Kara Baba Etkinliği (1999)

Kara Baba Etkinliği (1999)

AYHAN AYDIN

 

Anadolu ve Rumeli’de İslam Tasavvufunun Alevilik/Bektaşilik yormunu yaymış, tanıtmış, yaşatmış olan Anadolu ve Rumeli erenlerinden olan Kara Baba adına 9 Mayıs 1999 Pazar günü düzenlenen anma etkinliğine binlerce insan katıldı.

Edirne Meriç’te bulunan Nasuhbey Köyü yakınlarındaki Kara Baba’nın türbesi çevresinde gerçekleştirilen geleneksel anma etkinlikleri bu sene de Hıdırellez şenlikleriyle birleşti.

Kurbanların tığlandığı, Kara Baba’nın Türbesi’nin ziyaret edildiği anma etkinliklerine katılan binlerce kadın, yaşlı, genç havanın güzel olması ve baharın gelişi olan Hıdırellezden dolayı doyasıya eğlendiler.

DSP Milletvekilleri; Mustafa İlemen, Ahmet Ertürk, Şadan Tuzcu, Meriç Kaymakamı Metin Akdamar ve Garnizon Komutanının da katıldığı anma etkinliğine CEM Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Hüseyin Erkan ve ben Seher Kurnaz, Efendi Ertürk’le Bakırköy Kültür ve Cemevi Başkanı Hakkı Saygı Baba da katıldılar.

Anma etkinliklerinde CEM Vakfı Yöneticilerinin dağıttığı Cem Dergisi sayıları büyük ilgi gördü.

Alevi’si, Sünni’si, Bektaşi’si binlerce insanın katıldığı etkinlikte CEM Vakfı Yöneticileri Nasuhbey Köyü Muhtarı Hüseyin Türkkan, DSP Milletvekilleri ve halkla bölgenin sorunları, Alevi İnanç ve Kültürü hakkında sohbet ettiler, görüş alış verişinde bulundular.

Etkinlik dönüşü önceki sene olduğu gibi bu sene de, Uzunköprü’de bulunan yaşayan ünlü Alevi/Bektaşi şairlerinden Kemal Özcan (Derviş Kemal)’la da zengin içerikli bir söyleşi gerçekleştirildi.

 

CEM DERGİSİ, SAYI: 90, MAYIS/HAZİRAN 1999

 

EKİN İDİK OLDUK HARMAN, AYHAN AYDIN, (ALEVİLİK BEKTAŞİLİKLE İLGİLİ HABERLER, ETKİNLİKLER, SÖYLEŞİLER, YORUMLAR, FOTOĞRAFLAR – 1992 - 2004), 2005, İstanbul, KAHRAMAN OFSET, (SAYFA: 51)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile