Kafi Baba Anma Etkinlikleri

Kafi Baba Anma Etkinlikleri

 

Abdal Musa’nın halifelerinden birisi olarak kabul edilen ve kendi yaşadığı dönemden sonra türbesi’nin olduğu alanda bir de dergah kurulan Kafi Baba adına yapılan etkinlikler, 14 Mayıs 2011 Cumartesi günü, Antalya Finike Yuvalı Köyü’nde yapıldı.

Etkinliğin ilk bölümü öğlenleyin, yüzlerce canın katılımıyla, Kafi Baba Türbesi’nin bulunduğu ve önünden bir dere de akan dergahın kalıntılarının da olduğu yeşil alanda yapıldı. Uzun yıllardan beri olageldiği gibi etkinliğin sunuculuğunu Araştırmacı-Yazar Ali Aksüt yaptı. Anma Etkinliği’ne katılan, Eski Bakanlardan Mustafa Kul,  Ankara Hüseyin Gazi Vakfı’ndan Araştırmacı-Yazar Gülağ Öz, CEM Vakfı Basın Halkla İlişkiler Birimi’nden  Ayhan Aydın gibi ilgililer Alevilerin yaşadıkları güncel sorunlarla ilgili ve Kafi Baba hakkında bilgilendirici konuşmalar yaptılar.

Etkinliğe farklı yörelerden gelenler gün boyu sohbet ve muhabbet halinde bu alanı şenlendirdiler.

Akşam saatlerinde Köyün ilköğretim okulu bahçesinde yapılan etkinliğe ise katılım çok daha fazlaydı. Yaklaşık bin kişinin bir araya gelmesiyle devam eden etkinlik; Ali Sağlam, Gülabi gibi halk ozanlarının okudukları nefesler, Karacaahmet Sultan Derneği Semah Ekibi, Abdal Musa Sultan Tekke Köyü Semah Gurubu’nun sergiledikleri semahlarla geç saatlere kadar sürdü.

Başta Haydar Demirayak Dede olmak üzere bu organizasyonu imkansızlıklar içinde yapıp insanlarımızı bir araya getirmeyi başaran ve bir Alevi-Bektaşi ulusunun bir kez daha anılmasını sağlayanlara teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile