ŞİİRLERLE BAHARA MERHABA ETKİNLİĞİ

ŞİİRLERLE BAHARA MERHABA ETKİNLİĞİ

Ayhan Aydın

21 Nisan 2018, Cumartesi günü, saat: 14.30 – 18.30 arasında, Sultanahmet’teki Divriği Gazetesi yayın merkezinde, “Ülkü Tamer Anısına Şiirlerle Bahara Merhaba” etkinliği yapıldı.

 Araştırmacı – Yazar Ayhan Aydın’ın öncülüğünde; Divriği Gazetesi ve İlkezgi Sanatevi tarafından ortaklaşa organize edilen ve sunuculuğuna da Ayhan Aydın’ın yaptığı etkinliğe yaklaşık otuz şair/ozan katıldı.

Geçtiğim günlerde hayatını kaybeden Türk şiirinin büyük ismi Ülkü Tamer’in anısına özellikle halk ozanlarının katıldıkları etkinlikle, şiirin bütün evrensel temalarında şiirler okundu, konuşmalar yapıldı, sazlar çalındı, nefesler, türküler söylendi.

Aynı zamanda şiirler gibi, getirilen lokmaların da Divriği Gazetesi Gönül Bahçesi’nde aşkla paylaşıldığı etkinlikte; insanlığın baharla birlikte güzel günler görmesi, barış, sevgi, hoşgörünün artması, ülkemizde demokrasinin önündeki engellerin kalkması dilekleri dile getirildi.

Etkinlikte; Ayrıca nisan ayı içinde Hakk’a yürümüş olan Aşık Daimi, Aşık İhsani, Derviş Kemal de anıldı.

Araştırmacı – Yazar Süleyman Zaman etkinliğin başında halk ozanlığı kavramı ve Ülkü Tamer’le ilgili bilgilendirici kısa bir konuşma yaptı.

Halk Ozanı – Sanatçı – Yazar ve Trakya’nın sesi olan Hasan Öztürk ise Derviş Kemal (Kemal Özcan)’ı özellikle anarken hep birlikte haftaya cumartesi günü yine aynı saatte burada, bu büyük ozanımızı analım, şeklinde bir öneride bulunda.

Etkinliğe Katılan ozanlar ise şunlardı: Adil Ali Atalay, Süleyman Zaman, Hasan Öztürk, Celal Yılmaz, Yeter Şahin, Ahmet Akar, Binali Aktaş, Yusuf Ziya Leblebici, Sefer Kocakaya, Metin Aybek, Helin, Aslıgül, Gülfer Ceylan Güreş, Bedreddin Güreş, Aşur Nergis Dede, Murteza Çam, Ozan Çağdaş (Veysel Demir), Kamil Baysal, Hüseyin Tuncer, Abdullah Çifçi, Yahya Aslan Dede, Ekrem Polat (Kabristani), İsmail Tosun Dede, Hüseyin Cılga, Kamil Gündüz, Ferman Taka, Durmuş Ölmez.

Ayrıca; Fotoğrafçı  – Belgeselci can insan İsmail Batı, Nafi Baba Türbesi Dernek Başkanı Ali Kaya, Hüseyin Çelebi gibi dostlar da etkinliğe katılanlar arasındaydı.

Teşekkür:

Etkinliği baştan sona kamera kayıtlarına alan çok sevgili Kameraman Mahmut Akdemir’e, etkinliği fotoğraflayan çok sevgili İsmail Batı’ya, etkinlik için canla başla çırpınan Divriği Gazetesi’ni var eden Saadet- Yahya Kemal Bayar çiftine, İlkezgi Sanatevi Sorumlusu Mustafa Karaçiftçi’ye  ve tüm katılan, katılmak isteyip gelemeyen can dostlara gönül dolusu sevgi ve hürmetlerimiz vardır.

Fotoğraflar: İsmail Batı, Divriği Gazetesi, Ayhan Aydın

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile