Uğur Mumcu İçin Sevgi Seli “Susmayacağız, Yaşatacağız”

Uğur Mumcu İçin Sevgi Seli

“Susmayacağız, Yaşatacağız”

 

AYHAN AYDIN

 

SHP İstanbul İl Kadın Komisyonu’nca Uğur Mumcu’nun anısına düzenlenen “Susmayacağız, Yaşatacağız” toplantısı 13 Nisan 1993 Salı günü Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Adalet Bakanı Seyfi Oktay şunları söyledi: “Laiklik dinsizlik değildir elbette, ama laiklik karanlıklara karşı savaşta en büyük aydınlıktır. Uğur Sivil Toplum yaratmak için çalıştı. En büyük felaketin terörizmden geldiğini gördü bunu engellemeye çalıştı.”

SHP İl Örgütü, Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’yu “Yılın Kadını” seçti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ise yaptığı konuşmada “Her biriniz öyle evlatlar yetiştirin ki her biri birer Uğur Mumcu olsun” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu ise Uğur’un faşizmle ve gericikle en yürekli savaşımı veren bir büyük devrimci olduğunu söyledi.

Nebioğlu kısaca şunları belirtti: “12 Eylülden sonra tüm insani değerler yerle bir edildi. Dürüstlük, namusluk, doğruluk birer insan olma gereğidir, birer erdem değildir. Uğur Mafyayla, silah kaçakçılarıyla, yarı açık-gizli faşist örgütlerle savaştı. Mumcu, Rabıta olayını açığa çıkararak 12 Eylül Askeri Darbesini yapan 5 generalin şeriatla bağlantılarını ispatlamıştır. Uğur Kontrgerilla olayını deşmiştir. Yıllar yılı binlerce kişi öldürülürken orgeneraller silahların birdenbire sustuğunu ona sordurtmuştur.

“Onu anlamak onun yolunda çoğalmak demektir.”

Turgut Kazan ise konuşmasında şunları söyledi: “Uğur 5 generale Rabıta şamarını indiren bir yiğit savaşçıdır. MHP/Mafya ilişkisini açığa çıkaran bir araştırma/gazetecidir.

Uğur, Muhammer Aksoy’un cenazesinde elinde fotoğraf ve yürüyen bir devrimci militandır da. Uğur’un Türkiye’deki sakat demokrasiyi yazması Avrupa Basınında manşet olurken, bizim basın tamamen suskundu.”

Toplantıda Altan Öymen, Ali Sirmen ve Uğur Mumcu’nun yakın arkadaşları birer konuşma yaptılar. Arkadaşı Öcal Beniltan, Uğur’un Amerikan emperyalizmini eleştirdiği için yargılandığını; bir yazısında da bir türküden aldığı “salla bayrağı soldan sağa” bölümü yüzünden tutuklandığını vurguladı.

Sinema ve tiyatro sanatçısı sunucu Gülşen Tuncer; Bertalt Breht, Hasan Hüseyin, Ahmet Telli, Nazım Hikmet, Kemal Özer’den şiirler okundu.

Ceyhan Mumcu ise; Türkiye’nin şeriatçılar için bir “cennet”e çevrildiğini devletten, bazı çevrelerden her gün bir cinayetin işlendiğini, Türkiye’yi karartmak isteyenlerin çoğaldığını, profesörlerin tuvalet temizlettirilmek zorunda bırakıldıkları, işkence tezgahlarının kurulu olduğu bir ülkeyiz diyerek, Kol Kırılır Yen İçinde Kalmaz, Kol Asılı Kalır, şeklinde sözlerini tamamladı.

Salonda binlerce kişinin “Katiller Bulunsun Hesap Sorulsun, Uğurlar Ölmez” sloganları bir çığlık haykırışı olarak yankılanıp ortalığı inletti.

Dakikalarca süren alkışlar, protestolara dönüştü.

İzleyiciler coşku, öfke içinde ayağa kalkıp slogan attılar.

Konuşmalardan sonra, Ceyhun Mumcu’nun SHP Genel Sekreter Yardımcısı Üstün Küfesoğlu’nun, Prof. Tale Büyüz, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Şükran Ketenci’nin katıldığı “Uğur Mumcu’da Laiklik, Demokrasi Kavramları ve Toplumumuzda Kadının Yeri” Konulu panel yapıldı.

Küfesoğlu Panel’de şunları söyledi: “Türkiye’deki din dersleri zorunlu. Yüzlerce İmam Hatip Lisesi var. 300.000 fazla İmam Hatipli var. Bunların sadece % 10’u kendi alanlarıyla ilgili bölümlerde görevliler. % 90’ı devlet kademesinde görev yapıyor. Doktor oluyor, müdür oluyor, polis oluyor. Kaymakamların % 50’si İmam Hatip Lisesi kökenli, hani demokrasi?”

Panel sonrası, Sanatçı Esin Afşar şarkılar söyledi.

Hasat Çağdaş Halk Dansları Topluluğu bir gösteri yaptı.

 

14 Nisan 1993

 

EKİN İDİK OLDUK HARMAN, AYHAN AYDIN, (ALEVİLİK BEKTAŞİLİKLE İLGİLİ HABERLER, ETKİNLİKLER, SÖYLEŞİLER, YORUMLAR, FOTOĞRAFLAR – 1992 - 2004), 2005, İstanbul, KAHRAMAN OFSET, (SAYFA: 134-135)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile