Topçu Baba Anma Etkinliği...

Topçu Baba Anma Etkinliği...

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Topçu Baba’yı Anma Etkinliklerinin 16.’sı bu sene, 9 Haziran 2012 Cumartesi günü Kırklareli Kofçaz İlçesi Topçular Köyü’ndeki Topçu Baba Türbesi alanındaki mesire yerinde yapıldı. Yaklaşık beş bin kişinin katıldığı etkinliğe Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan, Belediye Başkanları, Kaymakamlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, inanç önderleri olan; dede, baba ve dervişler, ozanlar, yerel sanatçılar da katıldılar.

 

Yörenin inanç önderi olan Hasan Yıldız Halifebaba’nın okuduğu gülbenkle yapılan açılıştan sonra, konuşmalar yapıldı, deyişler söylendi, semahlar dönüldü.

 

Halk Müziğinin özgün sesleri Fevzi Kurtuluş ve Hüseyin Yaltırık’ın da sahne aldıkları Etkinlikte TRT, CEM Tv., ve Hayat Tv. de çekimler ve söyleşiler yaptı.

 

Etkinliğe katılan Araştırmacı Yazar Av. Şakir Keçeli de Alevi-Bektaşi İslam inancının değerleri konusunda bilgilendirici bir konuşma yaptı.

 

Rumeli’yi fetheden “Kırklar”dan olduğuna inanılan, adına düzenlenen etkinlikle Trakya’daki Alevi – Bektaşi inanç guruplarının tümünü bir araya getiren, adına yüzlerce kurban tığlanan Topçu Baba’nın huzurunda onun aşkıyla bir araya gelen canlar; bir başka etkinlikle buluşmak dileğiyle kucaklaşarak birbirlerinden ayrıldılar.

 

Bu arada bir acı haber de katılımcılarla paylaşıldı.

 

Davut Kandemir Baba Hakk’a Yürüdü...

 

“Şah Bedreddin” Yolu’ndan, günümüzün en önemli Bedreddini (Gülşeni) inanç önderlerinden Davut Kandemir Baba, 3 Haziran 2012 Pazar günü Hakk’a yürümüştür. Bir gün evinde misafir kalan Baba Sultan, 4 Haziran 2012 Pazartesi günü ailesinin, sevenlerinin, Bedreddini dede ve babalarının omuzları üzerinde son istirahatgahı olan Kırklareli merkez Koruköy Mezarlığı’na defnedilmiştir. Menzili mübarek olsun, Hakk rahmet eylesin, hizmetleri kabulu makbul olsun...

 

Geleneksel Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı...

 

7. Uluslararası, 28. Ulusal Abdal Musa Sultanı Anma Etkinlikleri; 21/24 Haziran tarihleri arasında Antalya’nın Elmalı İlçesi Tekke Köyü’nde,  Pir Abdal Musa Sultan’ın huzurunda binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

22 Haziran Cuma günü yoğun bir şekilde yurdun dört bir tarafından otobüs kafileleriyle Tekke Köyü’ne gelen ziyaretçilerin bir kısmı  sabah saatlerinde Uçar Suyu, diğer bir kısmı ve aynı zamanda büyük bir Alevi-Bektaşi ozan olan ve Abdal Musa’nın inanç ve düşünce sistemini yayan Kaygusuz Abdal’ın da türbesinin içinde bulunduğu Abdal Musa’nın Türbesi, Budala Sultan Türbesi ve Dur Dağı ziyaretlerini yaptılar.

Öğleden sonra; Anayasa ve Alevilerin Sorunları isimli panelde; Yrd. Doç. Dr. Atilla Erden, Eski Milletvekili Kamil Ateşoğulları, Hüseyin Yıldırım konuşmacı olarak yer aldılar.

Akşam ise anfi tiyatroyu dolduranlar halk ozanlarının ve sanatçıların özellikle deyişleri seslendirmelerini büyük bir ilgiyle dinlendiler.

23 Haziran Cumartesi günü ise yoğun bir gün insanları bekliyordu; Bir yandan kurban kesenler, adaklarını yerine getirmek isteyenler, bir yandan farklı kurumların yürüttükleri cemler (nedense bir türlü hepsi ortak cem yapamıyorlar), Araştırmacı Yazar Cemal Canpolat’ın ilgiyle karşılanan kitap imzalaması, üst üste iki panel, etkinliklerin resmi açılışı...

Tümü yoğun ilgiyle ve başarıyla yapıldı.

Kültür Merkezi’nde; Mehmet Boy’un yönettiği Araştırmacı Yazar Ali Aksüt ve Araştırmacı Yazar Cemal Canpolat’ın katıldıkları Abdal Musa’nın Tarihsel Kimliği ve Abdal Musa Çevresinde Yayılan Alevi İnanç Coğrafyası, paneline ilgi çok büyüktü.

Ali Aksüt Abdal Musa’nın tarihsel kişiliği, adına yürütelen cemler, Anadolu coğrafyasında etkileri üzerinde dururken, Cemal Canpolat daha çok Abdal Musa’nın Dergahıyla birlikte çevresini etkilemesi, onunla birlikte Balkanlar’a uzanan Alevi-Bektaşi İslam anlayışının Osmanlı’nın kuruluşundaki rolü, sonrasında bundan dönülünce yaşananlar, Aleviler üzerinde oynanan oyunlar, bugüne gelişi irdeleyen ve büyük beğeni toplayan önemli bir konuşma yaptı. Yoğun ilgiyle birlikte sorulan soruları yanıtlayan Cemal Canpolat Kaygusuz Abdal’larla, Kızıldeli (Seyyid) Ali Sultanlar’lar, Demir Babalarla, Otman Babalarla, Sersem Ali Dedebabalarla Balkanların kapılarını Osmanlılara, Türklere açan Alevi Bektaşi dede ve babalarının yaktıkları ışığın bugün de yanmaya devam ettiği ama bu ışığı sündürmek isteyenlerin aslında Türkiye’nin geleceğini yok etmek istediklerini, Osmanlı Arşiv Belgeleri’nin dünyanın güvenilir belgeleri içinde yer aldığını, burada Osmanlı’nın nasıl Alevi kıyımına giriştiğini kendi resmi kayıtlarıyla ortaya koyduğunu, dile getirirerek, bugün bu zihniyeti devam ettirmek isteyenlere karşı birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekir, şeklinde konuştu.

İkinci Panel’de ise Günümüzdeki Sorunlar’a ilişkin görüşler paylaşıldı.

Yine Mehmet Boy’un yönettiği panelde Eski Milletvekili Eğitimci Ayşe Gürocak, Araştırmacı Yazar Yayıncı (Yurt Gazetesi Yayın Yönetmeni) Merdan Yanardağ, Şahkulu Sultan Dergahı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Mehmet Tural birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalarda günümüz iktidarının gerek eğitimde, gerek diğer alanlarda çağdaşlığı hedef alan tutum ve davranışlarıyla her geçen gün insanların hayatlarına müdahale ettiklerini söylediler. Ayşe Gürocak: 4+4+4 sisteminin vereceği zararlardan, Merdan Yanardağ Suriye dahil hükümetin ülkeyi kaosa sürekleyen yanlış politikalarından, Av. Mehmet Turan ülkenin ve Alevilerin yaşadıkları problemlerden bahsettiler.

Bu arada Kültür Merkezi, Cem Salonu’nda Cem Vakfı Dedeleri cem yürüttüler.

Akşam Etkinliklerin resmi açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla açıldı. Yörenin inanç önderi Hüseyin Eriş Halifebaba’nın hayır duasından sonra konuşmalar yapıldı: Muhtar Mustafa Çalhan, Dernek Başkanı Ali Eriş, Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Başkanı İsmail Saçlı, Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Hüsniye Takmaz, Alevi Bektaşi Federasyonu Adına Engin Gündük, Elmalı Belediye Başkanı Hüseyin Altıntaş birer konuşma yaptılar.

Alevi örgüt temsilcileri, Alevilerin yaşadıkları sorunları sıralarken, artık susmayacaklarını, 2 Temmuz’da Sivas’ta olacaklarını, birlikte hareket edeceklerini, dile getirdiler.

Semah guruplarının da yer aldığı akşamki programda Cemal Kayhan Dede, Aynur Haşhaş, Yavuz Top gibi sanatçılar sahne aldılar.

24 Haziran Pazar günü ise türbeye niyaz yapıldıktan sonra köy dışından gelenler vedalaşarak, bir başka etkinlikte buluşmak dileğiyle, köyden ayrıldılar.

 

ALİ NAKİ HORASANİ

 

BİR TÜRKMEN ÖNCÜSÜNÜ KAYBETTİK...

 

Tüm ömrü boyunca; Horasan erenlerinin günümüzdeki bir temsilcisi olarak Alevi-Bektaşi inanç ve kültür dünyasının renkli bir siması olarak Balkanlar’ın zengin dünyasını başta Türkiye olmak üzere Avrupa’ya tanıtmayı, Türk kültürünün zenginliklerini, Türk dilinin yaşamasını ve Alevi-Bektaşi İslam inancının değerlerinin yaşamasının mücadelesini veren büyük dedelerimizden birisi olan Ali Naki Horasani, 25 Haziran Pazartesi günü saat: 22.30’da Kosova Jakovo’da Hakk’a yürümüştür. Ruhu şad olsun.

Kosova Prizren’de 1928 yılında doğan Ali Naki Horasani liseye kadar eğitimini tamamladıktan sonra çok çeşitli işlerde çalışmıştır. Bu arada bir dönem hayat mücadelesini Türkiye’de de sürdüren Ali Naki Horasani çok küçük yaşlardan beri Alevi inanç dünyasının içinde olmuştur. En son Jakovo Bektaşi Dergahı’na bağlanan ve burada hizmet yürütmeyi sürdüren Alevi Dedesi Ali Naki Horasani, Balkanlar’daki Alevi Bektaşi varlığının gün yüzüne çıkması, haklarının savunulması için büyük mücadele vermiş, bu konudaki Türkiye’de, Balkanlar’da, Avrupa ülkelerinde sayısız toplantıya katılıp konuşmalar yapmıştır.

Özellikle Cem Vakfı tarafından düzenlenen tüm İnanç Önderleri toplantılarına katılan Ali Naki Horasani, başta Kosova olmak üzere Balkanlar’daki inanç önderi olan dede, baba, dervişleri bir araya getirip sorunlarının çözümü, birlik ve bareberlik için yoğun çabalarından dolayı tüm Alevi Bektaşi kurum ve kuruluşlarının takdirini kazanmıştır.

Eşi Seylan Ana’yla birlikte Ester, Canan, Hasan Ali isimli üç çocuğu olan Ali Naki Horasani’nin naşı Jakova Alevi-Bektaşi Dergahı’nda bugün (Salı) saat: 13.00’deki merasimden sonra kendi evinin önündeki türbesinde defnedilecektir.

Tüm sevenlerinin, ailesinin, Alevi-Bektaşi, Türk dünyasının başı sağolsun...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile