Erzincan Ulalar’da Cemevi Coşkusu

Erzincan Ulalar’da Cemevi Coşkusu

AYHAN AYDIN

Ulalar belediye başkanı Paşa Dağ’ın ve diğer arkadaşlarının yoğun çabaları sonucunda, Ulalar Cemevi’nin temeli 11 Temmuz Cumartesi günü binlerce insanın katıldığı bir törenle atıldı.

Halkın çok yoğun bir ilgi gösterdiği açılış için Erzincan’a gelen CEM Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ı havalimanında onlarca araçlık bir konvoy karşıladı.

Belediye binasının yakınlarında temeli atılan Cem ve Kültürevi, tüm yöreye hizmet verecek kapasitede planlanmış çok işlevli bir İnanç ve Kültür Merkezi olarak, Erzincan’ı da yeni bir çehreye büründürecek görünüyor.

Cemevi temel atma töreninde konuşan Erzincan Ulalar Belediye Başkanı Paşa Dağ, Aleviliğin bir inanç, bir kültür, insanları eşitlik içinde gören sevgi temelli bir felsefe olduğunu söyledi.

Dağ, yaptıkları cemevinin insanların ihtiyaçlarından doğan bir bina olduğunu belirttiği konuşmasında; amaçlarının Alevi-Sünni tüm insanların kaynaştıkları bir arada yaşamanın gurur ve onurunu paylaştıkları bir dünyada yaşamak için çaba harcayacaklarını söyledi.

Açılıştaki konuşmasında Aleviliğin İslam’ın içinde bir inanç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İzzettin Doğan; ”Aleviliği İslam-dışı göstermek, Kur’an dışı göstermek, salt bir kültür, salt bir yaşama biçimi şeklinde göstermek büyük bir hatadır, yanılgıdır; bin yıldır cemiyle, semahıyla, dedesiyle yaşayan bu inanç İslam’ın içinde, onun bir parçasıdır” dedi.

Erzincan Milletvekili Mustafa Kul ise açılış için geldiği tören alanında hemşerileriyle kucaklaştı. Kul, demokratik hukuk devletinin tüm vatandaşlarına her alanda ve konuda eşit davranmasının bir zorunluluk olduğunu belirttiği konuşmasında, CEM Vakfı tarafından yapımına başlanan, Cem ve Kültür Evi projesinin Türkiye’ye ve Erzincan’a kültürel bir katkı sağlayacağını söyledi.

Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu’ysa yaptığı konuşmada, ülkenin birlik ve beraberliğini bozmaya yönelik her türlü girişimin Türk Milleti tarafından boşa çıkarılacağını dile getirdi.

Konuşmalardan sonra, tören alanı yanındaki Cem ve Kültür Evi’nin temeli, Ahmet Uğurlu Dede’nin okuduğu duadan sonra; Prof. Dr. İzzettin Doğan, Vali Recep Yazıcıoğlu, Mustafa Kul, Paşa Dağ’ın da katıldıkları törenle hep beraber atıldı.

Daha sonra yine Ulalar Belediyesi tarafından yaptırılan, CEM Parkı’nın ve CEM Vakfı Ulalar Şubesi’nin açılışı yapıldı.

Öğlen tüm halka yemek verildi.

Ben açılışı için gelmemizi fırsat bilerek, Ulalar’da, Ahmet Uğurlu Dede’yle, gazete temsilcileriyle sohbet ettim.

Daha sonra ise Cemal Gündüz’ün teşvikiyle, Şiran’lı hemşerilerimizle, kenarları dağlık , ortası bağlık şirin ilimiz Erzincan’ın içinden ilerleyip Çağlayan Beldesi’ndeki emsalsiz güzellikteki şaleleye gittik.

Aynı akşam Belediye Düğün Salonu’nda düzenlenen Dostluk Gecesi’nde Ulalar’ın genç sanatçıları, Süleyman Günel, Müslüm Eke, Songül İnan, Yusuf Gül, Kenan Özbay Tekin’lerin türkülerine eşlik eden halk bir araya gelmenin kıvancını yaşadılar.

Gece’de Prof. Dr. İzzettin Doğan, Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu, Paşa Dağ birer konuşma yaptı.

Mustafa Kul ise okuduğu türküyle halkı duygulandırdı.

İzleyiciler arasındaki İbrahim Çam’la yaptığım söyleşi bahsetmeye değer: Çam’ın dedeliğin sadece soyla alakalı olmadığını, özün temiz olması gerektiğini belirttiği söyleşimizde şöyle konuştu: “Dedelik soydan gelmez, özden olur. Her dedeyim diyen dede değildir. Özde olmalıdır herşey. Talip olan can ulu yola hizmet etmelidir. İnsanı sevmeyen Tanrı’yı sevemez. “

Açılışlara, geceye CEM Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Gündoğdu, CEM Vakfı İsviçre Şube Başkanı Cafer Koç, Sivas Şube Başkanı Ali Rıza Salman, Maltepe Şube Başkanı Bayram Aktaş, Kartal Şube Başkanı Ercan Güvenç, Erzincan İl Emniyet Md. Hüseyin Demir, Erzincan Hacı Bektaş Veli  Dernek Başkanı Mahmut Aydın Yöre dernek başkanları, Şiran Çal Köyü Dernek Başkanı Muzaffer Gündoğan, Kırıntı Köy Dernek Başkanı Hüseyin Bal, Yeniköy Muhtarı Durmuş Şahintaş ve binlerce insan katıldı.

CEM DERGİSİ, AĞUSTOS 1998, YIL 30, SAYI 81

EKİN İDİK OLDUK HARMAN, AYHAN AYDIN, (ALEVİLİK BEKTAŞİLİKLE İLGİLİ HABERLER, ETKİNLİKLER, SÖYLEŞİLER, YORUMLAR, FOTOĞRAFLAR – 1992 - 2004), 2005, İstanbul, KAHRAMAN OFSET, (SAYFA: 134-135)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile