Metiner Orhan Dede Hakk'a Yürüdü

Geleneği Yaşatan Bir Dedemiz Daha Sonsuzluğa Göçtü

 METİNER ORHAN DEDE HAKK'A YÜRÜDÜ...

 Ayhan Aydın

1950 Malatya Arguvan Kuyudere (Mineyik) Köyü doğumlu, İmam Zeynel Abidin Ocağı Dedelerinden Metiner Orhan, 17 Ocak 2018 Çarşamba günü Hakk'a yürüdü.
Metiner Orhan, CEM Vakfı Çorlu Cemevi başkanlığı görevinde bulunmuş, 2002-2004 yılları arasında Cem Vakfı Genel Müdürlüğü yapmış, Cumhuriyetçi İş Adamları Derneği’nde (CUSİAD) çalışmış,  İstanbul ve Anadolu'nun farklı yerlerinde uzun yıllar boyunca cemler yürütmüştü.

Metiner Orhan Dede, 19 Ocak Cuma günü, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Alibeyköy  Cemevi'ndeki cenaze erkanından sonra Küçükyalı Mezarlığında dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze merasimlerine; ailesi, sevenleri, Cem Vakfı kurucu ve yöneticileri, dedeler, ADO Başkanı Doğan Bermek, Sanatçı Muharrem Temiz, Çorlu'dan Muzaffer Birdal, Kevser Koçerdin gibi isimler katıldı.

Yaşamında ABD’ye uzanan çizgide ticaretle de uğraşan Metiner Orhan, son otuz yıldır Alevilik konusundaki çalışmalara ağırlık vermişti.

Şahsen uzun yıllar birlikte çalıştığımız Metiner Orhan Dede, “Eski Dedelerin” yolundan giden, “Geleneği Yaşatan” inanç önderlerinden birisiydi. Devamlı koşuşturan, mücadele insanı olan Metiner Orhan Dede, Cem Vakfı’nda çalıştığı dönemde de yine aynı şekilde genel müdürlük dışında, cemler yürüten, şubelerin sorunlarıyla ilgilenen, özellikle Karadeniz bölgesi, Trakya ve Balkanlar’da da geleneğin yaşaması için çaba harcayan bir isimdi.

Cem Vakfı’nda uzun yıllar birlikte çalıştığımız Basın Halkla İlişkiler Birimi’nden Sayın Dilek Karagöz’le de paylaştığımız gibi, aslında özü itibariyle candan, yapıcı, ikiyüzlü olmayan bir kişiliğe de sahip olan Metiner Orhan Dede’yle birçok radyo ve televizyon programım da olmuştu. Bilgi birikimi kadar, anlatma kabiliyeti de olan Metiner Orhan Dede’nin Cem Vakfı’na hizmetlerinin çok olduğunu söylemeliyim.
Sevgili dedemizin devri daim, menzili mübarek olsun, ışıklar içinde yatsın.

Hizmetleri Hakk katında kabul-u makbul olsun...

Alevi kamuoyuna, muhabbet ehline saygılarımla...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile