Katıldığım Son Etkinlik ve Geziler (7-27 Ekim 2015)

Katıldığım Son Etkinlikler ve Gezilerim (7-27 Ekim 2015)

Ayhan Aydın

Sevgili Dostlar;

20 günlük uzun ve yorucu bir dizi etkinlik ve gezi programı sonrası bugün İstanbul’a döndüm.

08-10 Ekim 2015 tarihleri arasında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin düzenlediği; “2. Uluslar arası Hacı Bektaş Veli Hoşgörü ve Barış Sempozyumu”na konuşmacı olarak katıldım.

10-12 Ekim 2015 tarihleri arasında Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği’nin misafiri olarak Hacı Bektaş’a gittim. Orada bir takım ziyaretlerim ve yaşayan kadın halk ozanımız Mah Turna’yla söyleşim vardı.

12-16 Ekim 2015 tarihleri arasında ise Balkanlar’da erenlerin izinde bir gezi ve bir sempozyuma katıldım. 14-16 Ekim 2015 tarihleri arasında BAL-TAM ve Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri; “Balkanlarda Bektaşilik ve Bektaşi Edebiyatı Sempozyumu”nda, Balkanlar’da gerçekleştirdiğim 15 yıllık gezilerimin notlarını bir bildiri halinde dinleyenlerle paylaştım.

Sempozyum sonrası; 5 gün Kosova’da, 5 gün ise Arnavutluk’ta Alevililik- Bektaşilik araştırma gezisinden sonra, epeyce yorgun, ama bol malzeme ve bilgiyle Türkiye’ye döndüm.

Son etkinliklerde bana yardımcı olan çok sevgili dostum, son dönemin en genç ve üretken, ciddi çalışmalara imza atan akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ersal’a, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Sayın Mustafa Özcivan ve çok değerli eşine, Kosova Prizren’de beni ağırlayan Nafiz Rekasatı’ya, Şair- Gazeteci Zeynel Bektaç’a, Gjakova’da Rahmetli Ali Naki Horasani’nin ev halkına özellikle oğlu Hasan Ali’ye; Arnavutluk Tiran’da Dünya Bektaşiler Birliği Merkezi’nden Dedebaba Edmond Brahimaj (Baba Mondi)’ye ve onun yardımcısı pozisyonundan olan Hisen Süleymani’ye içten teşekkürlerimi sunarım.

 

Sevgili dostlar;

25 yıldır, öğrenciliğimden beri, Alevilik Bektaşilik araştırmalarının içindeyim. Yirmi yıla yakın bir süre konuyla ilgili yaptığım çalışmalarımı, çalıştığım Cem Vakfı da dâhil olmak üzere, herhangi bir kurumun ciddi desteği olmadan, kendi özgüvenimden ve mücadeleci kişiliğimden, kendi kendime verdiğim görev ve belirlediğim hedefler doğrultusundaki faaliyetlerimden, yılmadan yürüdüğüm aşk dolu Alevi Bektaşi Yolu’nun öğretilerinden aldığım ilhamla, dostlarımın, kendini bu yola adamış insanların desteğiyle sürdürdüm.

Benim gerçekleştirmek istediğim en büyük hedeflerimden birisi; “Sözlü Kültür Ürünlerinin Yazılı Hale Getirilmesi – Sözlü’den Yazılıya Geleneği Yaşatanlar – 1000 Yazılı Söyleşi” projesidir; Alevi- Bektaşi toplumunun önder simalarıyla sözlü tarih çalışması ekseninde bilgilerin derlenmesi çalışması yani.

Ayrıca; tüm dünyadaki Alevi Bektaşi yerleşim yerleri, tekke, türbe, dergâh, ocak mekânlarının gözlemlenmesi, dernek ve vakıflarla ilgili bilgilerin derlenmesi, bunların kayıt altına alınması çalışmaları…

Bunlar başlı başına Erenleri Yolu’nda büyük projelerdir. Bugüne kadar bunların sağlıklı yürümesi için hiçbir kişi ve kurum bana ciddi bir destek vermemiştir. Ne sırtımı dayadığım devlet kurumları, ne sivil toplum kuruluşları, ne ciddi sponsor kurumları ne de iş adamları vardı.

Tüm bu çalışmalar gerçekten yoktan var etme gibi insanüstü gayretlerim, iyi niyetli kimi dostların, kurum ve kuruluşların şu veya bu şekilde, anlamı büyük, “imece” usulü yaptıkları mütevazı katkılarla gerçekleşmektedir.

Bana kapılarını sonuna kadar açan, yediren, içiren, barındıran, kendi imkânlarıyla gezdiren Anadolu ve Balkanlar'ın ve oralardan Avrupa'ya gitmiş can insanların katkılarıyla bu çalışmalar sonuca ulaştı... Onların yaptıklarının maddi bakımdan bir karşılığı olamaz. Çünkü onlar olmazsa bu çalışmalar da olmazdı. Onların tümüne minnettarım. Onların tümüne minnettarım. Bizler de; gerçekten eski dedelerin, babaların, devişlerin, âşıkların yolundan giderek, onların yaşadıkları sorunların benzerlerini yaşarak, gittiğimiz her evi kendi evimiz belledik. Her birisini, anamız, babamız, bacımız, kardeşimiz olarak gördük; sevdik, sevildik, bugüne öyle geldik… Hakk bu güzelliklerden bizleri ayırmasın, ölene kadar daim eylesin…

Bu seneki kültürel çalışmalarıma ve gezilerime maddi katkıda bulunan şu dostlarıma şükranlarımı sunuyorum. Mansur Yalçın, Şah Hüseyin Şahin, Hüseyin Çılga, Dursun Gümüşoğlu, Ümit Kuşbakan, Hıdır Elmas, Av. Hasan Gülşan, Prof. Dr. Ahmet Taşgın, İsmail Ilgın, Kutay Akın, Remzi Akbulut, Hüseyin Altun, Kazım Akşahin, Gülfer Ceylan, Kamil Baysal, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ersal, Şükrü Aydın, İlker Günel, Mehmet Çiçekverdi, Muharrem Günel, Hüseyin Gazi Dergâhı- Gülağ Öz, Mahmut Erik Aydın Derviş, Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü Gülizar Cengiz. (Kültürel Çalışmalar ve geziler için toplam 4 bin lira toplanmıştır. Unutulan dost olmuşsa özür diliyorum.)

 

Son gezimde hedeflediğim; Bosna Hersek’teki Bektaşi Tekkeleri (daha doğrusu geriye kalanlar) ve Mostar’daki Sarı Saltuk Makamı’nı, Arnavutluk’taki bazı tekkeleri ziyaret edemedim.

 

Balkanlar’la ilgili yakın dönem tarihi etkinlikler…

  • 8 Kasım 2015, Pazar. Yunanistan’da Seyyid Ali Sultan Dergâhı, Kasım Kurbanı Etkinliği (Her yıl geleneksel olarak yapılan, Yunanistan’daki en önemli Alevi – Bektaşi Etkinliği)
  • 14 Kasım 2015, Cumartesi. Makedonya Tetova (Kalkandelen) Harabati Baba Dergâhı’nda Açılış. (Bu tarih ikinci kez değişebilir. Bunu duyuracağım. Yobazlar tarafından işgal edilen dergâhın bir bölümü yakılmıştı. Bakırköy, Avcılar, Maltepe Belediyelerinin maddi katkılarıyla restore edilen bölümün açılış merasimi.)

 

Sizlere çektiğim fotoğrafları ve gezi notlarını aktaracağım…

 Bin muhabbetle…

 (Not: Tüm gezi ve etkinliklerle ilgili fotoğraflarımı facebook sayfamdan takip edebilirsiniz.)

 

Ayhan Aydın, 20 Ekim 2015, Salı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile