İSMET ZEKİ EYÜBOĞLU’yu kaybettik.

Anadolu Uygarlığı’nın Bilge İsimlerinden

İSMET ZEKİ EYÜBOĞLU’yu kaybettik.

 

AYHAN AYDIN

 

SUSUZLUK

Işık sağar ellerin güneşin memelerinden

Gitmez gözlerine susamışlığım

Gelinciklere sürünür gelir özlemin

Sarıya boyanır düşlerim saçlarından

Uzağında bir yeşil susuzluğun

Durdum daha kaç yıl diye baktım geriye

Bildiğim bütün çiçeklere

Tanıdığım boyalara

Geceye güne güneşe

Suyun kokusuna yaprağın oyasına

Seni sordum

Durdum daha kaç yıl diye baktım geriye

Ses vermedi yollar sesime

Yüreğin örsünde döğülen yalnızlığın

Kızıl ışınlarıdır aydınlatan kanımı

Karanlığa damlıyorum

Bir dokun düşlerime

Ak ellerine susamış gecelerim

İsmet Zeki Eyüboğlu

On bin yıllık Anadolu Uygarlığı’nın izini süren en önemli araştırmacılardan birisi de İsmet Zeki Eyüboğlu’dur.

Ben de bir Anadolu çocuğuyum diyen, Anadolu insanının yazgısını en iyi yorumlayanlardan birisi olan Eyüboğlu; tam anlamıyla Anadolu’nun bağrından çıkmış, onun tarihini yazan ve onun insanının hayat serüvenini kendine en büyük uğraş edinmiş bir piri fani, bir hümanist Türk aydınıdır.

Onlarca eserinde bize büyük bilgi hazineleri sunan değerli araştırmacımızla son yaptığım söyleşide, elbette Anadolu üzerinde durmuştum.

Anadolu’nun büyülü sandığını bize aralayan İsmet Zeki Eyüboğlu; aynı zamanda bir şair, bir çevirmen, halkının dertleriyle dertlenen bir vefakar eğitmendi.

Anadolu’dan Batı’ya ulaşan felsefe uğraşının ana okullarıyla, ekolleriyle, önemli isimleriyle özdeşleşen Eyüboğlu amansız kanser belasına yenik düşerek 12 Kasım 2003’de aramızdan ayrıldı.

Şiirle, felsefeyle, dostluklarla, bir resim güzelliğinde geçen dolu bir yaşamdan sonra şimdi o çok sevdiği Anadolu’sunun toprağına, dostlarını dostlarının yanına göçtü.

Anadolu’nun sevgi çağlayanı, ışığı, nuru; tüm ömrünce dürüst, çalışkan, samimi bir hayatın onuruyla sonsuzluk alemine uğurlanan İsmet Zeki Eyuboğlu’nu son yolculuğunda Üsküdar Selimiye Camii’den dostları 13 Kasım’da uğurladılar.

EKİN İDİK OLDUK HARMAN, AYHAN AYDIN, (ALEVİLİK BEKTAŞİLİKLE İLGİLİ HABERLER, ETKİNLİKLER, SÖYLEŞİLER, YORUMLAR, FOTOĞRAFLAR – 1992 - 2004), 2005, İstanbul, KAHRAMAN OFSET, (SAYFA: 327)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile