AYDIN İLERİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

AYDIN İLERİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Kütüphaneci, yazar, bir gönül insanı, devrimci - demokrat bir kimliğe sahip 44 yaşındaki Aydın İleri canımız dün yaşamını yitirmişti. Uzun süre korona tedavisi görüp iyileştikten sonra çalışmaya tekrar başlayan Aydın İleri dostumuz, çalışma arkadaşlarının dinlenmesi yönündeki isteklerine rağmen çalışma aşkıyla görevli olduğu Taksim Atatürk Kitaplığı'ndaki çalışmalarına devam etmiş, tekrar fenaşmasından sonra kaldırıldığı hastanede hayata veda etmişti. Bugün ise yoğun kar yağışına, soğuğa rağmen sevenleri, yakınları, dostları onu yalnız bırakmadılar. Yüzlerce seveni bu çok genç yaştaki büyük kayba, bir ölçüde yaşadıklarına, mücadeleci kişiliğine, bitip tükenmek bilmeyen çalışma sevdasına olan saygılarıyla onu bağırlarına sarmak için Maltepe Gülsuyu Cemevi'ne geldiler. Cenaze töreninde konuşan Aydın İleri'nin eşi Filiz İleri, Aydın İleri'nin hayata umutla bağlı, çalışkan, yüreği sevgiyle çarpan mücadeleci kişiliğini dile getirip Onu yalnız bırakmayan dostlarına teşekkür ederken, onun adına burs verilecekmiş buna çok sevindim, hep beraber onun adını ve ideallerini yaşatalım, dedi. Aydın İleri için düzenlenen cenaze törenine; ailesi, yakınları, çalışma arkadaşları, SOL Parti PM Üyesi Alper Taş, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal, Bergama Eski Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Kütüphane Müzeler Şube Müdürü Ali Şafak Özdemir, Atatürk Kitaplığı Müdür Yardımcısı Hüseyin Çiftçi, İBB'de görevli Arkeolog - Mimarlık Tarihçisi Kerim Altuğ, İBB İnanç Masası'ndan ve Kütüphane Müdür Yrd. Vedat Kara, Gazeteci - Yazar Kadir İncesu, Divrigi Gazetesi Yayın Sorumlusu Yahya Kemal Bayar, Demos ve Can Yayınları'ndan Evren Atalay, Alevi Örgütlülüğünde uzun süre yer almış İsmail Saçlı, Hüseyin Şahin Dede, Kamber Özcivan, Halk Ozanı Ahmet Akar gibi birçok kişi katıldı.

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu yaptığı konuşmada aynı mahallenin bir evlâdı, kendi ocaklarının bir değerli talibi olan Aydın İleri'nin hiçbir zaman zorluklardan yılmadan çalışmalarına devam eden, yeri kolay doldurulamayacak çok değerli insanın çok acı bir kayıbı olduğunu söyledi. SOL Parti PM Üyesi Alper Taş yaptığı duygusal ve içerikli konuşmasıyla Aydın İleri'yi selamlarken, bu adil olmayan ölüme adete isyan etti. Mücadeleci, devrimci, ilkeli duruşundan dolayı Aydın İleri'nin eşine az rastlanan bir çalışkanlıkta çok büyük şeyler basşardığını anısının yaşatılmasının bir görev olduğunu vurguladı. Yapılan konuşmalardan sonra, Cemevi dedesinin yerine getirdiği cenaze erkanından sonra Aydın İleri'nin başı omuzlar üzernde cenaze arabasına bindirilerek son yolculuğuna uğurlandı. Konuşmalarda Aydın İleri'nin adının yaşatılması için bir kütüphane kurulması düşüncesi dile getirildi. Bu da herkesin kabul ettiği çok güzel bir düşünce.

En kısa sürede gerçekleşmesini diliyoruz. Aslen Tokat'lı olup genç yaşta Hakk'a nail olan pahası biçilmez çok değerli canımızın devr-i daim, devr-i asan, menzili mübarek olsun.

Çok sevgili emektar, çilekeş canımız sonsuz nurlarda yatsın. Yaptığı hizmetler, uğraşlar yeryüzü insanlığının sonsuza kadar yanacak bilim çerağında yerini bulsun, erenler dergahına yazılsın...

 

Ayhan Aydın

23 Ocak 2022

AYDIN İLERİ HAKKINDA Aynı zamanda SOL Parti İstanbul Üyesi olan Aydın İleri, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Anabilim dalında lisans eğitimini, 2011’de de Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Aydın İleri’nin 2006 yılında yayımlanan ‘Eşekle Gelen Aydınlık’ isimli bir araştırma inceleme kitabı, 2010 yılında yayımlanan ‘Olimpos Öyküleri’ isimli ortak öykü kitabı, ‘80’lerde Çocuk Olmak’ ve ‘90’lar Çocuk Mu Genç mi?’ isimli kitap çalışmalarında bir deneme-anısı, bulunuyor. İleri, BirGün Kitap ve BirGün Pazar’a yazılarıyla katkı sunuyordu. (Birgün Gazetesi)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile