30. Pir Sultan Abdal Anma- Kültür ve Sanat Etkinlikleri 29-30 Haziran 2019 Alevi Anma Etkinlikleri İçin Anadolu Yollarında (28 Haziran – 9 Temmuz 2019) Alevi Anma Etkinlikleri İçin Yollara Düştük… Yolumuz için yollara revan oluruz, cümle âlem dost olur

  • 30. Pir Sultan Abdal Anma- Kültür ve Sanat Etkinlikleri

    29-30 Haziran 2019

     

    Alevi Anma Etkinlikleri İçin Yollara Düştük… (28 Haziran – 9 Temmuz 2019)

Yolumuz için yollara revan oluruz, cümle âlem dost olur bize. Yeter ki Sivaslar olmasın; insan insanı yakmasın, insan insana zulmetmesin, kimse kimseyi bir görmesin, ayırmasın, dostluklar, gönüllerde birlikler gerçek olsun...

Ulu ozan Pir Sultan Abdal anısına geleneksel olarak yapıla gelen Pir Sultan Abdal Anma, Kültür ve Sanat Etkinlikleri bu sene de büyük bir katılım ve coşkuyla, Ozanlar Piri Pir Sultan Abdal’ın yaşadığı yöre olan Yıldızeli Banaz Köyü’nde yapıldı.

Sivas Yıldızeli- Banaz Köyü, Topuzlu Mevkii’ne gelen yüzlerce can; Alevi Bektaşi Öğretisinin sergilendiği, barış, dostluk ve kardeşlik dolu bir atmosferde, birbirinden değerli konukların da katılımıyla bir sene sonra tekrar bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadılar.

Alevi dünyasının en önemli ozanlarından bu arada, Türk Halk Edebiyatı’nın temel taşı olan ozanlık geleneğinin büyük şair Pir Sultan Abdal, Anadolu başta olmak üzere geniş bir coğrafyada Türkçe düşünen toplulukların da ortak büyük bir değeridir. Aynı zamanda Alevi Bektaşi Yolu’nun en önde gelen Yol Önderlerinden de birisi olan Pir Sultan Abdal, Aleviliğin tüm değerlerini deyişlerinde işleyerek bu öğretinin temellerinin gelecek kuşaklara aktarılmasında da öncü bir rol oynamıştır.

Hemen her konuda şiirler yazan Pir Sultan Abdal, aynı zamanda yaşadığı on altıncı yüzyılın tüm zengin dil özelliklerini şiirlerinde barındıran ve nihayetinde haksızlıklara boyun eğmeyen, yolundan, öğretisinden, inancından ödün vermediği için ölümsüzlük mertebesine ulaşan bir sonla, Alevi Bektaşi düşüncesinin bugünlere ulaşmasında da öncü ve büyük bir rol üstlenmiştir.

Onun adına yola çıkan; barış için, insanlığın ortak büyük değerleri için Sivas’ta bir yürek halinde cem olmaya gelen 33 aydın yüreğin 2 Temmuz 1993’de, yobaz bir güruh tarafından katledilmesiyle, yapılan etkinlikler bir başka anlam ifade eder olmuş; Pir Sultan Abdal bu sefer yüzyıllar sonra kendisiyle aynı kaderi paylaşan yoldaşlarına önder olmaya devam etmiştir.

Uzun yıllardan beri 2 Temmuz Pir Sultan Abdal Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından organize edilen etkinliklere bu sefer aynı şekilde uzun yıllardan beri çok önemli çalışmalar yapan Türkiye’deki en önemli Alevi kurumlarından birisi olan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği de ev sahipliği yapmıştır.

Topuzlu Mevkii’ndeki Pir Sultan Abdal ve Sivas Şehitleri Anıtları önündeki anmalarda yapılan konuşmalarda, katılımcılar her şeye rağmen sevgi dilini kullanmakta ısrarcı olacaklarını, çünkü kendilerinin her zaman tüm dünyada ve yurdumuzda barışı istediklerini vurguladılar.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Gani Kaplan, 2 Temmuz Pir Sultan Abdal Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Muharrem Yılmaz,   Alevi Bektaşi Federasyonu adına Genel Sekreter Müslüm Metin,2 Temmuz Vakfı önceki başkanları Murteza Demir, Emel Sungur;  Sivas Kıyımında canlarını yitiren Metin Altıok’un kızı ve eski milletvekili Zeynep Altıok, Büyük Ozan Nesimi Çimen’in oğlu, sanatçı Mazlum Çimen hep aynı şeye vurgu yaparak, katliamların, kıyımların bu ülkeye büyük zararlar verdiğini, barışın ve kardeşliğin bu topraklarda egemen olmasının ortak bir bilinçle mümkün olabileceğini söylediler.  

Sunuculuğunu Zafer Akkuş’un yaptığı etkinlikte iki gün boyunca değerli sanatçılar Muharrem Temiz, Mazlum Çimen, Gülseven Medar, Deniz Türkan başta olmak üzere tüm sahne alanlar, deyiş söyleyenler, semah dönenler, dua verenler Pir Sultan Abdal felsefesine yakışır bir şekilde bu kültürün öz değerlerini yansıtan eserleri seslendirdiler, konuşmalar yaptılar.

Akademisyenler; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Ali Murat İrat ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Zeynep Oktay Uslu’nun katıldıkları, Yazar Ayhan Aydın’ın yönettiği panelde de hem tarihsel, hem de güncel olarak Aleviliğin değerleri ve sorunları konuşuldu. Zeynep Oktay Uslu Ulu Alevi Bektaşi ozanlarından Kaygusuz Abdal hakkında aydınlatıcı bilgiler sundu. Uslu, Alevi Bektaşi düşünce dünyasının en önemli ve üretken ozanlarından Kaygusuz Abdal’ın eserleri, dünya görüşü ve etkisi üzerinde dudu.

Ali Murat İrat ise Alevilerin günümüzdeki yaşadıkları sorunlar; kuramsallaşma, devletle ilişkiler karşısında Alevilerin karşılaştıkları problemleri ve Alevilerin bu konudaki çıkmazlarını ortaya koyan güzel bir konuşma yaptı. Ali Murat İrat, Alevilerin çözümü başka yerlerde aramamaları gerektiğini, kuramların ve aydınların ortaklaşa sorunları birlikte çözememelerinin, devlete veya başka yapılara muhtaç kalmalarının her zaman kendilerine zarar vereceğine vurgu yaptı.

Yüzyıllardır yolumuzun gerçek yaşatıcıları olan halkımızın kalplerindeki arı, duru duygularla, kurum temsilcilerinin, Sivas şehitlerinin yakınlarının, sanatçıların, ozanların, dedelerin varlığıyla belki de en temiz, en yalın ve amaca uygun bir etkinlik yapılmış oldu.

Pir Sultan’ın yolundan giden, erenlerin, ozanların yolundan giden Aleviler tüm güzellikleriyle birer barış insanı olduklarını, bu yurdun samimi inanmış insanları olduklarını, bu yurdun en az burada yaşayan diğer insanları kadar yerli sahipleri olduklarını, bu ülkenin kültürünün mayası olduklarını, hoşgörü dolu, sevgi dolu bir dünya istediklerini bir kez daha tüm dünyaya göstermiş oldular.

Ben de her zamanki gibi amatör olarak yüzlerce fotoğrafla hem etkinliği, hem Banaz Köyü’nü, hem de Topuzlu Mevkii’ni fotoğrafladım, çeşitli çekimler ve söyleşiler gerçekleştirdim. Bunlar geleceğe taşınacak, belleğimizi yaşatacak kayıtlar oluyor… İmkanlar olsa da daha çok üretimde bulunabilsem…

Gelecek sene tekrar bu sevgi pınarından içmek, bu dostluk kervanında yer almak dileğiyle, emeği geçen herkese selam ve sevgiler olsun…

Ayhan Aydın

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile