Karaağaç Bektaşi Tekkesi’nde Alevilik’te Ocakların Önemi Anlatıldı

Karaağaç Bektaşi Tekkesi’nde Alevilik’te Ocakların Önemi Anlatıldı

Türkiye’nin en köklü Bektaşi tekkelerinden birisi olan ve aynı zamanda Alevi – Bektaşi Eğitim ve Kültür Vakfı’nın de merkezi olan Sütlüce’deki Karaağaç Bektaşi Tekkesi’nde 11 Kasım 2021, Perşembe günü, dün de önemli bir etkinlikle Aleviliğin en önemli yapı taşlarından birisi ve olmazsa olmaz bir temel değeri anlatıldı.

Uzun yıllardan beri hem kişiliği, hem çalışmalarıyla saygın bir kimliğe sahip Hüseyin Elmas Dede birikimlerini yaklaşık iki saat boyunca katılımcılara aktardı.

Aynı zamanda geleneği yaşatan yani çocukluğundan beri cemler bağlayan, köylere giden, dede / talip ilişkilerini bozmadan bugüne getirmeyi başarmış, üniversite bitirip kendi işiyle ekmeğini / aşını kazansa da bir beklentisi olmadan bu yolu yaşatma konusunda örnek bir tavır sergileyen Hüseyin Elmas Dede, gerçekten de çok önemli bir dede örneğidir.

Hiçbir yerden bir beklenti içine girmeden, insanları yozlaştırıp, yönlendirmeden, atalardan alınan bilgileri bozmadan, bu yolun bir yaşatıcı öncüsü olarak gerçek bir dede vasfıyla yazılar yazıyor, konuşmalar yapıyor, cemler yürütüyor. Hem kendi ocağının talip kitlesine seslenebiliyor, aynı zamanda büyük şehirlerde kaybolup gitmenin eşiğindeki insanların ellerinden tutma kabiliyetini gösteriyor.

Hüseyin Elmas Dede çok uzun yılların birikimi, okudukları ve atalardan aldıklarıyla da yaşayan Alevilik içinde Ocak kavramını örnekleriyle, tarihi bağlarıyla birlikte çok güzel aktardı.

Ocakların Aleviliğin olmazsa olmaz bir parçası olduğunu söyleyen Hüseyin Elmas Dede; “Pir / Rehber / Mürşit” bağlamında, Hacı Bektaş Veli Ocağı’nın / Dergâhı’nın merkezi yapısını, bazı görüşlerin aksine Şah İsmail Hatayi’den önce de dede ocaklarının varlığını ve Şah İsmail Hatayi’nin Alevilik’teki önemini de vurgulayarak gelen soruları yanıtladı.

Alevi – Bektaşi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Sayın Hüsniye Takmaz ise, Alevilik’teki kadınların yeri, bilimsel çalışmalar üzerinde dururken, akılcı gayretler olmazsa bu çağın yakalanamayacağını, hurafelerle bir yere gidilemeyeceğini,  yolu süren gerçek dedelerin Alevilik için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Bir hizmet eri olarak her çağrılan yere giden Haşim Turhan can ise seslendirdiği nefeslerle ulu ozanların duygu ve düşünce dünyalarına insanları götürdü.

Âşık Ali Kaya’nın münacat duası, Hüseyin Elmas Dede’nin lokma duası ve hazır olan lokmaların, hakça pay edilmesi sonucunda muhabbet yerini bulmuş oldu.

 

Hakk bizleri bu birlikten, bu beraberlikten, bu aşktan alı koymasın.

Muhabbet ehline aşk ile…

 

Ayhan Aydın

12 Kasım 2021

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile