GAZİ CEMEVİ'NDE TOPLANTI

GAZİ CEMEVİ’NDE  TOPLANTI...

Yıllar yılı, yöre halkının yaşama hakkının bile elinden alındığı, her türlü baskının, zulmün, terörün kol gezdiği ve bazen de "dost kim, düşman kim" bilinmeden, sorunları kördüğüm yapılan, Gazi Mahallesi'nde son zamanlarda yaşananlarla ilgili Alevi Sivil Toplum örgütleri, Gazi Mahallesi'nin sakinleri, HDP Milletvekili Müslüm Doğan, Fransa'dan gelen Fransa Alevi Federasyonu Temsilcisi Erdal Kılıçkaya ve duyarlı insanların katılımıyla, 17 Şubat Çarşamba günü, saat: 11.00'de Gazi Cemevi'nde bir toplantı yapıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün, Gazi Cemevi Derneği Başkanı Veli Gülsoy, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Gani Kaplan'ın divanda yer alıp yürüttükleri toplantıda; sorunlar ciddi manada her kesim tarafından dile getirildi.

Çok verimli bir toplantı yapıldı. Halkın ve özellikle gençlerin yaşananları takip ettikleri anlaşıldı.

Devlet baskısının ve zulmünün kabul edilemeyeceği dile getirilirken, yöre insanı da, "devrimci mücadelenin cemeviyle sınırlı tutulmaması, meğer ki mücadele tüm Gazi Mahallesi'ni ilgilendiriyorsa, neden camilerin kapılarının da zorlanmadığı" yönünde içeriden eleştiriler de dile getirdiler. Esnaf temsilcileri olayların hayatlarını zorlaştırdığını dile getirirken, sosyalist sol görüş temsilcisi gençler ise belli insanların kahvehane köşelerinde zamanlarını geçirerek, demokratik halk hareketine destek vermemeleri, baskılara bazen sahip çıkılmadığı nedeniyle onları eleştirdiler. Nihayetinde çok başarılı ve verimli bir toplantıyla Gazi Halkı sorunlarını dile getirip, tartışıp, kamuoyuyla paylaştılar.

(Aynı gün yürüyüş vardı ama benim ertelenmeyecek randevum ve Cem çekimim olduğu için dostlardan erken ayrıldım. Ayhan Aydın)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile