CAVİT MÜRTEZAOĞLU SÖYLEŞİSİ

Sultanahmet’te

Divriği Gazetesi’nde Anlamlı Buluşma:

İranlı Alevi Sanatçı-Yazar Cavit MURTEZAOĞLU İle İran Alevileri Üzerine Söyleşisi…

 Ayhan Aydın

CAVİT MURTEZAOPLU İLE SÖYLEŞİ İran Alevilerinin (Ehl-i Hak’ların) bir nevi Türkiye’deki temsilcisi, belki de en önemli ve renkli siması olan Sanatçı-Ozan- Yazar Cavit Murtezaoğlu’nun, Ayhan Aydın’ın sunumuyla, “Îran Alevileri (Ehli Haklar) ve İran Alevilerinin En Önemli Ozanları” isimli söyleşi, 5 Eylül 2015 tarihinde Sultanahmet Divriği Gazetesi Merkez Bürosu’nda gerçekleştirildi.

Etkinliğe birçok kişi katılırken, Murtezaoğlu İran Alevileri yani Ehl-i Hak’lar konusunda aydınlatıcı bilgiler sundu.

 

 

Cavit Murtezaoğlu yaptığı konuşmada; İran’daki Alevilerle Türkiye’deki, Suriye’deki, Irak’taki Aleviler arasında aslında hemen hiçbir fark bulunmadığını, İran’da 10 milyon kadar Ehl-i Hak yani Alevi topluluğu yaşadığını, pir, mürşit, ocak, dede, cem gibi birçok kavramın Türkiye’dekiyle aynı olduğunu, fakat Türkiye’deki Alevilerin İran’da yaşayan Aleviler hakkında hemen hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını, aynı şekilde İran’daki Alevilerin de çok önemli bir bölümünün Türkiye’deki Alevilerin varlıklarından haberdar olmadıklarını söyledi. Murtezaoğlu, her iki toplum kesimimin birbirine yakınlaştırılması, birbirinden haberdar edilmeleri konusunda Türkiye’deki aydınlara ve Alevi kurumlarına büyük görevler düştüğünü söyledi.

Cavit Murtezaoğlu bu konuda gerek Türkiye’deki yazarlardan, gerek Alevi Bektaşi kurum ve kuruluşlarından, dede ve diğer öncü kesimlerden umduğunu bulamadığını, ama umutsuz da olmadığını, bunda sonra da çalışmaların hızlanması gerektiğini, İran’daki Alevilerin kendi aralarından hiçbir köken farkı gözetmediklerini, Türk-Kürt-Fars ne kökenden olursa olur, farklı isimlerle yaşasalar da, İran Alevilerinin etnik problemlerinin olmadığını söyledi. 

Cavit Murtezaoğlu konuşmasında İran Alevilerinin en çok değer verdikleri ozanlar hakkında da bilgi verirken, Şah İsmail’in aynı zamanda batın yönünün temsilcisi olan Şah Hatai’nin, İran’da unutturulduğunu, Türkiye’deki Aleviler arasında Şah Hatai’nin hem bir ozan, hem de bir inanç önderi olarak daha canlı yaşadığını, Türkiye’deki bazı büyük Alevi ozanların da İran Alevileri tarafından fazla tanınmadığına değindi.

 

İki bölüm halinde devam eden söyleşide yaklaşık bir saat kendi görüşlerini aktaran Murtezaoğlu, verilen aradan sonra kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

 

Etkinliğe; Sone Yayınları Sahibi ve Yayın Yönetmeni Şair-Yazar Hasan Hüseyin Yalvaç, Yazar Ali Kaya,  Azerbaycan’lı Halk Ozanı Doç. Dr. Fahrettin Salim, Ozan Kamil Baysal, Yazar Ayhan Tuncer, Ozan Ferman Kaya, Ozan Metin Aybek, Ozan Hüseyin Kuzacan, Senarist - Yazar Kosova’nın renkli siması Hayrettin Gaş, Şiir Yorumcusu Hanife Yılman, Azerbaycan’dan Edebiyat Öğretmeni Leman Hanım,  Konservatuvar Mezunu Erkan Aydoğan, ve diğer dostlar katıldılar.

 

Etkinlik; Sultaahmet’deki Divriği Gazetesi Merkez Bürosu’nda gazetenin yayın yönetmeni ve sahibi Yahya Bayar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İlkezgi Sanatevi Sahibi Mustafa Karaçiftci’nin çekimler yaptığı (YouTube’da yayınlancak) ve her iki kurumun katkılarıyla gerçekleşen etkinlikten sonra Ayhan Tuncer ve Mustafa Karaçiftci’nin birlikte hazırladıkları “çiğ köfte” ikramı yapıldı. Lokma duasını hem Alevi Dedesi hem de Bektaşi Dervişi olan Mehmet Deniz Kaleli yaptı.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile