ALEVİ AKADEMİSİ DERSLERİ DEVAM EDİYOR...

ŞAHKULU ALEVİ AKADEMİSİ DESLERİ DEVAM EDİYOR…

Ayhan Aydın

Dünyadaki en önemli Alevi Bektaşi ana merkezlerinden birisi olarak anılan ve tarihsel boyutuyla bu önemini devam ettiren Şahkulu Sultan Külliyesi’nde (Dergah-Tekke), Alevilik Bektaşilik’le ilgili önemli çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Bünyesinde, önemli bir arşiv ve dokümantasyon merkezinin kurulması planlanan, zengin bir kütüphaneye sahip, İstanbul’da en çok ziyaret edilen Alevi Bektaşi merkezi olan Şahkulu Sultan Külliyesi Mehmet Ali Hilmi Dedebaba Vakfı; aynı zamanda yapımı tüm hızıyla süren Kız Öğrenci Yurdu yapımıyla geleceğe dönük büyük eğitim yatırımlarıyla da dikkat çekiyor.

Şahkulu Sultan Külliyesi bünyesinde “Şahkulu Alevi Akademisi” olarak isimlendirilen ve genel Koordinatörlüğünü Gazeteci Yazar Necdet Saraç’ın yaptığı önemli bir etkinlikle, bilim insanları, araştırmacı-yazarlar ve inanç önderleri Alevilik konusunda dersler veriyorlar.

Halka açık bir şekilde yapılan derslerin bu hafta sonu, cumartesi günkü konuğu ise Araştırmacı – Yazar Süleyman Zaman’dı. Dört saat boyunca Alevilik Bektaşilik’teki Hızır İnancı ve Dört Kapı Kırk Makam konusunda bilgi ve birikimlerini dinleyenlerle paylaşan Zaman, gelen soruları da yanıtlayarak çok verimli bir ders gününün geçmesine sağladı.

Etkinliğe derslere katılanlar dışında bu hafta Kanada’dan İstanbul’a gelen Halk ozanı Ali Duman da dâhil oldu.

Süleyman Zaman’dan sonra ise Cemlerle ilgili olmak üzere Nurtepe (Kağıthane) Cemevi Başkanı ve Dede Zeynel Şahan konuşmacı olarak katılımcılara bilgilerini aktardı.

İstanbul’da Alevisiyle, Bektaşisiyle, Sünnisiyle kapısı herkese açık olarak, tüm insanlara huzur, ilim, irfan sunan Şahkulu sıcak bir ilkbahar gününde yine binlerce insanı ağırlayarak tarihi misyonunu sürdürmeye devam etti… 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile