ŞİRAN KIRINTI KÖYÜ, 23. DOSTLUK GECESİ, 15 NİSAN 2016

Kırıntı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Muhteşem Gecesi…

Ayhan Aydın

Gümüşhane Şiran Kırıntı Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği, 23. Dostluk ve Dayanışma Gecesi dün akşam, Ümraniye Salon Prenses Tesislerinde gerçekleştirildi. Tek kelimeyle muhteşem olan olan geceye katılım çok yüksekti. Dernek yönetiminin çok başarılı çabaları sonucunda sadece Kırıntıllılar değil, özellikle İstanbul’da oturan Yeniköy ve Kayacık köylüleri başta olmak üzere onlarca insan geceye büyük ilgi gösterdi. Ayrıca dernek merkezinin bulunduğu Rumelihisarüstü’nde birlikte yaşama özlemini her zaman yüreklerinde canlı tutan farklı yörelerden insanların da katılımı geceyi daha da anlamlı kıldı.

Dernek Başkanı Arslan Aydoğan’ın birlik mesajları veren konuşması ve yönetim kurulu üyelerinin bir arada sahneye çıkmalarından sonra, şehitlerimiz ve büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunuldu.

Yöresel oyunlara halkın hemen çoğunluğu eşlik etti. Slayt gösterisiyle Kırıntı’ya doğru bir yolculuğa çıkıldı. Özgür Aydoğan’ın yönetiminde sahneye çıkan Hisarüstü’nün yetenekleri olan çocukların oyunları büyük beğeni topladı. Çağrılı sanatçıların duygulu, zaman zaman coşkulu türküleri halkın duygularına tercüman oldu. Yörenin değerlerinden Âşık Durmuş Günel’in kültürümüzü yansıtan şiiri köklerimizi hatırlattı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in köy dernek başkanlarını yanına alarak, derneklerin bir üst kurulunun kurulmasını istemesi ilgi topladı.

Bunun yanı sıra Kırıntı Köyü 23. Dostluk Gecesi’ne temsil niteliği olan değerli birçok sima da eşlik etti: Rumelihisarüstü’nde halkın yararı için büyük mücadeleler veren HİSAR-DER başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Yeniköy Dernek Başkanı, Kayacık Dernek Başkanı, Nafi Baba Dernek Başkanı, Ankara Kırıntı, Yeniköy, Dilekyolu Köyleri Derneği yöneticileri geceye katılanlardan bazılarıydı.

Gecede; ikram edilen yemekler yenildi, çekilişler yapıldı, uzun zamandır birbirlerini göremeyen dostlar, akrabalar, arkadaşlar bir araya gelip sohbet etme şansını da yakaladılar.

Gerçekten herkesin çok memnun ayrıldığı bir başarılı geceyi yaşatan Kırıntı Köyü Dernek yönetimine içtenlikle teşekkür etmek gerekir.

Bizler de birçok kişiyle; bu arada uzun bir zaman yaşadığım ve derin bağlarım olan Ankara’dan çıkıp gelen ve 1994’den beri köy birlikteliklerini sağlayan Ankara’daki Gümüşhane Şiran Kırıntı, Yeniköy, Dilekyolu Köyleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin yeni yönetiminde yer alan; HASAN AYDOĞAN (Bşk. Yrd.), SELAMİ NURİ KARA (Bşk. Yrd), DURSUN BAL (G. Sekreter), SELAMİ KARA (Muhasebe) ile sohbet etme şansı yakaladık.  (Fotoğraflar için keşke büyük flaşımı götürseydim, ortam karanlıktı, bazı simalar net çıkmamış. Hoş görüle…Tüm fotoğraflar facebook sayfamdan izlenebilir.)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile