Sultan Süceattin Veli Törenleri (2003)

Sultan Süceattin  Veli Törenleri (2003)

 

AYHAN AYDIN

 

Bu sene de 22 Haziran 2003 Pazar günü binlerce insan büyük avluyu doldurmuş, dergahın önünde aynı bayrak altında, aynı heyecanı paylaşmanın verdiği mutlulukla bir araya geliyor.

Civar köylerden olduğu gibi Bozüyük, Kütahya, Afyon gibi başka il ve ilçelerden de gelen insanlarla yeniden buluşmanın kıvancını yaşıyorum.

Etkinliklerde her zaman olduğu gibi Nevzat Demirtaş Efendi’nin birlik beraberlik mesajlarını hep beraber dinliyoruz.

Bana da bir konuşma hakkı tanıyorlar. Ben de yurtsever bir aydın olarak, vatanımızın, ülkemizin, halkımızın birlik ve bütünlüğü; Alevi/Sünni ayrımının son bulması ve Alevilerin haklı beklentilerinin giderilmesi adına bir konuşma yapıyorum.

Çeşitli siyasi parti temsilcilyerinin yapmış oldukları konuşmalar yanında ünlü sanatçı Gülabi, Şemsettin Kubat, Fahrettin Demirtaş gibi değerli aşık/ozanlar etkinliği renklendiyorlar.

Farklı yörelerin semah ekipleri yanı sıra yerel sanatçıların sahne aldıkları bu etkinlikte her zaman olduğu gibi çok görkemli geçiyor.

Bu sene de değerli araştırmacı yazar Necat İşcan’ın yardımıyla Yazılı Kaya’yı ziyaret etme olanağına sahip oluyorum.

Çam ağaçları arasında ilerleyip bu sefer de Eskişehir’in tabii güzelliklerinden birisi olan Yazılı Kaya’yı ziyaretimde Mehmet Kaygusuz da fotoğrafcı yanını geliştirmek için bir fırsat yakalıyor.

Aynı gece Nevzat Efendi’de kalıp, yine her zamanki ziyaretlerimizde olduğu gibi Nadire Ana’yla birlikte enfes nefeslerini dinliyor, Nadire Ana’nın güzel yemeklerini yiyoruz.

Sabah Türbeyi ziyaret edip, izin destur aldıktan sonra İstanbul’a dönmek için Eskişehir’e hareket ediyoruz.

 

EKİN İDİK OLDUK HARMAN, AYHAN AYDIN, (ALEVİLİK BEKTAŞİLİKLE İLGİLİ HABERLER, ETKİNLİKLER, SÖYLEŞİLER, YORUMLAR, FOTOĞRAFLAR – 1992 - 2004), 2005, İstanbul, KAHRAMAN OFSET, (SAYFA: 130)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile