Antalya Finike’de Kafi Baba Anma Etkinliği

Antalya Finike’de Kafi Baba Anma Etkinliği

 

AYHAN AYDIN

 

Kafi Baba ve Abdal Musa Kültür Mirasını Araştırma ve Koruma Derneği tarafından düzenlenen “Kafi Baba Anma Etkinliği”, 22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde Finike Yuvalı Köyü’nde yapıldı.

Anma etkinliğine bu bölgenin dışında, Mersin, İstanbul, İzmir gibi yurdun farklı illerinden  gelen katılımcılar da vardı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan söylenmesinden sonra; yörenin inanç önderi pozisyonunda olan ve etkinliği düzenleyen komitenin üyesi Haydar Demirayak Dede, Kafi Baba hakkında bazı bilgi verdiği bir konuşma yaptı.

Binali Yıldırım Dede, Ali Sağlam deyişleriyle, uzun yıllardır bu kültüre hizmet eden Abbas Genç’le birlikte İstanbul’dan gelen gençler döndükleri semahlarıyla halkın ilgisini kazandılar.

Daha sonra türbe önünde açık havada halkın yoğun olarak katıldıkları, Prof. Dr. Hüseyin Bal’ın yönettiği Alevilik’le ilgili bir panel yapıldı. Panel’de Prof. Dr. Fuat Bozkurt ocaklar ve Alevi Bektaşi inanç merkezleri; Araştırmacı Yazar Veli Asan Tahtacılar ve gelenekler; Araştırmacı Ayhan Aydın Balkanlar’daki Alevi Bektaşi varlığı ve dergahlar; Araştırmacı Ali Aksüt Kafi Baba hakkında bilgilendirici konuşmalarını yaptılar. Ayrıca Prof. Dr. Hüseyin Bal da özellikle Kafi Baba ve burada hizmet yürütmüş babalar hakkında bir konuşma yaptı.

Anma Etkinliği’ne Elmalı Tekke Köyü’nden Hüseyin Eriş Halifebaba önderliğinde kalabalık bir gurup da katılmıştı.

Ayrıca Ozan ve Tahtacılar Derneği Başkanı Yolcu da anmaya güç verdi.

Akşam ise Aynur Haşhaş gibi sanatçı ve ozanların katıldıkları dinletiler sunuldu.

Anma etkinliğinin sunuculuğu ilk anmadan beri olduğu gibi Ali Aksüt yaptı.

 

Burdur Niyazlar’da Niyazi Baba Etkinliği

 

Tabiatıyla, insanıyla bizleri büyüleyen bir güzel yurt köşemizde  daha can dostlarla buluştuk.

Çok sevgili Hocam Prof. Dr. Hüseyin Bal beni Antalya havalimanından aldıktan sonra eşsiz doğa içinden Veli Asan Hocamızı almak için Isparta yoluna düştük. Derin muhabbetlerden sonra Burdur Yeşilova yakınlarındaki Niyazlar Köyü’ne vardık. Bizleri candan karşılayan Halil İbrahim Hoca’ya misafir olduk. Bir Avrupa kentindeki temizliği aratmayan köydeki güzellik bizleri büyüledi. 2002 yılında Hakkı Saygı Baba’yla birlikte buraya gelmiş ve Bektaşi İnanç Önderi Niyazi Baba Sultan’ın türbesini ziyaret etmiştik.

Köy meydanında bizleri dinlemek için toplanan insanlarımıza bilgi dağarcığımızdakileri aktardık. Çamlık bir alanda yapılan Köy Şenliğine katıldık.

Böylesine bir köye, bu köydeki kadar güzel insanlara sahip olduğu için ülkemizi yönetenler gururlanmalılar aslında. Hemen tümüyle kendi olanaklarıyla burayı bir cennete çeviren Niyazlar Köyü’nün güzel insanlarıyla sarmaş dolaş oluyoruz. Gerçekten burayı bırakmak istemiyoruz, daha uzun süre bize gönüllerini açan bu güzel ülkemin güzel insanlarıyla daha çok yarenleşmek istiyoruz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile