Topçu Baba Anma Etkinliği Yapıldı, 2018

Geleneksel Topçu Baba Etkinliği Yapıldı
Uzun yıllardan beri yapılagelen ve Trakya bölgemizdeki en önemli Alevi Bektaşi etkinliği olan, Topçu Baba Anma Etkinliği, dün Kırklareli Kofçaz İlçesi Topçular Köyü yakınlarındaki Topçu Baba Türbesinin bulunduğu alanda, yaklaşık bin kişinin katılımıyla büyük bir başarıyla gerçekleştirildi.
Anma, etkinliğe katılan inanç önderleri dede ve babaların hazır bulundukları bir aşk ortamda, çırağın yakılması, dua ve nefeslerin söylenmesiyle başladı.
Etkinlikte yerel sanatçılar, semah gurupları yanı sıra Hasan Öztürk, uzun dinletisiyle Dertli Divani, Çorlu Semah Grubu, Cem Vakfı Bakırköy Cem Kültürevi yönetimi gibi sanatçı, ozan ve kurumların sahne almasıyla devam etti.
Topçu Baba Kültür Derneği başkanı, Kofçaz İlçesi kaymakamı, yetkililerin yaptığı konuşmaların da dinlendiği etkinlik, zaman zaman yağan yağmura rağmen çok güzel devam etti.
En son Topçu Baba adına kesilen kurbanların, verilen dualardan sonra, hakça paylaşıldığı bir büyük dostluk harmanına çevrilen Topçu Baba Anma Etkinliği, gekecek sene yeniden buluşulma dileğiyle son buldu.
Etkinliğe; yöredeki başta Halifebaba Hasan Yıldız başta olmak üzere, birçok inanç önderi dede ve baba yanında Edirne'den Mustafa Çetin Dede, İstanbul'dan Mahmut Aydın Baba, Tekirdağ'dan Mehmet Şilli Babalar da katıldı.
Etkinlikte Can Tv. Adına çekimler ve söyleşiler de yapıldı.
Anmada; Kırklareli merkezde yapımı devam etmesine rağmen uzun yıllardan bir türlü bitirilemeyen Topçu Baba Kültür ve Cemevi'nin tamamlanmadı için destek çağrısında bulunuldu.

Emek veren, gönül veren tüm dostlara şükranlarımızla...
Aşk ile kalın
Muhabbetlerimle
(Ayhan Aydın)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile