Geleneği Yaşatanlar, Etkinlikler Mart 2019

Yolumuzu, Geleneğimizi Ve Tüm Güzellikleri Yaşatalım…

Ayhan Aydın

Gösteriş Merakı Bizi Tüketiyor...

Tüm dediğimiz; büyük büyük cemevleri filan yapılması değil, Aleviliğin - Bektaşiliğin yaşaması ve yaşatılması, anlatılması için çaba harcanması meselesi her şey... Çörek olmuş, börek olmuş, Ehlibeyt'i sever olmuş... Azla yetinip yol almış ulularımız, atalarımız... Altlarındaki deri koltuklar az geldi, binalara bina eklemek, gösteriş meraklısı olarak her siyasinin önünde el pençe divan durmak bugünkü Alevi kurumlarının başındakilerin birer davranış kalıbı oldu... Yolu yürütelim beyler yolu yürütelim... Konser Aleviciliğini, gösteriş Aleviciliğini bırakalım artık... Bırakmazsanız, zaten konser hastası olan biraz da duygularına yenilen bu kalabalık yığınların dışındaki gerçek Aleviler sizleri oralardan atar gider... Eline saz alan; Şah Hatayi'nin, Pir Sultan Abdal'ın ulu ozanlarımızın deyişleriyle insanların duygularını sömürüp bunu birer geçim kapısı yapıyor... Bir de ağlayıp duruyorlar... Hangi Alevi sanatçısının maddi durumu kötüdür? Alevi kurumları bu sanatçıları zengin etmeyi bırakıp, bu alanda araştırma yapacak genç beyinler yetiştirmezseler, akademisyenler yetiştirmezseler, akademi kurmazsalar, eğitime-bileme-araştırmaya-basına, yolun yaşamasına hizmet etmezseler; bu ulu yola ihanet ederler... Bu ne savrukluk, bu ne gösteriş merakı, bu ne yol erkan bilmemektir ey erenler, ey bacılar, ey gençler... Herkesi suçlayacağımıza biraz da dönüp kendimize bakalım ey güzel canlar... Yola birlikte gidilir, Yol Cümleden Ulu'ysa, bir kendimize gelelim, biz ne yapıyoruz, nereye gidiyoruz, diyelim ey güzel insanlar...

VERİMLİ BİR GÜN

AYHAN AYDIN

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Sayın Muharrem YILMAZ başkanlığında, 22 Mart Çarşamba günü, Vakfın kültürel çalışmaları çerçevesinde bir dizi etkinlikle dolu dolu bir gün geçirdik.

Osmanlı Arşiv çalışmaları çerçevesinde akademisyenler Murat Alandağlı ve Muhammet Ceyhan ile bugüne kadar yapılagelen çalışmalarla ilgili bilgi alış verişi yapıldı. Yeni çalışmalara dolu dizgin devam etme kararı dile getirildi.
Araştırmacı-Yazar-Şair-Yönetmen Dursun Özden’le Alevilik ve Pir Sultan Abdal Belgeseli ile ilgili çok yararlı bir sohbette bir araya geldik.
Bilgi Üniversitesi’nde dünya çapında Osmanlı sosyo-kültürel yapısı hakkında çalışmaları olan Prof. Dr. Suraiya Faroqhi ile buluştuk.
Akşam ise; Alibeyköy’deki Banaz Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği’nde dostlarla bir araya geldik.
Can dostlara yönelik Nevruz ve Alevilikle ilgili bir sunumum oldu.

Muharrem YILMAZ, Murat Alandağlı ve Muhammed Ceyhan; Vâkıf çalışmaları hakkında oradaki başkan ve derneğe omuz veren canlara bilgi aktardılar.
Muharrem YILMAZ, bu sene gerçekleştirilecek Banaz Pir Sultan Abdal Anma Etkinlikleri konusunda tüm katılımcıların fikirlerine baş vurdu. Yaklaşık üç saatlik sohbette, Pir Sultan Abdal’ın sürdüğü yol gereği dayanışma, birlik ve muhabbet duyguları dile getirildi.
Bu verimli günde güzel çalışmalar yapılmış oldu.

Muhabbet ehline aşk ile…

GELENEĞİ YAŞATANLAR: ZAKİR CAFER DOĞAN

AYHAN AYDIN

Uzun yıllardan beri Yolumuzu ve Geleneğimizi Yaşatanlarla yaptığımız söyleşilerimiz devam ediyor.

26 Mart 2019, salı günü, zakirlik geleneğinin önemli temsilcilerinden; Malatya Arguvan Ermişli (Germişi) köyünden, birçok dedeyle cemler yürütmüş dünyalar tatlısı Zakir Cafer Doğan'la Acıbadem'deki evinde ve Şahkulu Sultan Dergahı'nda yaklaşık 7 saatlik bir çekimimiz oldu.
Almanya Köln merkezli Alevi-Bektaşi Kültür Enstitüsü-Hacı Bektaş Veli Vakfı adına Can Tv.'nin profesyonel desteğiyle yaptığımız tarihi çekimlerle önemli bilgiler derledik. 
Geleneği yaşatıp bu yola canı gönülden hizmet edenlere aşk olsun...

GELENEĞİ YAŞATANLARIN İZİNDE, YOLUNDA, SÖYLEŞİLER…

AYHAN AYDIN

Alevi Bektaşi Yolu’nun değerlerini var eden, bugün de bu geleneğin taşıyıcısı olan öncü isimler, yine topluma rehberlik yapmaya devam ediyorlar. Alevilik bir öğreti olarak, bir inanç ve kültür olarak cemleriyle, sohbetleriyle, muhabbetleriyle sürüyor. 
Bugün de; yine dede dediğimiz, pir dediğimiz, rehber ve mürşit dediğimiz inanç önderleri yani bugün de bu yolun öncü isimleri, Pir Sultan Abdal gibi deyişleriyle hem yolu yaşatan ve bu yolun bilincini kuşaktan kuşağa aktaran, taşıyan, aşılayan ozanlar aynı ilkelerle yolu yaşatıyorlar. 
Otuz yıldır olduğu gibi, yine bizler de aynı hizmetler içindeyiz; söyleşiler, alan araştırmaları, çekimler, kayıtlar hep devam ediyor. 
Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı (Pir Vakfı)’nın bilimsel- kültürel çalışmaları çerçevesinde, sözlü kültür ve tarih çalışmaları da sürüyor.
Vakıf adına, 25 Mart 2019 Pazartesi günü, Esenyalı’da Esenyalı Seyyid Seyfi Cemevi’nde tarihi çekimler gerçekleştirdik. Vakıf Başkanı sayın Muharrem Yılmaz’ın desteği ve yardımlarıyla, Can Tv.’den de profesyonel destek alarak, yaklaşık 7 saatlik söyleşiler gerçekleştirdik, kayıtlar yaptık.
Bugün bu yolun yaşatıcılarından, yol önderlerinden çok sevgili Musa Küçük ve Ali Küçük Dedelerle, yine sazı ve sözüyle yolu yaşatan çok sevgili Bektaş Özcan Dede ve Gülser Özcan Ana’yla, aynı şekilde ozanlık geleneğinin önemli temsilcilerinden çok sevgili Ali Cevat Yürekli’yle çekimler yaptık. Onların yaşamları, Alevilik, yol, cem, ozanlık, gelenek, ocaklar, Pir Sultan Abdal ve diğer konularla ilgili hem söyleşi, sazlı sözlü muhabbet ve bunların kayıt çekimleri gün boyu sürdü. 
Bu yola bir çıkar beklemeden hizmet eden tüm dedelerimize, analarımıza, babalarımıza, rehberlerimize, zakirlerimize, âşıklarımıza, sadıklarımıza ve ozanlar piri Pir Sultan Abdal’ın yolundan giden gerçek ozanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Onlara şükranlarımız vardır… 
Muhabbet ehline aşk ile…

CAN TV.’DE ERENLER KATARI

Ayhan Aydın tarafından hazırlanıp sunulan, Erenler Katarı, programında 27 Mart 2019 Çarşamba günü, Konya Ereğli Özgürler Köyü söyleşileri yer alacaktır. En büyük üzüntüm gençlerimizle yaptığım söyleşilerin teknik bir nedenle burada yer alamaması. O gül yüzlü gençlerimizden özür diliyorum. Bunu telafi ederiz. Kısmetse nisan sonunda bu can feda insanlarımıza tekrar ulaşacağız. Muhabbet ehline, aşk ile... 
Program Türkiye saatiyle 19.00'da Can Tv.'de.

ADİL ALİ ATALAY’LA KISSADAN HİSSELER

AYHAN AYDIN

Günümüzün önemli Alevi değerlerinden, geleneği yaşatan büyüklerimden, bir söz, sohbet ustası Adil Ali Atalay (Vaktidolu) yaşamın içinde, yaşamı seven ve ona anlam katan bir ozanımız-yazarımız... Onunla sohbet etmek çok mu çok zevkli... Artık elimizde her zaman kamera taşımasak da, cep telefonlarının marifetleri var...
Yine Cağaloğlu'ndaki Can Yayınları'na gidince bir sohbete tutulduk... Bunu da kayıt altına alıp, sizlerle paylaşmak istedim...
Bu yolu, bu geleneği, bu aşkı yaşatanlara ne mutlu...
Adil Babamız başımızdan eksik olmasın...
Muhabbet ehline aşk ile...

28 Mart 2019, Perşembe
Cağaloğlu

Sarıgazi Cemevi’nde Akademi’de Söyleşi

AYHAN AYDIN

 30 Mart 2019 cumartesi günü, Sarıgazi Cemevi'ndeki Alevi Akademidemisi’nde yaklaşık 4 saatlik seminerde beni yalnız bırakmayan dostlara muhabbetlerimi sunuyorum.

Bu tip çalışmalar ciddi manada önemlidir. Tüm cemevlerimizde, dernek ve vakıflarımızda bu tür etkinlikler yapılmalıdır.

Herkesle ve benimle de candan ilgilenen çok sevgili dedemiz Hüseyin Elmas ve Ergül Şanlı ve diğer görevli canlarımıza da çok teşekkür ediyorum...

 

ANADOLU

DURSUN ÖZDEN

benim annem anadolu

canım annem, meleğim, kamım
kokladım saçlarını kına yeşili – gün
konuşan o ellerini öptüm, sustun
kadife tenine dokundum, ince-ağır
hep küçük bir kızınım ben, hadi çağır
her dem dua eder, parmakları kapalı
o gönül kapısı açık, sevgisi sebil akar
hızır gibi “ohhh çok şükür!” görümlük
balköpüğü gözlerin, ne de güzel bakar
odunu, közü, kömürü, külü suya akar
gözyaşım tutkulu ırmak, nil güne döndü
aç kapıyı anne, her sözün gelincik tarlası
anadolu ekini bereketli, unut dar günümde
kelam oldun, kalem oldun, kamil oldun, yazıcım
hasan dağı burcunda, saçların saman sarısı, çiğdem
ak sarayda gelin başı, taç yaprakta ak damla-nil yolu
suzan, suyun mavi gözü, ulu ışık, benim annem anadolu.

(lilith tabletleri, dursun özden, Yoleri Yayınları, sayfa: 77, haziran 2015, İstanbul)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile