AHMET YESEVİ'DEN ŞAH HATAİ'YE, TÜRKİSTAN'A SEYAHAT

AHMET YESEVİ'DEN ŞAH HATAİ'YE, TÜRKİSTAN'A SEYAHAT


Erikli Baba Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından bugün cemevi yemekhanesinde düzenlenen, "Ahmet Yesevi'den Şah Hatai'ye, Türkistan'a Seyahat" isimli panel ve dinletiye büyük bir ilgi vardı.
Prof. Dr. Ali Yaman'ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliği cemevi dedesi Binali Doğan yönetti.
Uzun yıllardan beri Alevi toplumunun içinden gelen aynı zamanda bir araştırmacı olan Prof. Dr. Ali Yaman, konuşmasında bizzat gidip gördüğü ve araştırmalar yaptığı Türkistan bölgesinden izlenimlerini, fotoğraflar ve belgeler eşliğinde izleyicilere aktardı.
Türkiye'deki Alevi toplumunu çok benzeyen yaşamlarıyla Laçiler, bu coğrafyaki Ehlibeyt'e bağlı inanç topluluklarının türbeleri, yaşamları ve yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ali Yaman konuşmasında, her zaman bu coğrafyaya gidilemiyor, buradaki çalışmalarım benim için de çok özeldi, dedi.
Ali Yaman konuşmasında aynı zamanda mevcut Alevi kurum yapılarını da eleştirerek, bugüne kadar kurumların eğitime, bilimsel çalışmalara yeteri kadar önem vermediklerini, bunun ise toplum için büyük kayıplara yol açtığını belirtti.
Etkinlikte; bugüne kadar sanatçı kişiliğinden ödün vermeden, Yolun gereği, sazını, sesini mevcut değerler üzerinde yozlaştırmadan çalıp, deyişler okuyan Muharrem Temiz de sahne aldı. 
Aynı zaman bir ocakzade olan Muharrem Temiz her zamanki gibi, deyişlerimizi büyük bir ustalıkla ve içtenlikle seslendirerek gönüllere hitap ederek büyük ilgi topladı.
Başta Avukat-Yazar Hasan Gülşan, Yaşar Tükek ve Halk Ozanı Hüseyin Kuzucan olmak üzere birçok kişinin katıldığı etkinlik başarılı bir şekilde nihayetlendi.
Etkinlik sonrasında halka lokma sunumu yapıldı. 
Bu tür kültürel etkinlikleri yaparak halkımızın, özellikle gençlerimizin bilgilenmesene vesile olan Erikli Baba Vakfı yönetimini kutluyoruz. 
Bu tür etkinliklerin belli bir takvime bağlı olarak sürekli yapılmasını arzu ediyoruz. 
Cümle canlara muhabbetlerimizle.

 

Ayhan Aydın
2 Haziran 2019, Pazar

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile