Cem Vakfı Kültür ve Cemevleri’nde Nevruz Bayramı

Cem Vakfı Kültür ve Cemevleri’nde

Nevruz Bayramı

 

AYHAN AYDIN

 

Her yıl geleneksel olarak tüm Türkiye’de kutlanan Nevruz Bayramı bu sene de 21 Mart l999 günü, yurdun dört bucağında büyük bir çoşku içinde kutlandı.

Baharın gelişi, suyun, toprağın, doğanın canlanışı insanlarda büyük sevinçle karşılandı.

Aleviler tarafından Hz. Ali’nin doğum günü, Hz. Fatma’yla evlendiği, halife ilan edildiği gün olarak kabul edilen kutsal Nevruz’u her sene olduğu gibi Aleviler-Bektaşiler bu sene de inançlarına kültürlerine uygun şekilde kutladılar. İnsanlığın, ülkemizin esenliğe kavuşması, tüm dünyada barış, hoşgörü ortamının doğması, insanların mutlu olması için dualar edildi.

CEM Vakfı’nca, Aleviler’in geleneksel olarak kutladıkları bu kutsal günde insanların duygu ve düşüncelerine tercüman olacak etkinlikler yapıldı.

18 Mart 1999 Perşembe akşamı CEM Vakfı Yenibosna Kültür ve Cemevi’nde Hz. Ali aşkı için onlarca insan Nevruz Ceminde Mehmet Özdurmaz Dede’den Hz. Ali Methiyeleri, Nevruziyeler dinlediler.

Nevruz Bayramı hakkında bilgi veren Mehmet Özdurmaz, Hz. Ali’nin doğum günü olan bu kutlu günün birçok Türk Cumhuriyetinde de kutlandığını, Anadolu’da ve İran’da baharın gelişi, tabiatın uyanışı olarak kabul edilen Nevruz’un insanlararası dostluk ve dayanışmanın arttırılmasına vesile olan bir gün olduğunu söyledi. Lokmalar dağıtılırken geleneksel olarak yapılan bir uygulamayla insanlara süt dağıtıldı.

 

Haramidere Kültür ve Cemevi

21 Mart 1999 Pazar günü CEM Vakfı Haramidere Kültür ve Cemevi’nde bir araya gelen insanlarsa yine bu aydınlık günü kutlamak için bir araya gelmişlerdi. Cemevi Başkanı Hacı Kıral’ın Hz. Ali’den seçip okuduğu sözler, Mustafa Başaran’ın Nevruz hakkında vermiş olduğu bilgiler cemevindekiler tarafından dikkatle dinlenirken; Aşık Ali Metin Dede’nin bu kutlu gün dolayısıyla sazı eşliğinde okuduğu Deyişler, Düvazimamlar, ögüt verici sözlerse Nevruz Bayramı kutlamasına gelen Yakuplu Belediye Başkanı Cemal Karaman, Kıraç Belediye Başkanı Sennur Yalnızoğlu tarafından da büyük bir dikkat ve ilgiyle dinlendi. Anmadan sonra katılanlara nevruz lokması dağıtıldı.

Aynı gün CEM Vakfı Bağcılar Kültür ve Cemevi’nde bir araya gelen yüzlerce insana da Nevruz lokması dağıtıldı.

 

Söyleşilerle Nevruz Bayramı

Kartal Kültür Cemevi

20 Mart 1999 Cumartesi günü CEM Vakfı Kartal Kültür ve Cemevi’nde bir araya gelen meraklı insanlar Yazar Kutluay Erdoğan’dan Nevruz Bayramı, Türkler’in bu bayramı nasıl kutladıkları hakkında bilgi aldı.

Ayhan Aydın; Anadolu Aleviliği, Aleviliğin İnançsal Kültürel zenginliğinin kaynakları hakkında bilgi verirken, yüzlerce yıldır insan dostluğunu en büyük erdem sayan Aleviler’in bilinçli demokratik örgüt yapıları oluşturarak sorunlarını giderebileceklerini; büyük bir hazine olan Anadolu’nun tarihinin araştırılıp erenlerin, evliyaların, dedelerin, babaların, ozanların yaşam, görüş ve eserlerinin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Tarihçi/Yazar Ahmet Hezarfen’se dinleyicilerin tüm dikkatleri üzerine toplayan konuşmasında; Rumeli Aleviliği/Bektaşiliği hakkında bilgi verirken Yunus Abdal’lara, Kızıldeli Sultan’lara, Haydar Baba’lara, Gül Baba’lara yani Rumeli’deki Türk ve Alevi-Bektaşi kültürel değerlerine sahip çıkılması gerektiğini üzerinde durdu. Söyleşi sonunda dinleyicilere Nevruz Lokması dağıtıldı.

20 Mart 1999 Cumartesi günü CEM Vakfı Antalya Şubesi’nce, Şube merkezinde özellikle gençlerin ve öğrencilerin katıldıkları, Hz. Ali’nin üstün meziyetlerinin anlatıldığı bir söyleşi düzenlendi.

 

Kadıköy Kültür Ve Cemevi

Yine aynı gün CEM Vakfı Kadıköy Kültür ve Cemevi’nde düzenlenen ve salona sığmayan onlarca kişiye Kutluay Erdoğan, Ahmet Hezarfen, Ayhan Aydın konuşmalarıyla Nevruz, Alevilik, Balkanlar’da Alevilik-Bektaşilik, CEM Vakfı Kültürel çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

CEM Vakfı yöneticilerinden Hüseyin Orhan’ın da katıldığı Nevruz Anması Söyleşi’nde, Güçlü Gürbüz, Cafer Doğan’ın bağlamaları eşliğinde söyledikleri deyişler, demeler, türküler ise çok büyük bir ilgi uyandırdı. Söyleşi sonunda lokmalar dağıtıldı, sohbetler yapıldı.

CEM DERGİSİ, MAYIS 1999

EKİN İDİK OLDUK HARMAN, AYHAN AYDIN, (ALEVİLİK BEKTAŞİLİKLE İLGİLİ HABERLER, ETKİNLİKLER, SÖYLEŞİLER, YORUMLAR, FOTOĞRAFLAR – 1992 - 2004), 2005, İstanbul, KAHRAMAN OFSET, (SAYFA: 219-220)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile