Ankara'da Tarihi Buluşma

ANKARA'DA TARİHİ BULUŞMA
Yunanistan Seyyid Ali Sultan Dergahı'nda önceki sene gün yüzüne çıktığı gibi, yüzyıllardır Alevi Bektaşi Yolu'na uygun bir şekilde yürüyen hizmetlerin dışında Türkiye'deki bazı çevrelerin de etkisiyle mevcut düzeni yozlaştırmak için bazı tertipler yapılıyordu.
Alevi Bektaşi birliğine büyük zarar veren ve mevcut geleneği saf dışı etmeye çalışan bir ekip topluma büyük zararlar veriyordu.
Tarihi buluşmayla bu müşkül halloldu.
Yunanistan Seyyid Ali Sultan Dergâhı'nın gerçek temsilcileri dün 24 Şubat 2018 cumartesi günü Ankara'da Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişi'ni Veliyettin Ulusoy'la buluştu.
Seyyid Ali Sultan Dergahı Vakfı Koruma Heyeti Başkanı Ahmet Karahüseyin başkanlığında 7 dede ve farklı köylerden yirmi canın ziyaretinde Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü Başkanı Gülizar Cengiz son dönemde dergah çevresinde yaşanan sıkıntıları dile getiren ve yolda yaşanan ikiliklerin son bulması yönündeki konuşmasından sonra, Ahmet Karahüseyin söz alarak, yüzyıllar boyunca Yunanistan'da yaşanan birliği ve Alevi Bektaşi Yolu'nun temsilcileri olarak bağlı oldukları Hacı Bektaş Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy'u ziyaret etmelerinin yollarının gereği olduğunu, yol dışı kalan ve şimdi toplumu temsil etmeyen ve birliğe zarar verenleri durumunu anlatmak için geldiklerinini söyledi.
Veliyettin Ulusoy ise, Seyyid Ali Sultan Dergâhının Hacı Bektaş Dergahına bağlı olduğunu, orada halifelerin kendilerinden hizmet gördüklerini söyledi.
Ahmet Karahüseyin halkın tümünün onayıyla ON İKİLER HEYETİ nin bilgisiyle Mehmet Ismailoğlu'nun "halife" olarak görev yürütmeye başladığını belirtti.
Veliyettin Ulusoy ise ERKAN yürüterek Mehmet İsmailoğlu'nun halifeliğini inançsal bazda onaylarak, hizmetini yaptı ve tüm toplumunun temsilcisi olduğunu, başka birisin temsilci olamayacağını belirtti.
Ankara Serçeşme Cemevi'ndeki buluşmaya Prof. Dr. Ali Yaman, Piri Er, Sinan Ulusoy da katıldılar. Katılımda çabalarından dolayı Doç. Dr. Mehmet Ersal'a ve Araştırmacı - Yazar Ayhan Aydın 'a teşekkür edildi.
Birlik ve beraberlik adına, özellikle Balkanlarda devam eden Alevi Bektaşi Yolu'nu yozlaştırmak isteyenlere karşı önemli bir adım atılmış oldu.
Yolumuzun yozlaşmadan, geleneksel olarak yürümesi ve yaşatılması için çalışanlara Allah Eyvallah...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile