Yeni Dünyada İletişim Sistemleri - Ruhi Su

Sultanahmet’te "Yeni Dünyada İletişim ve İşbirliği" konulu sohbet toplantısı yapıldı.

Birçok sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak görev yapan, şu anda Alevi Düşünce Ocağı Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Kemal Akgün tarafından, 19 Eylül 2015 Cumartesi günü, Divriği Gazetesi Genel Merkezi’nde, çok yararlı ve zevkli bir söyleşi gerçekleştirildi. Sohbetin ana konusu; "kitap, dergi, gazete, radyo ve televizyon gibi yayıncının istediğini söylediği, alıcının da istediği kaynağı seçtiği kitle iletişiminden karşılıklı (etkileşimli) kitle iletişim araçlarına geçiş; mektup gibi yazarken ve okurken yoğunlaşılan kişisel iletişimden yerden ve zamandan bağımsız olarak erişilebilen yazılı, sesli ve görüntülü iletişim araçlarına geçişin etkileri" oldu.

 

Kemal Akgün konuşmasının ilk bölümünde teknolojinin ve bu arada bilgisayar ve internet dünyasında kısa sürede yaşanan baş döndürücü gelişimi tarihi boyutlarıyla ortaya koyarken, aynı zamanda artık internetsiz bir yaşamın düşünülemeyeceği fikrinin herkesin kafasına yerleştiğini belirtti.

İkinci bölümde ise dinleyenlerin çoğu hem konuşmaya katkı amaçlı, hem de kendi dünyalarındaki bilgisayar, internet algısıyla ilgili çok canlı örnekler sundular. İnternetin büyük yararları yanında, yalnızlaşma, yabancılaşma, yanlış kullanım, insan ilişkilerine etkileri gibi konularında gündeme geldi. Söyleşi yaklaşık iki buçuk saat sürdü.

Etkinliğe; Yazar Beytullah Özilhan, Şair Kamil Baysal, Aşur Nergis Dede, Divriği Gazetesi Yayın Yönetmeni Yahya Bayar, Şair Gülfer Ceylan, Yönetmen, Kosova’nın Kültür Elçisi Hayrettin Gaş, Ozan Ferman Taka, Alevi Derneği Başkanı Rüştü Durna, Ozan Hüseyin Kuzucan, Araştırmacı Ümit Kuşbakan katıldılar.
Etkinlikte; İlkezgi Sanatevi Sahibi İnternetçi Mustafa Karaçiftçi çekimler yaptı. Bu hoş sohbetlerin devamı dileğiyle katılımcılara ikramlarda bulunuldu.

 

 

Ruhi Su Anıldı…

 Büyük sanatçı, halk ozanı Ruhi Su; ölümünün 30. yıl dönümünde sevenlerinin katılımı ve söyledikleri türkülerle, İstanbul Zincirlikuyu'daki mezarı başında, dün, 20 Eylül 2015, pazar günü büyük bir sevgi ve özlemle anıldı...

  Ayhan Aydın

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile