DEYLEMDEN DERSİME SÖYLEŞİSİ

“Deylem’den Dersim’e”

Alevi Tarihinden Bir Kesit Söyleşisi

Araştırmacı – Yazar Ali Kaya tarafından Divriği Gazetesi’nin Sultanahmet’teki Genel Merkezi’nde, Dersim tarihiyle ilgili bir söyleşi gerçekleştirildi. Özellikle kendi memleketi de olan Tunceli (Dersim) ile ilgili araştırmaları ve yayınladığı kitaplarıyla tanınan Ali Kaya, 12 Eylül Cumartesi günü, birikimlerini dinleyenlerle paylaştı. Konuşmasının başında, 35. Yıldönümünde 12 Eylül Askeri Darbesinde yaşananları anlatan Kaya; bu darbenin Türkiye’ye ve Türk insanına büyük zararlar verdiğini, açtığı yaraların halen kapanmadığını söyledi.

İki saatlik “Deylem’den Dersim’e – Alevi Tarihinden Bir Kesit” isimli söyleşide, Dersim’in (Tunceli’nin) tarihi, kültürel ve inançsal boyutlarını dile getirdiği konuşmasında Ali Kaya, ülkemizin ayrılmaz bir parçası olan Dersim’de Cumhuriyet Dönemi’nde yaşanan kıyımlara da değindi. Sunumunda aynı zamanda İran’daki Deylem bölgesindeki kültürel yapının Türkiye’nin Tunceli, Erzincan, Erzurum, Elazığ gibi illerinin bulunduğu bölgedeki yerel kültürle parelilik gösterdiğini söyleyen Yazar Kaya, Deylem ile Dersim (Tunceli) bölgesinde konuşulan dil içinde birbirine çok benzeyen yaklaşık 500 kelime olduğunu belirtti.

Söyleşide Dersim’de var olan Alevi kimliğine, erenlere, ocaklara da değinen Ali Kaya; aynı zamanda İslam tarihinde yaşanan kimi yol ayrımlarını da dile getirdi.

İkinci bölümde kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Ali Kaya; çok önemli ve benzersiz Dersim coğrafyasındaki kültürün, inancın tam yaşatılamadığını, her zaman yöreye baskıların olduğunu açıkladı.

Etkinliğe öykü ve roman yazarı Beytullah Özilhan, Ressam Müzeyyen Karaçiftçi, Aşur Nergis Dede gibi isimler de katıldılar. Etkinlikte İlkezgi Sanatevi Sahibi ve Yayın Yönetmeni Mustafa Karaçiftçi de çekimler yaptı. Yahya Bayar’ın ev sahipliğinde konuklara ikramlarda bulunuldu.

 Ayhan AYDIN

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile