Prof. Dr. Ahmet Yürür Son Yolculuğuna Uğurlandı…

Prof. Dr. Ahmet Yürür Son Yolculuğuna Uğurlandı…

Çok değerli bilim insanı, etnomüzikolog, Bektaşi Babası, kültürümüzün çok değerli temsilcilerinden Prof. Dr. Ahmet Yürür hocamız bugün son yolculuğuna uğurlandı.
Dün İzmir’de Hakk’a nail olan Prof. Dr. Ahmet Yürür için bugün Şahkulu Sultan Dergâhı’nda bir cenaze erkânı düzenlendi.
Bektaşi Babalarından Araştırmacı – Yazar Dursun Gümüşoğlu’nun yürüttüğü cenaza erkânında Ahmet Yürür hocamız için helallik alındı.
Sonrasında Prof. Dr. Ahmet Yürür’ün naşı aile kabristanlığının bulunduğu Edirnekapı Mezarlığı’na götürüldü.
Burada da okunan hayır dualarla toprak ananın bağrına sırlanan değerli hocamız sonsuzluğa uğurlandı.
Cenaze erkânlarına ailesi, sevenleri dışında da birbirinden değerli isimler katıldılar. Şahkulu Sultan Dergâhı Vakıf Başkanı Hasan Şahin, Cem Vakfı Başkan Yardımcısı Hasan Sezgin, Öğretim Görevlisi -Etnomüzikolog Melih Duygulu, Öğretim Görevlisi –Etnomüzikolog Ulaş Urum Özdemir, Gazeteci Musa Ağacık, Halk Ozanı Sinem Bacı başta olmak üzere akademisyenler, İBB. Kültür Dairesinden, Tiyatrolar Birliğinden yetkililer, Bektaşi babaları, dedeler, Ahmet Yürür hocamızın öğrencileri de son yolculuğunda onu yalnız bırakmadılar.
Tam bir gönül insanı olan, çok sevgili Ahmet Yürür hocamızın devr-i daim, devr-i asan, yeri gönüller, menzili mübarek olsun, nurlarda yatsın güzel insanımız…
Tekrar tüm sevenlerinin, ailesinin, bilim camiasının başı sağ olsun.

Ayhan Aydın
14 Şubat 2023

AHMET YÜRÜR

Ahmet Yürür 19 Ağustos 1941'de İstanbul'da doğdu.
7 yaşından itibaren keman ve viola dersleri almaya başladı.
Galatasaray Lisesinden 1961 yılında mezun oldu.
Müziği meslek olarak seçmeden önce Fransa'da Sorbonne'da Fransız Edebiyatı okudu (1961-62). Yurda döndükten sonra bir süre Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne devam etti (1962-63).
1962 yılında Ankara Devlet Konservatuarına giren Yürür, orada Adnan Saygun ve Ulvi Cemal Erkin'den ders gördü. 1970'de İstanbul Mimar Sinan Üniversite'sine devam eden Yürür, buradan 1975'te mezun oldu.
Burada da Ahmet Adnan Saygun'un öğrencisi olan Yürür, 37 yaşında gittiği Amerika'da on yıl kalarak Maryland ve Indiana Üniversiteleri'nde kompozitörlük eğitimi gördü.
Türkiye döndükten sonra da Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda kompozisyon bölümü başkanlığını yürüttü, kompozisyon ve müzik teorileri dersleri verdi.
Daha sonra sırasıyla Hacettepe Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde kompozisyon dersleri veren Profesör Yürür, 2003'den bu yana Ege Üniversitesi'nde audio dizayn ve etnomüzikoloji dersleri vermektedir. Birçok orkestra eseri bestelemiş olan Prof. Ahmet Yürür'ün, bazı film müzik ve küçük parça besteleri de mevcuttur.

Bibliyografya

Sanat ve Tabular (Kolektif -1995), Kimlik Sınırsallık Mekan (Kolektif -1995), Bela Bartok (Kolektif -2000)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile