HACI BEKTAŞ'TA OZANLAR BULUŞMASI

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği

6. Ozanlar Buluşması Etkinliği, Büyük Bir Başarı ve Katılımla Hacı Bektaş’ta Yapıldı…

 Ayhan Aydın

20-21 Haziran 2015’de, Hacı Bektaş; büyük bir buluşmaya ev sahipliği yaparak birçok ülkeden akademisyen, sanatçı ve ozanın bir araya gelmesiyle tarihi günler yaşadı.

1964’de kurulmuş olan Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği, son yıllarda yaptığı birbirinden önemli etkinliklerle adından daha sıklıkla bahsettiriyor.

Hacı Bektaş İlçesi eski belediye başkanı Sayın Mustafa Özcivan’ın başkanlığında faaliyetlerini sürdüren Dernek, bu sene de çok önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaparak ismini aldığı dünya Alevi Bektaşi dünyasının ana merkezi olan Hacı Bektaş İlçesi’nde bir kültür şöleninin yaşanmasına vesile oldu.

Bu sene “Muhlis Akarsu Adına 6. Uluslarası Halk Ozanları Hacı Bektaş Buluşması”, Hacı Bektaş’ta, 20-21 Haziran 2015’de büyük bir başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye dışından; İran, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kosova’dan da misafirlerin katıldığı ve yoğun içerikli bir programla birbirinden değerli isimlerin bir araya gelmesine vesile olan etkinliğe katılım da çok yoğun oldu.

20 Haziran cumartesi günü, Saat: 11.00’de, Tiyatro sanatçısı Gürsel Fırat’ın sunuculuğunda,  Mustafa Özcivan’ın açılış konuşmasıyla, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla etkinlik Hacı Bektaş Kültür Merkezi’nde başladı.

İlk önce yurtdışından gelen konuklar sahneye alındı ve kendilerine plaketler verildi. Yurtdışından etkinliğe katılanlar şunlardı; Prof. Dr. Nimetullah Hafız, (Kosova), Doç. Dr. Nezaket Hüsenova (Azerbaycan), Doç. Dr. Aynur Gazanferova (Azerbaycan), Doç. Dr. Fahreddin Bahşeliyev (Azerbaycan), Âşık Aleddin Süleymanov (Azerbaycan), Leman Osmanova (Azerbaycan), Doç. Dr. Mzise Buskivadze (Gürcistan), Doç. Dr. Bakytgül KLzhlanova (Kazakistan), Doç. Dr. Tohid Melikzadeh Dilmanghanı (İran), Sanatçı Nevid Müsmir (İran), Sırous Khodabandehlouö (İran).

Açılışta yazar ve Alevi Bektaşi Federasyonu Eski Başkanı Sayın Ali Balkız da bir konuşma yaptı.

Sonrasında Muhlis Akarsu Belgeseli gösterildi. İnsanlar belgeseli izlerken, Sivas Kıyımı’nda canlarını yitiren Muhlis Akarsu ve diğer Sivas Şehitleri için gözyaşı döktüler.

13.00’de ise Alevi Bektaşi İnancında Ozanlık Geleneği isimli panel yapıldı. Paneli Halkbilimci, Yazar Hayrettin İvgin yönetti. Panele; Prof. Dr. Nimetullah Hafız, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı, Prof. Dr. Ali Yaman, Doç. Dr. Aynur Qazanferkızı, Doç. Dr. Fahrettin Bahşeliyev, Doç. Dr. Tohid Melikzadeh Dilmanghanı, Hüsnü İyi doğan, İTÜ. Türk Müziği Öğretim Üyesi, Erdoğan Eskimez katıldılar.

Saat: 16.00’da Büyük Salonda Canlı Beste yarışması düzenlendi.

Saat: 19.00’da ise Büyük Salonda yine Gürsel Fırat’ın başarılı sunumuyla etkinliğin akşamki bölümüne geçildi. Bu bölümde ise bir kültür şöleni yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş Semah Gurubu, Ozan Der Ozanlar Korosu, Âşık Haşimi, Âşık Aleddin, Tubil Halkoyunları Grubu Gösterisi (Erol Daldaban Yönetiminde), Fahrettin Bahşeliyev, Kenan Şahbudak, Nevid Müsmir, Selahattin Akarsu, Musa Eroğlu sahnede yer alarak izleyenlere unutulmaz bir kültür geçidiyle ölümsüz anlar yaşattılar.

İlk günkü etkinliğe; Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Yazar Ali Yıldırım, Hüseyin Gazi Vakfı Başkanı Yazar Gülağ Öz, Yazar Piri Er de katıldılar.

21 Haziran’da ise Mustafa Özcivan’ın rehberliğinde konuklara Hacı Bektaş Dergâhı (Müzesi), Etnografya Müzesi, Atatürk Evi, Çilehane gezdirildi, buralarla ilgili bilgiler verildi.

22 Haziran pazartesi günü ise yut dışından etkinliğe katılan konuklara kısa Kapadokya turu yaptırıldı.

22 Haziran Salı günü ise yurtdışından gelen konuklar memleketlerine uğurlandılar.

 

25 yıldır Alevi Bektaşi dünyasında yer alan birisi olarak bu etkinliğin son derece yararlı sonuçlar doğurduğuna –doğuracağına inanıyorum. Aynı zamanda bir kültür potansiyeli taşıyan Alevi Bektaşi İnanç Yolu’nu bugünlerde farklı ülkelerde, farklı isimlerle yaşatan insan topluluklarının temsilcilerinin, bu konuya araştıran akademisyenlerin sık sık bir araya gelmeleri bir zorunluluktur. Bu ise çağımızın olmazsa olmaz koşulu olan “tanışmakla” mümkündür. Ne Alevi Bektaşi dünyası, ne Türk dünyası kendi sorunlarını, bir araya gelip tanışmadan çözemezler, yine bir araya gelmeden kendi değerlerini tam tanıyamazlar.

Üç gün boyunca gözlemlediğim; İran’dan, Azerbaycan’dan, Gürcistan’dan, Kazakistan’dan, Kosova’dan gelen katılımcıların bu üç gün içinde Türkiye’dekilerle nasıl bir kaynaşma, konuşma, bilgi alış-verişinde bulunma ihtiyacında oldukları, birikmiş yüzlerce sorularına yanıt alma yarışında olduklarıdır.

İşte bu tip etkinlikler biz şimdi tam farkında olmasak da, geleceğe doğru atılmış ölümsüz tohumlar, ölümsüz manevi yollarda yeni köprülerin kurulmasının büyük adımlarıdır.

Dünya küçüldü, küçülüyor… Biz ise kendi öz değerlerimizi yeni yeni keşfediyoruz… Bu hey hula arasında bu buluşmalar bize büyük fırsatlar sunuyor…

Bu organizasyonu başarıyla gerçekleştiren başta Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği’nin çok değerli genel başkanı ve Hacı Bektaş’a emekleri olan eski belediye başkanı, mühendis Sayın Mustafa Özcivan ve onun yönetim kurulu üyelerine, çalışma arkadaşlarına, Halkbilimci, yazar çok değerli insan Hayrettin İvgin hocamıza, diğer emeği geçenlere, böylesine güzel bir etkinliğin yaşanmasına vesile olan tüm kurum ve kuruluşların temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum…

Daha nice ozanlar buluşmasında bir araya gelmemiz dileğiyle…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile