Çorlu’da Kul Himmet Derneği Pikniği

Çorlu’da Kul Himmet Derneği Pikniği

16. Yüzyılda yaşamış en etkili ve en büyük / ulu Alevi ozanlarda birisi olarak kabul edilen ve şu anda türbesi Tokat- Almus / Görümlü (Varzıl)’de bulunan Kul Himmet adına kurulmuş olan Çorlu Kul Himmet Sosyal Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği tarafından dün Çorlu'da, "Sosyal ve Kültürel Etkinlikler" çerçevesinde bir piknik düzenlendi.

Kul Himmet Ocağı ise; bu ulu ozanımızın soyu ve yolundan giden dedeler – âşıklar – muhip talip canlar tarafından yaşatılan ve halen dedelerinin birçok yerde cemler yürüttüğü bir önemli ocağımızdır.   

Televizyon programcısı sevgili İhsan Yiğit’in sunup yönettiği etkinlikte, bir piknik olduğu için daha çok eğlenceye ağırlık verildi. Yöresel halk oyunları oynandı, türküler, deyişler söylenip, semahlar da dönüldü.

Çok sevgili hocamız aynı zamanda halkbilimci Dr. Mehmet Yardımcı’nın hazırladığı ve dernek tarafından basılan Kul Himmet kitabı da etkinlikte satılarak derneğe hem katkı sağlanmış oldu, hem de daha önemlisi Kul Himmet’in köyünden, soyundan, geleneğinden gelseler de bu kültürden gelen toplumumuza bir başvuru kaynağı sunulmuş oldu. Bu kitabın basılması da başlı başına güzel bir adım olmuş.

Ben de dernek başkanı Sayın Durmuş Develi'nin davetlisi olarak bu etkinliğe katılıp, "Halk Ozanlığı Geleneği" hakkında kısa bir konuşma yaptım.

Gül yüzlü yavrularımız salıncaklarına bindiler, oyunlar oynadılar.

En azından insanlarımız bir araya gelerek uzun süredir hasret kaldıkları kaynaşmalarını yaşadılar.

Umarız yine hem cemler, hem muhabbetler, hem sohbetler devam eder. Aynı zamanda bu tür eğlenceler de bir araya gelip, şehrin sokaklarında insanların kimliklerine yabancılaşmasına engel olur.

Yapacak çok çok işimiz var… En önemlisi yolumuzun; pirlerin, gerçek ozanların öncülerimizle yaşaması, geleceğe taşınmasıdır.

Ben ise; Everest’e de çıksam boş durmam; Kul Himmet Ocağı talibi, aynı zamanda Kul Himmet’le ilgili daha önce bir kitap yazmış Rahmetlik İrfan Çoban’ın da abisi olan, 88 yaşındaki Salih Çoban’la kısa da olsa bir söyleşi yaptım.

Sahne alanlar içinde beni en çok etkileyen ise liseyi yeni bitirmiş olan Dinçer Şahin’in sazı ve sesi oldu. Böyle gençlerimizin varlığı bizlere umut veriyor. Hakk önünü her daim açık ve aydınlık etsin.

Kendisi aynı zamanda Kul Himmet Ocağı Dedelerinden Enver Şahin’in de torunu olan Dinçer canımla umarım bir de program yaparım.

Onun dışında dün piknik için oraya gelen ve tesadüfen tanıştığım lise öğrencisi Mehmet Kaan ise benim geleceğe olan umutlarımı arttırdı. Merakla, ilgiyle,  sevgiyle sorular soran gencimizle ve ailesiyle yarım saat kadar sohbet ettik. Şiire, kitaba, okumaya çok meraklı olan Kaan, Ayhan Abi ne kadar güzel anlatıyorsun bu konuları, ne kadar güzel konuşuyorsun, keşke okullara gelip bu konuları anlatsan, tüm gençler seni dinler, çok yararlanırlar, dedi. Bu ise beni daha da mutlu etti. Bir gençten bunu duymak benim en büyük mutluluğum oldu.

Etkinliğe yöredeki çeşitli cemevi dernek başkanları, Kul Himmet Ocağı yöresi dedeleri, İstanbul’dan aynı derneğin yöneticilerinin yanı sıra Tekirdağ Milletvekili Sayın Candan Yüceer de katıldı.

Gençlerimizin, kadınlarımızın pikniğe katılmaları, bu dostluk ortamını bizzat yaratıp yaşatmaları çok güzeldi.

 

Muhabbet ehline aşk ile...

 

Ayhan Aydın

20 Haziran 2022

 

Kul Himmet, Görümlü (Varzıl), Almus

 

Kahpe felek sana n’ettim n’eyledim

Attın gurbet ele parelerimi

Ahirinde beni sıladan ettin

Bulunmaz derdimin çarelerini

 

Günden güne alkanlarım akıyor

Yaram yürektedir beni yakıyor

Biri sağalmadan biri çıkıyor

Sağ cerrah incitme yaralarımı

 

Bir kemlik görmedim aktan karadan

Çetin kurtulurum ben bu yaradan

Gözlerim ki merhem gele sıladan

Dağlar perde tutmuş aralarımı

 

Kul Himmet’im ötesini bilirim

Çeke çeke ben bu dertten ölürüm

Vadem yeter gurbet elde kalırım

Dost olan giyinsin karalarımı

 

(İbrahim Aslanoğlu, Kul Himmet, Ekin Yayınları)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile