Seçek Yayla Etkinliği ve Batı Trakya Alevi Bektaşi Toplumu Üzerinde Süren Sinsi Tertip

Seçek Yayla Etkinliği ve Batı Trakya Alevi Bektaşi Toplumu Üzerinde Süren Sinsi Tertip

(Seyyid Ali Sultan’ın Gönüllerde Yanan Aşk Işığı Sonsuza Kadar Sönmeyecek, Hep Yanmaya Devam Edecek)

Ayhan Aydın

Rumeli'nin Kutup Yıldızı Pirimiz Seyyid Ali Sultan'ın insanlığı 650 yıldır aydınlatan çerağı kainat durdukça yanmaya devam edecektir...

Anadolu'dan Balkanlar'a erenlerin mührünü ölümsüz bir şekilde insanlığın kalbine nakşeden Seyyid Ali Sultan ve Yoldaşlarının sevdası gönülden gönüle akan ölümsüz bir aşk halidir.

Onun sevdasına tutuşan yürekler insanlık pınarından içmek için ona ulaşmayı en büyük mutluluk görmektedirler.

Yunanistan'dan, Bulgaristan'dan, Türkiye'den başta olmak üzere, tüm dünyadan Seyyid Ali Sultan’a (Kızıldeli) ve onların yoluna gönül vermiş binlerce insan, bu sene de 3-4-5 Ağustos'ta Yunanistan'da Seçek Yayla Etkinlikleri'nde çok büyük bir coşkuyla buluştular.

Bu yola canını koyan binlerce insan akın akın ulu pirin huzuruna vardılar. Dergaha niyaz olup, Seyyid Ali Sultan Dergahı'nın kalbindeki köy olan Ruşenler Köyü'nde yüzyıllar boyunca olageldiği gibi Geleneksel Seçek Yaylası "Bayramı"nda bir gönülde buluştular.

İkilik perdesini yırtıp bir meydanında çerağlarını yakan Hakk Muhammed Ali postunun talipleri, insanlığın evrensel değerlerini hayatlarına ilke etmiş canlar, o büyük sevgiyi ve sevdayı birlikte yaşadılar. Aynı zamanda zaten erenlerin hedefi olan Alevisi-Sünnisi, Hıristiyanı ve her inançtan insanın buluşması yanında, Yunanistan’dan milletvekilleri, önemli yerel yöneticiler de bu çok özel ve önemli günde canlarımız yalnız bırakmadılar.

 

İlk Gün, 3 Ağustos Cuma günü; her zaman olageldiği gibi yeni Seçek Ağası’nın evi bir bayram yerine dönüştü. Davul ve zurnalarla köy meydanından alınan ziyaretçiler bir sevgi yumağı şeklinde ağanın evine kadar getirildi, ağa tüm konukları aynı şekilde büyük bir sevgi ve muhabbetle karşıladı.

Herkese bir gün önceden hazırlanan lokmalar sunuldu. Bu böyle tüm ziyaretçiler için devam eden bir ritüel olarak sürdü.

Akşamsa köy meydanında çok sevgili Hasan Öztürk, Seval Eroğlu, Sadık Yiğit, Mehmet Karabudak, emektar Zakirimiz İbrahim Amcamız deyiş ve türküleriyle halkımızın duygularına tercüman oldular.

 

İkinci Gün, 4 Ağustos Cumartesi günü ise; Alevi Bektaşi Yol ve Süreğinde olduğu gibi Ağamız Baş Dede’nin dua ve gülbenkleriyle tüm katılımcıların hazır bulundukları bir ortamda, atına bindirilip, köy meydanı çıkılıncaya kadar büyük sevgi halesi içinde halkı selamlayarak yoluna devam etti.

Seçek Yaylasına çıkan halk ve orada bulunanlar yine Ağa’yı ve konukları etkinliğin yapıldığı alanın önünde karşıladılar. Yine Ağa herkesi selamlayarak atıyla birlikte kendisine ayrılan makama doğru yol aldı. Atından inip yerine oturan Ağa’yı herkes tebrik etti. Ağa da, yanından hiç ayırmadığı eşiyle birlikte, herkesi teker teker ellerini sıkarak büyük bir sevgiyle karşıladı.

Her yeni gelen misafir ve misafir gurupları yine davul turna eşliğinde Ağa’nın yanına kadar getirildiler. Bu böyle sürüp gitti.

İkinci ve üçüncü gün güreş müsabakaları yapıldı.

Yayladaki ilk gün, tüm Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada da halkımızın en çok sevdiği sanatçılardan birisi olan Sabahat Akkiraz’ın söylediği deyiş ve türkülerle kültürlerini yaşamanın mutluluğuna erdiler. Ayrıca Seval Eroğlu ve Mehmet Karabudak Seçek Yaylasını o güzel sesleri ve yorumlarıyla tam anlamıyla doyurdular.

 

Üçüncü Gün, 5 Ağustos Pazar günü ise; o gün için gelenler, ayrılmak zorunda kalanlar, sohbet edenler, yarenleşenler, tüm güzelliklerin yaşandığı gün oldu.

Halk böylesine bir güzelliği bu sene de yaşadı.  

Hizmet edenler aşk olsun, Seyyid Ali Sultan (Kızıldeli) işlerini, güçlerini rast getirsin, diyoruz.

 

Tertipleri Hep Birlikte Yeneceğiz, Korsanlara Geçit Yok!

Özellikle son iki yıldır Batı Trakya ve Seyyid Ali  Sultan Dergahı çevresindeki Alevi Bektaşi toplumu üzerinde, özellikle Türkiye’deki gerici zihniyetin de teşviki ve tertibiyle büyük oyunlar oynanmaktadır.  Dergahtaki birliği parçalayıp, yıkmak, yüzyıllar boyunca emeğiyle geçinen gemicilerin yaşamını karartmak isteyen korsanlar gibi, şimdi de “alternatif yayla etkinlikleri” tertiplemek, Dergah çevresindeki canlarımızı üzüp onların morallerini bilinçli olarak bozmayı amaçlayan iftira kampanyaları yapmak ve Alevi Bektaşi Yolu’nun evrensel değerlerinde olduğu gibi hoşgörüyü ortadan kaldırmak için hiç durmadan çok sistemli çabalar devam etmektedir.

Batı Trakya’da yüzyıllar boyunca Seyyid Ali Sultan’ın himmetiyle hiçbir zaman ikiliğe düşmemiş, tüm karanlık çağları aşmasını başarmış, Batı Trakya Alevi-Bektaşi Toplumu bu tertiplerin tümünü de aşacaktır.

Yasal olarak hukuki sorunlarını halleden, tüm yöredeki toplumu temsil eden Seyyid Ali Sultan Dergahı Korumu Heyeti’nin uzun yıllar boyunca sürdürdüğü özverili ve büyük gayret ürünü çabaları meyvesini vermişken, bundan rahatsız olan, gocunan, ilkel zihniyetli yapılar harekete geçmiş, ellerinden çok büyük bir fırsat, hazine kaçmış gibi saldırgan bir şekilde hareket etmektedirler.

Yolumuzun aydınlığı, ululuğu, hoşgörüsüyle hareket etmekle birlikte, “Yola Birlikte Gidilir, Yol Cümleden Uludur” şiarlarından asla vazgeçmeyen Seyyid Ali Sultan Dergahı’na gönül vermiş, dahası bu yola baş koymuş yöre toplumu hiçbir adi tertibe pabuç bırakmadan yoluna devam edecektir.

Meseleyi büyütüp, Yunanistan sınırları içinde, bugüne kadar tam anlamıyla bir bayram olarak kutlanan Seçek Yaylası Etkinliklerini parçalamak, karartmak, ikilik yaratmak, bunun arkasında asıl neden olarak Seyyid Ali Sultan Dergahı’nda birliği yok edip, dergahı ele geçirmek, buradaki Alevi Bektaşi toplumunu asimile etmeyi amaçlayan oyunların çok iyi farkında olan yöre insanı ve biz tüm dünyadaki Alevi Bektaşi toplumunu buna asla izin vermeyeceğiz.

Buna hiçbir muktedirin gücü yetmeyecektir. Bizim ulu erenlerimizin kurduğu aydınlık yolun sevdalıları,  çıkar için bu yola çıkılmamışlardır, bu yola ölümüne sevdalıdırlar, her zaman da bedelini ödemişlerdir.

Belki Türkiye’de farklı nedenlerle büyük asimilasyonlar yaşanıyor. Ama en azından Rumeli diyarında Balkanlarda 650 yıldır yanan çerağımızı söndürmek isteyenler gerçek anlamıyla bugüne kadar hiç görmedikleri bir dersi geçen sene aldıkları gibi, bu sene de çok şükür alacaklardır.

Batı Trakya Alevi Bektaşi toplumu aydın bir topluluk olarak, bilinçli bir topluluk olarak, ata yurtlarında kendilerinin varlık nedeni olan Seyyid Ali Sultan ve yoldaşlarının ruhlarının kendi üzerlerinde olduğunun bilinciyle, karanlık tertipleri yıkıp, ışıklı yolu açacaklardır.

Ruşenler halkı yani adından da anlaşıldığı gibi Aydınlık yolu kuranlar başta olmak üzere tüm yöre insanı fesatçılara fırsat vermenden, o belayı def edeceklerdir. O kudret onlar da çok şükür mevcuttur.

Tüm Türkiye’deki ve dünyadaki Alevi Bektaşi toplumu Batı Trakya’da canlarımızın yanındadır.

Mollalarla, gericilerle, ırkçılarla, İŞİD zihniyetli karanlıklarla kol kola olan, çıkar için her türlü yola başvuran,  gül yüzlü canlarımızı üzen şer güçlerin beslendikleri hiç bir kuvvet Seyyid Ali Sultan’ın ve Alevi Bektaşi Yolu’nun erdemlerini, aydınlığını yenemez, birliğimizi parçalayamaz.

Bu sevda ummanına düşenlere aşk olsun.

Gören gözler aydın olsun.

Hakk eyvallah, dostlar Hakk eyvallah...

Birliğimiz, dirliğimiz, yol ve erkanımız daim olsun.

 

Notlar:

  • Üç gün boyunca etkinlik alanından ayrılmayan tüm samimiyetleri ve candanlıklarıyla bizlere güç veren özellikle çok sevgili milletvekillerimiz Ayhan Karayusuf ve Mustafa Mustafa’ya çok teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.
  • Bir başka zaman seninle gelip çok daha detaylı buraları belgelemek gerekir diyen Can Tv.’den çok sevgili Şükrü Yıldız ve Hüseyin Kelleci canlarımız dergahtan canlı yayın yaptılar. Cem Vakfı Çorlu Şube Başkanı Muzaffer Birdal’ın sayesinde Türkiye’den gelen bir kameraman Cem Vakfı arşivi için çekimler yaptı. Umarız bundan da Cem Tv.’ye programlar çıkar.  Dernek görevli olarak bir kameraman tutarak tüm etkinliği baştan sona kayıt altına aldı. Bu da çok önemliydi. Her zamanki ben de imkânlar ölçüsünde çekimler yaptım. Yine her zaman ki gibi Mehmet Ersal Hoca da çekimler yaptı. Böylece dünya kamuoyuna da etkinliklerin iletilmesi için çaba gösterilmiş oldu. Almanya’dan canını bu yola koymuş bir değerli can Ali Kaykı ise gerçekten tüm sevdasıyla gelmişti diğer canlarımız gibi.

 

Yunanistan Trakya Müslüman Alevi Heyeti’nin Yayınladığı Katılımcı Listesi

Almanya Alevi-Bektaşi Araştırmaları Enstitüsü başkanı sayın Gülizar Cengiz.
Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini sayın Veliyettin Ulusoy 'u temsilen sayın Sinan Ulusoy.
Siriza partisi Rodop milletvekili sayın Mustafa Mustafa.
Siriza Evros milletvekili sayın Dimitris Rizos.
Siriza Rodop milletvekili sayın Ayhan Karayusuf.
ND partisi Evros milletvekili sayın Anastasios Dimoshakis.
Siriza Evros milletvekili sayın Natasa Gara.
Alevi Düşünce Ocağı başkanı sayın Doğan Bermek.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi T.H.B.T üyeleri değerli akademisyenler.
Romanya , Sarı Saltuk Dergahı'ndan Sayın Erkan Demirhan.
Sayın Sabahat Akkiraz.
Doç. Mehmet Ersal.
Bulgaristan Alevi-Bektaşileri derneği başkanı, Mustafa Ali Mustafa.
Soufli Bld Başkanı sayın Εvangelos Poulilios.
Uzunköprü Bld. Başkanı sayın Enis İşbilen.
Eyalet Başkan yardımcısı sayın Dimitris Petrovic.
Dış işleri bakanı yardımcılarından Kosmas Papahristos. 
Bolu üni. Prof. Ali Yaman.
Alevi-Bektaşi geleneği araştırmacısı sayın Ayhan Aydın.
Cem Vakfı kurucu üyelerinden sayın Aydın Çakmakkaya. 
Almanya Köln Alevi Birliği Şükrü Yıldız
Çorlu Cem vakfı başkanı Muzaffer Birdal.
Ali Koç Babalılar başkanı Kevser Koçerdin. 
Dedeağaç Azınlık derneği başkanı Yaşar Dağlı. 
Pehlivan Güreşleri spor yazarı duayen Burhan Aytekin. 
Rumeli tv.
Delta tv.
Can tv.
Azınlıkça.
Sayın Seval Eroğlu.
Sayın Mehmet Karabudak.
Sayın Sadık Yiğit.
Sayın Hasan Öztürk.
İtalya'dan ADO genel sekreteri Kemal Akgün ve 
Güreş tutan tüm pehlivanlarımıza , 
ve 
Mektup ve güzel daveti için 2018 Çardak yağlı güreşleri ağası sayın Ahmet Acar'a 
ve Edirne'den , İstanbul ve Ankara'dan, Çorlu'dan ve Üsküp'ten, Bulgaristan'dan ve güzel Trakyamızdan katılan tüm kardeşlerimize bizleri yalnız bırakmayıp teşriflerinden dolayı teşekkürlerimizi iletiriz.

7 Ağustos 2018- İstanbul

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile