Mehmet Ersal'ın Alevilik Sunumu

BİLGİALTO’ta Mehmet Ersal’ın Alevilik Sunumu…

Ayhan Aydın


İstanbul Bilgi Üniversitesi Alevi Toplulukları Çalışma Birimi (BİLGİALTO) tarafından 2014’den beri sürdürülen bir çalışmayla; Alevilik Bektaşilik alanında doktora tezi hazırlamış akademisyenlerin bilgi birikimlerini, deneyimlerini aktararak yaşanan tecrübelerden yararlanılmasını sağlamak amacıyla konuyla ilgilenenlere özellikle de genç araştırmacılara dönük, bir dizi etkinlik yapılıyor.

Yine aynı birim tarafından Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde, 18 Nisan 2016, pazartesi günü organize edilen tez sunumunun konuğu son dönem Alevilik araştırmacılığının en önemli simalarından Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ersal’dı.

“Alevilik Bektaşilik İnanç Sisteminde Hiyerarşik Yapı: Çubuk Havzası Alevilik Örneği” (Ege Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Doktora Tezi) başlığıyla yaptığı sunumda Mehmet Ersal, bilgi birikimiyle birlikte özellikle sahada yaşadıklarını çok canlı ve öğretici bir dille dinleyenlere aktardı.

Alevilik’le ilgili tez sahibi olan akademi dünyasının seçkin isimlerinin davet edilmesiyle ve gönüllü bir anlayış çerçevesinde yapılan etkinlikler çerçevesinde açılışı; yine araştırmacı kimliğiyle, aynı zamanda yine doktorasını yapmış, uluslar arası üne sahip genç sanatçımız Ulaş Özdemir’in yaptığı bu çok yararlı sohbet yaklaşık üç saat sürdü.

Sadece doktora çalışmasıyla sınırlı kalmayacak şekilde Alevilik-Bektaşilik ile ili kavramlar, tarihsel gelişim ve günümüz dünyası hakkında bilgi veren, güncel olarak da yaşanan bazı asimilasyon çabalarını da dile getiren İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ersal, kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayarak çok verimli söyleşinin gerçekleşmesini sağladı.

Mehmet Ersal; alanda yapılan çalışmaların zorluklarını ama aynı zamanda önemini dile getirirken, şu ana kadar bu konuda yeteri kadar bilimsel çalışmanın yapılmamış olmasının büyük bir eksiklik olduğunu söyledi. Ersal bu eksikliğin alanda çalışma yapan gençlerin ve konuyla ilgilenen herkesin işlerini zorlaştırdığını, 40-50 yıl öncesinden yapılacak çalışmaların bugünkü araştırmacılara büyük fırsat verebilecekken, bu konuda geç kalındığını söyledi. Mehmet Ersal, her şeye rağmen olayı yerinde gözlemleyen bilim insanlarının masa başında oturanlardan çok daha yararlı olduklarını dile getirdi.

Bu sohbet-sunum amacına ulaşmış bir şekilde nihayetlendi.

Bu söyleşilerin çok yararlı olacağına inanıyorum.

Düzenleyenleri tebrik ediyorum. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile