AŞIK VEYSEL ANILDI

2013

AŞIK VEYSEL ANILDI

Cumhuriyet Dönemi halk ozanlığı geleğinin en önemli temsilcilerinden ve sadace halkının dertlerini değil, özlemlerini, umutlarını da dile getiren; barış, kardeşlik, özgürlük, bağımsızlık, yaşam, vefa kavramlarını şiirlerinde ölümsüz bir şekilde dile getiren, yazdıklarıyla ve sazıyla tüm Türk toplumunun kalbinde yer eden Aşık Veysel dostları tarafından unutulmadı.

Gerçek yari Kara Toprağa karışalı kırk yıl olmasına rağmen o toprağın verimi gibi her geçen sene daha da olgunlaşan ve anlaşılmaya başlayan eserleriyle yaşamaya devam eden Aşık Veysel Şatıroğlu, halkın olduğu her yerde ozanların da olduğunun bir belgesi gibi ozanlık tahtında “Ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın” dediği gibi hatırlanya ve yaşamaya devam ediyor.

Ölümünün kırkıncı yıldönümünde uzun yıllardır olduğu gibi bu senede Aşık Veysel dostları onu İstanbul’da Gülhane Parkı’ndaki heykelinin önünde andı.

Büyük ustayı onlarca halk ozanının yanında onun yaşamına tanıklık etmiş, ona sevdalı yüzden fazla insanın katılımıyla bir Nevruz gününde daha anıldı.

Gazeteci Ahmet Özdemir’in de öncülük ettiği bir gurup tarafından organize edilen anmada Aşık Veysel’in yaşamı, şiirleri, kişiliği, etkileri üzerine konuşmalar yapıldı, onunla ilgili anılar dile getirildi.

Anmaya katılan gerçek Aşık Veysel Dostları olan ozanlar ona yazmış oldukları şiirleri seslendirdiler.

Araştırmacı ozan İsmail Aydoğmuş’un sunuculuğunda yapılan etkinlikte Aşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer, etkinliği organize edenlerden Ahmet Özdemir, Aşık Veysel’in düğünü yaptığı Ermeni kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Rüşan Şahbak, Gazeteci Ethem Çalışkan’ın, Yazar Ayhan Aydın’ın verdiği bilgiler ve anlattıkları anılardan sonra; Halk Ozanları Adil Ali Atalay (Vaktidolu), Yeter Şahin, Sivaslı Ozan Derviş, Hasan Papur, Yadigar Hayta gibi isimler sazları ve şiirleriyle Veysel’i andılar.

 

Toplantıda bulunan ve konuşmalar yapan şahsiyetler şunlardır:


İl Genel Meclis üyesi: Besim Cebecioğlu - Oğuz Tosun, İBB Kültür ve Sosyal İşler. D. Bşk. Abdurahman Şen - Sancaktepe Bel Bşk Yrd. İsmail Karabiber - Şehir Tiyatroları Müd. Salih Efiloğlu, ve Ömer Birinci, Ömer Özkardaş, Recai Çalışkan - Marmara Emlakçılar Birliği Bşk. Adnan Yeşiltaş - STR TV İst. Temsilcisi Sivas Zara Haber Dergisi Osman Sönmez - Mustafa Tarakçı Haliç Ünv. Öğr. Görevlisi, emekli asker, gazeteci - yazar - Ayhan Aydın Tv Programcısı Yazar - Bahattin Çetin Sivas Halk Ozanları Der. Bşk. - Hüseyin Yıldırım (Aile dostu - arkadaşı) - Ruşen Şahbaz (Aile dostu - arkadaşı) - Mustafa Baştuğ (Aile dostu - arkadaşı) - Ali Kaya (Şair Yazar) - Fikret Ünal (Halk Ozanı) - Aşık Kumru (Halk Ozanı) - Ali Sultan (Halk Ozanı) -Hasan Papur (Halk Ozanı) - Haydar İrfan (Halk Ozanı) -
Mehmet Çiçek (Şair) - Ferman Arslan (Şair) -Adem Alkum (Şair) - İbrahim Gençsoy (Şair) - Yeter Şahin (Şair) - Ozan Garip Yadigâr (Şair) - Ozan Biçare - İsa Koç (Aşık) - Necdet Aksu (Aşık) - Sivaslı Derviş Baba (Aşık) - Ali Kılıçoğlu (Aşık) - Hasan Akyüz (Şair) - Cuma Soylu (Şair) - Ergün Çelikkan (Şair) - Cemal Elhan (Ozan) - Yahya Aslantaş (Ozan) - Ümüt Öztürk (Vatandaş)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile