Gönlü Yurt Sevgisiyle Doluydu... Atilla Fırat’ı Kaybettik

Gönlü Yurt Sevgisiyle Doluydu...

Atilla Fırat’ı Kaybettik

 

AYHAN AYDIN

 

CEM Vakfı kurucularından ve yönetim kurulu üyesi, emekli hakim, Av. Atilla Fırat, 3 Şubat 2001 Cumartesi günü, Hakk’a yürüdü.

CEM Vakfı İzmit Şubesi’ni kuran, başkanlığını yapan Atilla Fırat; araştırmalarıyla, yazılarıyla, görüş ve düşünceleriyle Alevi toplumuna hizmet etmiş bir Türk aydınıydı.

1933 yılında doğan, Doğu İlleri ve Varto Tarihi’nin yazar M. Şerif Fırat’ın oğlu olan Fırat, üç çocuk babasıydı. Erzurum Lisesi’nden sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Fırat, yurt sevgisiyle dolu, çalışma aşkını milletine hizmet etmede bulmuş, her zaman bilimin, aklın, mantığın yanında yer almış, çevresince de çok sevilen bir insandı.

Fırat’ın cenazesi 4 Şubat 2001 Pazar günü, CEM Vakfı Koca Ahmet Yesevi Kültür ve Cemevi’nden kaldırıldı. Düzenlenen cenaze törenine yüzlerce seveninin yanı sıra, Cem Vakfı yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları, yazarlar, dedeler katıldılar.

Prof. Dr. İzzettin Doğan törende yaptığı konuşmada; gerçek bir değerimizi kaybetmenin verdiği üzüntünün yanında, insana hizmeti en büyük erdem sayan bir büyük dava adamını da kaybetmenin tasasını yaşadıklarını söyledi.

Prof. Dr. İzzettin Doğan yaptığı konuşmada, böyle bir inanç adamına yakışır bir şekilde, bitirilecek bir cemevine Atilla Fırat isminin verileceğini, bu yolda hizmet edenlerin aslında hiçbir zaman ölmüş sayılamayacakları, sevenlerinin, milletinin gönlünde her zaman yaşayacaklarını vurguladı.

Aynı gün İzmit’e götürülen Atilla Fırat’ın cenazesini yüzlerce insan karşıladı. İzmit’teki cenaze törenine CEM Vakfı Başkan Yardımcısı Yaşar Tükek, Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Bal ve Ertuğrul Aslan da katıldı.

Sevenlerinin, çalışma arkadaşlarının hiç unutmayacağı Atilla Fırat, bu büyük ve köklü inanca yapmış olduğu katkılarla da her zaman anılacaktır.

 

CEM DERGİSİ, ARALIK 2000/MART 2001, SAYI 107

 

EKİN İDİK OLDUK HARMAN, AYHAN AYDIN, (ALEVİLİK BEKTAŞİLİKLE İLGİLİ HABERLER, ETKİNLİKLER, SÖYLEŞİLER, YORUMLAR, FOTOĞRAFLAR – 1992 - 2004), 2005, İstanbul, KAHRAMAN OFSET, (SAYFA: 260)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile