Hüseyin Doğan Dede Anıldı (1999)

Hüseyin Doğan Dede Anıldı (1999)

 

AYHAN AYDIN

 

Anadolu Alevileri ve Bektaşileri tarafından çok sevilen ünlü Alevi dedelerinden Hüseyin Doğan Dede, 16. ölüm yıldönümünde Malatya’ya bağlı Kırlangıç Köyü’nde, kendi mezarının da bulunduğu alanda binlerce insanın katıldığı bir törenle, 16 Mayıs 1999 Pazar günü, anıldı.

Hollanda’dan Hakkari’ye kadar, binlerce talibinin ve seveninin katıldığı törenlerde Alevi inancını tüm baskılara, engellere, dejenarasyonlara karşı yaşatan Anadolu insanının Hakk-Muhammed-Ali yoluna bağlılığı bir kez daha görüldü.

Prof. Dr. İzzettin Doğan tören alanını dolduran insanlara hitaben yaptığı konuşmada; halkın sevgisinin, ilgisinin, aşkının yüzyıllardır bu inançla yaşatıldığını, Orta Asya’dan Balkanlar’a bu inanç ve kültürü yaşatan, yayan, tanıtan erenlerin, dedelerin, babaların, aşıkların gerçek birer değer olduğunu bu değerlerin fikirlerinin yaşatılmasıyla ancak bu inancın yaşatılıp bu topluma hizmet edilmiş olacağını söyledi.

Doğan, insan sevgisinin en önemli erdemlerden birisi olarak kabul edildiği Aleviliğin tüm insanlığa örnek bir inanç ve kültür olduğunu vurguladı.

Törene katılan Malatya Valisi Atilla Vural; birlik ve beraberlik mesajları veren bir konuşma yaptı.

Mustafa Tosun, Celal Özkan Dedeler’in, Hacı Şahin gibi değerli zakirlerin, yerel sanatçıların eşliğinde gerçekleştirilen anma etkinliğinde semahlar dönüldü, türküler okundu.

Anma etkinliğine Hüseyin Doğan’ın çocukları; Doğan, Kazım, Mazlum, Eşref Doğan’lar; Kadime Erenler ve Elif Yılmaz katıldılar.

CEM Vakfı Yönetim kurulu Üyesi Cemal Canpolat, Jandarma İl Alay Komutanı, Emniyet Müdürü, Polis Okulu Müdürleri’nin de katıldığı anma etkinliğine, CEM Vakfı Yönetim Kuru üyeleri, bu arada Hasan Akbudak, Kalender Topalcengiz Dede, Şube Müdürü Hasan Yılmaz da katıldılar.

Etkinliğe katılmışken Malatya’da Yusuf Çalışkan (Gürgür Dede), Kalender Topalceniz, Mustafa Tosun, Ali Rıza Gargınoğlu Dedeler’le söyleşiler yaptım.

 

Zeynel Abidin Türbesi

Malatya’da Zeynel Abidin Türbesi’ni, Kalender Topalcengiz Dede ve Hasan Akbudak’la beraber ziyaret ettim.

Binlerce insanın ziyaret ettiği bu Türbenin emektarları burada büyük bir hizmeti yerine getirerek büyük şehirlerdeki cem ve kültür evlerinden daha modern ve büyük, çok işlevli bir bina inşaa  etmişler.

İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkan Vekili Aliseydi Durmaz, Mehmet Ali Gökçek, Zakir Murtaza Aksüt halkın sevgisine layık olabilmek için çaba harcıyorlar.

 

CEM DERGİSİ, SAYI: 90, MAYIS/HAZİRAN 1999

 

EKİN İDİK OLDUK HARMAN, AYHAN AYDIN, (ALEVİLİK BEKTAŞİLİKLE İLGİLİ HABERLER, ETKİNLİKLER, SÖYLEŞİLER, YORUMLAR, FOTOĞRAFLAR – 1992 - 2004), 2005, İstanbul, KAHRAMAN OFSET, (SAYFA: 52)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile