Seyyid Cemal Sultan Anması’na Büyük Katılım

Seyyid Cemal Sultan Anması’na Büyük Katılım

AYHAN AYDIN

Anadolu’yu ve Balkanlar’ı ışıklarıyla aydınlatan; inancımızın ve kültürümüzün bu topraklara kök salmasını sağlayan ulu pirlerden olan Seyyid Cemal Sultan adına düzenlenen anma etkinliği; 16 Mayıs Pazar günü Afyonkarahisar İhsaniye İlçesi Döğer Nahiyesi’ndeki Tökelcik Mevkii’nde yaklaşık beş bin kişinin katılımıyla yapıldı.

Seyyid Cemal Sultan Kültürünü Yaşatma, Koruma ve Dayanışma Derneği’nin 1.’sini düzenlediği Ulusal Anma etkinliğine birçok Alevi kurum ve kuruş temsilcisi katıldı.

Bizler de Kartal Cemevi’nden otobüs kafilesiyle ulu dedemizi ziyarete giderken her kutsal mekanı ziyaret etmeden önceki gibi yine çok mutlu ve huzurluyduk.

En son 2002’de Hakkı Saygı Baba’yla ziyaret ettiğimiz Türbeye o zamanlar ulaşmak ne mümkündü? Tarlaların içinden geçerek ulaşabilmiştik Cemal Sultan’a. Dernek ve vakıfların onlarca faydasından birisini de burada görmek mümkün değil mi? Temiz havayı soluyarak vardığımız ulu dergahta hazırlıklar çoktan başlamıştı. Oraya ulaşmak için yollar açılmış, yol kenarlarına “Cemal Sultan’a Gider” tabelaları konulmuştu.

Anma Etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan söylenmesiyle başladı. Cemal Sultan Ocağı’ndan Ali Demir Dede’nin açış konuşmasından sonra, Cemal Uludağ, Alevi Vakıflar Federasyonu Başkan Yardımcısı İsmail Saçlı da yaptıkları konuşmalarla halkı selamladılar.

Etkinlikle Araştırmacılar Ayhan Aydın ve Coşkun Kökel birer konuşma yaptılar.

Onlarca kurbanın kesildiği, lokmaların paylaşıldığı, semahların barış ve kardeşlik için dönüldüğü, deyişlerin söylendiği, rüzgarla dalgalanan ekin tarlalarının ortasında ve Türk bayrağının altında çocukların ve gençlerin de yoğun ilgi gösterdikleri anma etkinliği büyük bir huzur ve barış ortamında yapıldı.

Bazı milletvekili ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldıkları Seyyid Cemal Sultan etkinliğini organize edenlere ne mutlu.

Burada Türkiye’nin dört bucağından gelen Seyyid Cemal Sultan ocakzade dedeleri, seyyidleri ve bu yola gönül vermiş canlar kaynaştılar. Yollar sürüldü. Alevi inanç ve kültürünün temel değerleri yaşatılmış oldu.

 

 

Katılımcı Alevi Kurumları;

Alevi Vakıflar Federasyonu

Şahkulu Sultan Dergahı Vakfı’ndan başkan Mehmet Çamur

Karacaahmet Sultan Dergahı Dernek başkanı Muharrem Ercan

Eskişehir Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Vakfı’nın başkanı İrfan Çetinkaya

Alevi Dernekler Federasyonu

Kartal Cemevi Vakfı

Kartal Cem Vakfı Şubesi

Bağcılar Cemevi

Alevi Kültür Derneği Nazilli Şubesi

Alevi Kültür Derneği Afyonkarahisar Şubesi

Eskişehir Hacı Baktaş-ı Veli Kültür Derneği

Hubyar Sultan Vakfı

Kütahya Hacı Bektaş-ı Veli Derneği

Afyonkarahisar Alanyurt Beldesi Cemevi

Maltepe Cem Vakfı Şubesi

Didim Hacı Bektaş-ı Veli Derneği

Tokat Turhal Kültür Derneği

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile