Mevleviler Atatürk’ü Andı

Mevleviler Atatürk’ü Andı

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ölüm yıldönümünde anılmaya devam ediyor. Mevlana Celalettin Rumi’nin yolunu yani Mevleviliği yaşatmak konusunda uzun yıllardan beri faaliyetlerde bulunan ve bu yolda bir ömür geçirmiş Hasan Çıkar Dede’nin mirasını sürdürmeye devam eden EMAV (Evrensel Mevlana Âşıkları Vakfı) 1998’den beri bu tür faaliyetlerini sürdürüyor.

Çeşitli bahanelerle ibadet ettikleri, kültür ve inançlarını yaşadıkları mekânları kasıtlı olarak ellerinden alınsa da, yılmadan aynı aşk ve sevgiyle insanları bir araya getirmeyi sürdüren Mevlana âşıkları yollarına yılmadan devam ediyorlar. Gönülleri Hakk / Muhammed / Ali aşkıyla dolu, Mevlana’nın öğretisini herkesi sevdirme, yaşama ve yaşatma konusunda gayretleri olan EMAV topluluğu türlü çileler sonucunda da olsa yeni bir yere kavuştular.

Bir gün konunun ayrıntılarını sizlere aktaracağım gibi, kendileri çok dillendirmeseler de, çeşitli sıkıntılar yaşama devam eden bu açıkçası çağdaşlığı benimsemiş, Atatürk’ün aydınlık yolundan giden, kadın / erkek ayrımını yok sayıp, Türkçe Kur’an okuyan bu topluluk, Mevleviliği çağdaş dünyanın anladığı şekilde de bir aşk ve sevgi yolu olarak görüp, uygulayıp, tanıtıyorlar.

Mütevazı kişilikleri, yapıcı çalışmalarıyla herhangi bir kişi, gurup ve zümreye dâhil olmadıkları içinde de türlü maddi sıkıntılara düşseler de bunu kendileri aşıp, türlü zorlukları yenerek yine aynı aşk ve sevgi halesini var ediyorlar.

Rahmetlik Hasan Çıkar kâmil bir insan olarak; her türlü kin, nefret duygusu dışında tüm inançlarla gönül köprüleri kurmayı başarmış çok önemli bir Mevlevi yol önderiydi. Şimdi de aynı yolu takip eden çok sevgili Mevlevi Âşıkları, aynı güzellikleri yaşatıyorlar.

En nihayetinde dün de, 11 Kasım 2021 Perşembe günü, gönüllerini birleyerek İstanbul Şehremini’de kendi imkânlarıyla yarattıkları yeni yerlerinde ilk etkinliklerini yaptılar.

“Başöğretmen” olarak nitelendirdikleri ve çağdaş Türkiye’nin kurucusu, ülkemizin banisi olarak kutsadıkları Mustafa Kemal Atatürk adına bir önemli etkinlik yaptılar.

Mustafa Kemal Atatürk’ün din anlayışının anlatıldığı bir konuşma, Kur’an okunuşu, birbirinden güzel nefeslerin / ilahilerin seslendirildiği bir konser ve nihayetinde evrensel döngüyü simgeleyen ve Mevleviliğinde en önemli yansımalarından olan Sema Ayini’ni sergilediler.

Çok büyük bir aşk ve sevgi harmanında insanları buluşturup, manevi âlemde Atatürk, Silah Arkadaşları ve aynı zamanda Hakk / Muhammed / Ali bağlamında Velilerin öncüsü Hz. Ali’den bugüne hiçbir veli’yi ayırmadan, başta Mevlana olmak üzere tüm Hakk dostlarını yâd ettiler, dualar eylediler.

 

Verilen emekleri var olsun.

Hakk bu birlikten, bu güzellikten, bu aşktan bizleri ayırmasın.

Muhabbet ehline aşk ile…

 

Ayhan Aydın

12 Kasım 2021

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile