BALIKESİR KÖRFEZ CEMEVİ AÇILDI

BALIKESİR KÖRFEZ CEMEVİ AÇILDI

CEM Vakfı Balıkesir Edremit Şubesi’nin yaptırdığı Körfez Cemevi açıldı.

Balıkesir Edremit Körfezi’ne yapılan ve hayırsever işadamı Bayram Kaya’nın büyük katkıları olan cemevinin açılışında binlerce can buluştu.

 

Saadet Açıkelli’nin sunumu ile 30 Temmuz Cumartesi günü yapılan açılışa AVF Onursal Başkanı CEM Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, AVF Genel Başkanı Doğan Bermek, CHP Balıkesir Milletvekili Av. Ayşe Nedret Akova, CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Edremit, Güre, Burhaniye, Zeytinlik, Küçükkuyu Belediye Başkanları ile Alevi Kurumlarının yöneticileri ve binlerce yurttaş katıldı. Açılışa katılan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu cemevine cenaze arabası sözü verdi. Törenler öncesinde, cemevinin yapımına katkı sunan mimar ve mühendislere plaket verildi.

BALIKESİR CEMEVİNE KAVUŞTU: CEM VAKFI EDREMİT KÖRFEZ CEMEVİ AÇILDI

Alevilerin yıllardır çözülemeyen sorunlarını barış içinde halletmek için beklediklerini vurgulayan Prof. Dr. İzzettin Doğan, “Bizim sorunları çözme konusundaki barışçı ısrarımız sürecektir. Bunu her ortamda belirtiyoruz.” Dedi. Mevcut iktidarın Alevilerin sorunlarını çözme konusunda çekingen ve isteksiz davrandığını belirten Prof. Doğan “Bir ülkede hükmedenler, yurttaşlar arasında ayrım yapamazlar. Bu anayasal suçtur. Bir hukuk hocası olarak söylüyorum, iktidarlar suça ortak olmamalıdır. Mevcut iktidar, Alevilere karşı sürdürülen ayrımcı tutumdan vazgeçmelidir.” Dede. Prof. Dr. İzzettin Doğan, günümüzde hiçbir Alevi’nin vali, emniyet müdürü, daire başkanı, genel müdür olamadığını, bunun ayrımcılık suçu olduğunu belirtti

Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan yaptığı konuşmada birlik ve dayanışma mesajları verdi. Görev süresince Alevilerle dayanışma içinde olduğunu belirten Vali Arslan “20 yıl önce Çorum’un ortaköy ilçesinde kaymakam iken orada da bir cemevi çalışmasının içinde olmuştum. Bugün, 20 yıl sonra aynı mutluluğu vali olarak Balıkesir’de yaşıyorum” dedi.

 

Anadolu’yu Aydınlatan

Ulu Erenlerden Büklü Dede Tunceli Pülümür’de Anıldı...

 

Anadolu’yu aydınlatan ulu erenlerden, Seyyid Mahmud Hayrani inanç sisteminden gelen ve tüm Tunceli ve Erzincan yöresinde yüzyıllardır büyük bir aşk ateşinin gönüllerde yanmasını sağlayan Büklü Dede; irşad mekanı olan Tunceli’nin Pülümür İlçesi Doğanpınar (Pindige) Köyü Bük Mezrası’nda, Türbesi’nin bulunduğu mekanda binlerce seveni tarafından 10 Temmuz Pazar günü anıldı.

Gösterdiği mucizelerle, kendi soyundan dedelerin yüzyıllar boyunca yürüttükleri cemlerle, ilim,  irfan ve hikmetleriyle anıla gelmiş olan Büklü Dede geleneksel olarak düzenlenen bir etkinlikte daha aynı ocaktan onlarca dede yanında Anadolu Aleviliği’nin belkemiğini oluşturan dedelik kurumuna bağlı farklı coğrafyalardan birçok dedenin, onlara bağlı yurt içi ve yurtdışından gelen binlerce canın katılımıyla yad edildi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren ellerinde lokmaları, gönüllerinde sevgileriyle dergah alanına gelen canları bu ocağın dedeleri karşıladılar. Yapılan etkinlikte ocağı temsilen ve Alevi Vakıfları Federasyonu Başkan Yardımcısı Kazım Büklü ile Yazar Ayhan Aydın birer konuşma yaptılar. Kazım Büklü, Büklü Dede’nin tarihsel geçmişine değindiği konuşmasında Ehlibeyt’i sinesine saran Türklerin İslam’ı Orta Asya’ya Balkanlar’a kadar yaydıklarını, Alevi İslam’ın değerlerini ise Horasan Erenlerinin yaşattıklarını söyledi.

Sonrasında ceme geçildi. Hizmetlerin sergilendiği, sazların çalınıp, semahların dönüldüğü cemde coşa gelen, esriyen canlar İmam Hüseyin aşkına göz yaşı döktüler. Cem sonrasında halka lokma dağıtıldı. Anma etkinliğine yörenin en sevilen dedesi olarak bilinen Ahmet Uğurlu da katıldı.

İnsanlarımızın birliğine, beraberliğine, kardeşliğine büyük katkılarda bulunan Büklü Dede Anma Etkinliği, büyük bir huzur ve başarıyla gerçekleşmiştir.

 

 

Kazım Büklü Tunceli ve Erzincan’da İnanç Merkezleri’ni Ziyaret Etti...

 

Erenler ve veliler yurdu olan Anadolu’muzun Hızır’ın uğradığı ve ayağını hiç kesmediği en önemli kutsal mekanlarından birisi olan Tunceli’dir.

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkan Yardımcısı Kazım Büklü, Büklü Dede Anma Etkinlikleri için gelmiş olduğu Pülümür’deki ziyaretinden sonra Erzincan ve Tunceli’de inanç merkezlerimizi de gezmiştir.

Kazım Büklü, CEM Vakfı Basın Halkla İlişkiler Birimi’nden Dilek Karagöz ve yine bu birimden Yazar Ayhan Aydın’ın da katılımıyla, Tunceli’deki çeşitli türbeleri ziyaret etti; Halkın kalbinde silinmez bir şekilde yer etmiş  olan “Kiştim Evliyası” olarak da bilinen  Pülümür Avcılar Köyü’ndeki “Kiştim- Tarik-i Evliyası” Ziyareti, Pülümür’de Büyük Çeşme (Henizo Pil), Ahmet-i Zemci Türbesi ziyaretlerinden sonra Tunceli Cemevi, Munzur Gözeleri ziyaretleri gerçekleşmiştir.

Erzincan Çayırlı İlçesi Başköy’de bulunan Başköylü Hasan Efendi Türbesi ziyaret edilmiş, burada kurban kesilmiş, lokmalar yenmiştir.

 

 

Yeşilçat Köyü Cemevi Açılışı

 

Erzincan Merkez köylerinden olan Yeşilçat’ta yapımı tamamlanan cemevinin açılış töreni yöre köylerdeki vatandaşlarımızı bir araya getirmeyi başardı.

Yeşilçat Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde bir çok kişi kurum ve kuruluşun desteğiyle yapımı sağlanan cemevi açılışına ilgi çok yoğundu. Bir bayram gününü yaşayan halkımız büyük bir coşku içindeydi. Yerel aşıkların ve sanatçıların bağlamalarıyla inanç ve kültürümüzün yansımaları olan nefesleri söylemleri gönüllere tercüman oldu.

Yöre köylerin muhtarları, dernek başkanları böylesi önemli bir günde bu cemevinin yapımına emeği geçenleri yalnız bırakmamışlardı.

Cemevi’nin cem salonu’nun adına Alevi toplumunun önder ismi İzzettin Doğan’ın adı verilerek büyük bir kadirşinaslık yapılmıştı. Yemyeşil bir çevre içindeki cemevi bir barış ve huzur kaynağı, birlik ve beraberlik merkezi gibiydi.

Açılışta Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın ve Alevi Vakıfları Fedarasyonu Başkanı Doğan Bermek’in mesajları büyük takdir toplayarak alkışlandı. Açılışta Yazar Ayhan Aydın da bir konuşma yaptı. Açılışa Erzincan Milletvekili Muharrem Işık da katıldı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile