NURETTİN ÖLMEZ HALİFEBABA'NIN YEDİSİ YAPILDI

NURETTİN ÖLMEZ HALİFEBABA’NIN YEDİSİ YAPILDI...

Ayhan  Aydın

Geçtiğimiz cumartesi günü Hakk’ın rahmetine kavuşan gününüzün çok sevilen, sayılan önde gelen Bektaşi inanç önderlerinden Nurettin Ölmez Halifebaba’nın geleneksel olarak yapıla gelen “Yedisi” Erkanı, 12 Mart Cumartesi günü, Esentepe Altıntepsi’de yapıldı.

Halifebaba Musa Pak erenlerin hanesinde, meydanevi’nde yapılan erkânla; birçok baba, derviş, muhip ve mihman, canın katılımıyla Nurettin Ölmez Halifebaba için hayır dualar edildi, nefesler söylendi, konuşmalar yapıldı.

Balım Sultan (Babagan) Bektaşi Kolu süreğince akşam ibadeti yapıldı. Sonrasında yine bunun devamı olan ve yola girmemiş olanların da girebildiği “Muhabbet Bölümü”nde ise tüm konukların katılımıyla Nurettin Ölmez erenlerimiz tüm katılımcılarla yâd edildi. Onun için hazırlanan lokmalar nuş edildi, onun da çok sevdiği nefesler okundu, dualar edildi, gözyaşları döküldü.

Nurettin Ölmez; her zaman birlik, beraberlik, dirlik mesajları veren, bir İstanbul Beyefendisi olarak yaşayan, yaşadığı müddetçe kimsenin kalbini kırmamış, çok sevilen, önemli Bektaşi inanç önderlerindendi. Herkes bu ani kayba çok çok üzgündü.

Başta, Makedonya Kanatlar Köyü’nden kalkıp buraya gelip Bektaşilik geleneğini ve erkanlarını burada da aksatmadan sürdüren canların da katıldıkları ve Antalya’dan, İzmir’den, Ankara’dan da gelen Bektaşi inanç önderlerinin hazır bulundukları anmaya, benim de çok sevdiğim bu inanç önderini yâd etmek için koşarak gittik.

Şahkulu Sultan Dergahı’ndan birlikte hareket ettiğimiz Araştırmacı Yazar Süleyman Zaman, Bektaşi Dervişi Mahmut Aydın, Nafi Baba Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya’yla muhabbete dâhil olduk. Uzun süredir görmediğimiz babaları, dervişleri de bir arada görme şansına ulaştık. Nurettin Ölmez Halifebaba’nın ailesine başta eşine, oğluna ve tüm yakınlarına baş sağlığı dileme şansına ulaştık.

Hakk mekânını cennet eylesin, nurlar içinde sonsuza kadar yatsın. Yaptığı hizmetler kabul-u makbul olsun, devri daim olsun… Ne söylesek az… (Fotoğraflar: İbadet öncesi ve sonrası, Muhabbet Erkanı’nını gösteriyor. Musa Pak Halifebaba’dan izin alarak yayınlıyorum.)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile