AŞIK DAİMİ ANILDI, 17 NİSAN 2016

Âşık Daimi Karacaahmet Sultan Dergâhı’nda Anıldı…

Ayhan Aydın

Cumhuriyet dönemi en önemli Alevi halk ozanlarından, yaşadığı devirde olduğu gibi bugün de milyonların sevgisini kazanmayı sürdüren, değeri ve önemi hiç azalmayan ve gençlerin de örnek aldıkları ender âşıklardan Âşık Daimi (İsmail Aydın) (1932-1983), Karacaahmet’te bulunan mezarı başında, büyük bir kitlenin katılımıyla anıldı.

17 Nisan 2016 Pazar günü birçok ozan, sanatçı, yazar ve muhabbet ehli canın katılımıyla anılan Aşık Daimi, aynı zamanda bir ocakzade dede olarak da, Alevi inanç dünyasının önemli bir kurumunun da temsilcisi niteliği taşıyordu.

Tüm yaşamı boyunca doğru bildiği ilkelerle, Anadolu’nun köklerinde olan öz kültür değerlerini koruyup, yıpranmasına fırsat vermeden, hayatı boyunca bunları korumasıyla diğer birçok sanatçı ve ozandan da ayrılan Âşık Daimi yazdığı şiirlerin değeri, sazının benzersizliği yanında bu yönleriyle kalıcı bir isim oldu.

Onu anmak için bir araya gelen dostları, onunla dost olma şansına erişenler kadar, günümüz sanatçıları da bir değerli insanı anma ve onun halen eserleri ve ilkeleriyle de yaşadığının bilinciyle konuşmalar yaptılar, şiirler okudular.

Etkinliği; Düşler Dünyası Kültür Sanat Topluluğu adına organize eden Ozan –Sunucu İsmail Aydoğmuş’a teşekkür etmek gerekir.

Bu anlamlı günde gerçekleştirilen törene aile adına Âşık Daimi’nin oğlu Ali Naki Aydın ve kızı Yadigâr Aydın Orhan da katıldılar.

Karacaahmet Sultan Dergahı’ndan Dernek Başkanı Muharrem Ercan Dede’nin Âşık Daimi’nin mezarına karanfiller koyması ve konuşmasıyla tören başladı.

Ozanın mezarı başında kısa ama özlü konuşmalar yapıldı, şiirler okundu.

Sonrasında etkinlik Karacaahmet Dergâhı Cemevi’de devam etti. Âşık Daimi için lokma verildi. İkinci bölümde ise yine Âşık Daimi’yle ilgili konuşmalar yapıldı, şiirler okundu, sanatçı ve ozanların seslendirdikleri Daimi türküleri dinlendi.

Can Yayınları Sahibi, Ozan-Yazar Adil Ali Atalay, Av. – Yazar Hasan Gülşan, Tokat’tan etkinliğe katılan Ozan Çağdaş (Veysel Demir), Ali Sağlam, Ali Sultan, Ozan Çağlayan, Erdal Yolsuli törene katılan onlarca sanatçı ve ozandan bazılarıydı.

Bu etkinliği düzenleyen, buraya katılan, katkı sunan tüm canları tebrik etmek gerekir.

Böylesine çağına damgasını vurmuş ve içinden geldiği kültürü-inancı ve bunların değerlerini yozlaştırmadan yaşatan örnek bir ozanımız bir kez daha anılmış oldu.

Gençlere bırakılacak en büyük servetlerimiz ise işte bu ozanların, dedelerin, babaların, âşıkların, Alevi Bektaşi Yolu’nu var edenlerin eserleri, hayat boyu edindikleri hayat ilkeleri, değerleri, insanlıkları, ürünleridir.

Erenlerin izinden gidenler ne mutlu!

Doğruları görüp dile getirenlere ne mutlu!

Gerçeğin demine Hü!... diyenler ne mutlu!

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile