Alevi – Bektaşi Yolu’nu Yaşatan Babalar / Zakirler: Veli Altın Baba

Alevi – Bektaşi Yolu’nu Yaşatan Babalar / Zakirler

Bulgaristan Kırcaali Sürmenler Köyü'nden olup Babalık ve Zakirlik yapan ve Cem Vakfı Cennet Mahallesi Cemevi’nde hizmet yürüten çok sevgili Veli Altın Baba'yla kendi yöre inanç ve kültür dünyasıyla ilgili yaklaşık 2 saat söyleşi yaptık.

Oldukça donanımlı ve birikim sahibi olan Veli Baba doğduğu ve bir dönem yaşadığı yörenin inanç ve kültür dünyasına ilişkin oldukça bilgili bir inanç önderimiz.  Türkiye’ye gelip İstanbul’a yerleştikten sonra da, aynı aşkla hizmetlerine devam eden Veli Altın’dan bu uzun soluklu söyleşimizde detaylı bilgiler derledim.

Cemevi’nde yaptığım söyleşi boyunca aralıksız bilgilerini aktaran Veli Altın, Güney Bulgaristan’da yaşayan Alevilik – Bektaşilik, yöredeki köyler, türbeler, ziyaretler, cemler, cem çeşitleri, cemin anlamı, cemdeki hizmetler, sene içendeki Otman Baba Birliği, Sultan Nevruz, Hıdırellez, Muharrem, “52-90” Kavramı, Zakirlik, Babalık, Bir Babanın Seçilmesi, İstanbul’daki Babalar, Şu Andaki Durum hakkında bilgilerini bizimle paylaştı.

Kendisi 50-60 Nefesi ezbere okuyabilen, yöre makamında deyişler de söyleyen Veli Altın aynı zamanda geleneği bugün de yaşatan önemli simalardan birisi.

Daha önce kendisiyle Cem Tv.’de de söyleşi yaptığım, bazı çekimlerini yayınladığım Veli Altın’ın sazı ve sohbetinin ve bir ceminin baştan sonra kayda alınması yararlı olacaktır.

Bir Güzel Buluşma Ve Söyleşi

Bulgaristan Haskova'dan Alan Mahalle'den İstanbul'a gelen gelen çok sevgili Zeki Güneş'le Cem Vakfı Cennet Mahallesi Cemevi'nde buluşup sohbet ettik. Yine aynı yöreden Bulgaristan Kırcaali Sürmenler Köyü'nden olup Babalık ve Zakirlik yapan ve cemevinde hizmet yürüten çok sevgili Veli Altın Baba'yla da yöre inanç ve kültür dünyasıyla ilgili yaklaşık 2 saat söyleşi yaptık.

Yolu yaşatanlara aşk olsun..

 

Ayhan Aydın

04 Ocak 2021, Salı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile