Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi

Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi

 

AYHAN AYDIN

 

Türkiye Yazarlar Sendikası tarafından organize edilen “Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi”, 29 Mart 1993’de, binlerce coşkulu kişinin katılımıyla, Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Büyük AKM Salonu’na sığmayan binlerce kişi ise salon dışında uzun kuyruklar oluşturarak aynı heyecanı paylaştılar.

Gecenin başlangıcında gelen mesajlar okunurken İçişleri Bakanı Sezgin’in mesajı büyük tepki ve protestolarla karşılandı. “Katiller bulunsun, hesap sorulsun” sloganları dalgalar halinde ortalığı inletti.

Türkiye Yazarlar Sendikası başkanı Oktay Akbal ilk konuşmacı olarak kürsüye geldi.

Oktay Akbal, Uğur Mumcu’nun yüzyıllardır verilen aydınlanma mücadelesinin Türkiye’deki yılmaz bir savunucusu, gericiliğe ve yobazlığa karşı ölümün üstüne üstüne yürüyen bir devrimci olduğunu söyledi.

Akbal özetle şunları dile getirdi: “12 Eylül’le Türkiye’de demokrasi ve laiklik ilkeleri yok edilmeye çalışıldı. Tüm demokratik kurum ve kuruluşlar baskıya alındı, kapatıldı. Ülkeyi Orta Çağ karanlığına çekmek isteyen güçlerin çalışmaları hat safhaya vardı. Bugün ülkemizde açıkça şeriatı savunan bir parti var: Refah Partisi. Karanlıkların partisi. “Adil Düzen” getireceklermiş, işte görüyorsunuz adil düzenlerini, belediye seçimlerinden sonra bir çok işçiyi sokağa attılar. Bu mu adil düzen? Uğur’un katillerini bulacaklarını söyleyen yetkililer, bu bizim onur borcumuzdur, dediler, bu mu onur, namus borcu?

Daha sonra kürsüye gelen Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın; “Demokrasiyi kuracağız, hesap soracağız” sözlerini kesen halk, katillerin bulunamamasına büyük tepki gösterdi.

Binlerce kişi “Uğurlar Ölmez, Türkiye İran Olmayacak, Karanlıkları Kitaplarla Boğacağız, Katiller Bulunsun Hesap Sorulsun” sloganlarını dakikalarca salonlarda yankılandırdılar.

Fikri Sağlar ise, konuşmasına şöyle devam etti: “Uğur bizlere çok şey öğretti. Birçok güzelliği, erdemi öğretti. Birçok konuda bize yol gösterdi. Bilinçli birer insan olursak yarın sizler Uğur’un, Üçok’un, Aksoy’un katillerini bulursunuz”, dedi.

Uğur Mumcu’nun kardeşi Ceyhan Mumcu ise yaptığı konuşmada; Atatürk Devrim ve İlkelerinin özü olan laikliğin Türkiye’de sekteye uğratıldığını, 12 Eylül’den sonra yer yer devlet terörünün de meşruluk kazanmaya başladığını, söyledi.

Daha sonra konuşan İlhan Selçuk ise şunları söyledi: “Bizler demokrat, laik, çağdaş, sosyalist insanlar olarak bilinçli olmak zorundayız. Hem de her zamankinden daha fazla bilinçli. Sosyalizm bir moda değildir. Yüzyılların günümüze getirip dayattığı bir gerçekçiliktir. Ancak ve ancak bilinçlilikle, örgütlülükle sorunlarımızı halledebiliriz. Uğur’a layık olabiliriz. Haklı tepkilerimizi dile getirebilirsek varabiliriz.”

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan ise yaptığı etkili konuşmasıyla izleyicilerin büyük ilgisini topladı: “Bakın Mumcu’nun öldürülmesinin üzerinden 65 gün geçtiği halde hiçbir ciddi çalışma yok ortada. Niye yok? Devlet üzerine düşeni yapmıyor da onun için yok. Yürütülen soruşturma tam bir fiyasko. Ciddi hiçbir çalışma yok.”

Uğur Mumcu’ya Saygı Gecesi, Ankara Sanat Tiyatrosu’nun Mumcu’nun “Sakıncalı Piyade” adlı kitabından yola çıkarak Rutkay Aziz’in oyunlaştırdığı “Sakıncalı Piyade “93”’ten, “Buzlar Kırılıyor”, bölümünün sahnelenmesiyle son buldu.

29 Mart 1993

EKİN İDİK OLDUK HARMAN, AYHAN AYDIN, (ALEVİLİK BEKTAŞİLİKLE İLGİLİ HABERLER, ETKİNLİKLER, SÖYLEŞİLER, YORUMLAR, FOTOĞRAFLAR – 1992 - 2004), 2005, İstanbul, KAHRAMAN OFSET, (SAYFA: 134-135)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile