapan karanlık kafanın karşısında, Aleviler için hak ve hukuk arayanlar, eşit yurttaşlık / vatandaşlık, inanç, din ve vicdan özgürlüğü isteyenler yargılanıyor.

Bu davada; Aleviler üzerinde hiç bitmeyen, yüzyıllardır var olan ve hala sürüp giden sistemli asimilasyona karşı olanlar yargılanıyor.

Çağdaş Türkiye'nin düşmanı, sapkınlığın övüldüğü, bir karanlık yapı olan Diyanet İşleri Başkanlığı aynı zamanda bir Alevi asimilasyon merkezidir.

Din bezirgânlarının, Allah, kul hakkı gözetmeyenlerin, dini duyguları sömürenlerin gericilik merkezi olan Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır.

Tüm Türkiye'de herkes, her dinden, her inançtan insan toplulukları dilediği gibi ibadetlerini yerine getirebilmelidir.

Bu haliyle Diyanet İşleri Başkanlığı Sünni yurttaşların da boyutlarındaki prangadır.

Bir firavun gibi yaşayan, bugünkü siyasi otoritenin bir maşası olan, elinde kılıçlarla, sapıklıklara onay veren fetvalarıyla bir haramzade olan bugünkü Diyanet İşleri Başkanı'nın arkasında namaz da kılınmaz.

Böylesi bir Diyanet'ten bir maaş beklentisi olan bir Alevi dedesi de varsa o da düşkündür, bir haramzadedir. Onun yaptığı ibadet ibadet değil, yaptığı cem ise Muaviye ve Yezit'in yaptığı cemdir.

Bu bağlamda uzun yıllardan beri Aleviliğin özgün haliyle yaşaması ve her türlü asimilasyona karşı çıkan, Atatürk devriminin ve aydınlık yolunun, laikliğin savunucusu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı eski başkanı, Alevi Aydını ve Yazarı Murtaza Demir üstadımızın yanındayız.

Yolu açık olsun, Hakk erenler, zalime fırsat vermesin. Karanlıklar yurdumuzdan da, Aleviler üzerinden de dağılıp gitsin...

 

Muhabbet ehline aşk ile...

 

Ayhan Aydın

10 Kasım 2021

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile