Sivas Katliamı Bir Kez Daha Lanetlendi

Sivas Katliamı Bir Kez Daha Lanetlendi
2 Temmuz 2019, Salı

Yurt içi ve Yurt dışından gelen binlerce kişiyle; tüm Alevi Bektaşi kurum başkanı ve temsilcileri, CHP ve HDP milletvekilleri, aydınlar, sanatçılar tarafından Madımak can kıyımında hayatlarını kaybedenler; Sivas Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan gösteriyle bir kez daha anıldılar.

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı, Anadolu’yu ozanlarıyla ve altın başaklarıyla besleyebilen Sivas’ta çağdaş Türkiye’yi yıkmayı hedefleyen tertiplere karşı, hoşgörü, barış, sevgi dili tüm gün boyunca sürdü.

Bebek arabalarıyla alanlara gelen, elinde umutla, kardeşlik duygularıyla, eşiyle, dostuyla alanlara gelen genci yaşlısı binlerce insan bu ülkenin güzel yarınlarının teminatı olarak hep bir ağızdan, bu barbarlığın unutmayacağını, SİVAS ŞEHİTLERİ’nin ölümsüz olduklarını haykırdılar.

Yeryüzü insanlık tarihinin en kara günlerinden, planlı, programlı bir şekilde ülkemizde karanlık bir tertip sonucunda, binlerce gözü dönmüş, kışkırtılmış ve bir kısmı daha önceden hazırlanmış bir güruh tarafından 2 Temmuz 1993’de Sivas Kıyımı yapılmıştı.

Barış ve kardeşlik için Sivas’a giden aydınlar, aydın yürekler Sivas’ta Madımak Oteli’nde kanlı bir tertip sonucunda katledilmişti.

33 güzel yürek, ölümsüz can, zalimlerin elinde yok edilmek istenmişti. Ama onların türküleri, deyişleri, şiirleri, semaha duran sevgi yürekleri sonsuza kadar bu evrende yaşamaya devam edecek…

Onlar ırkçı, barbar, gerici bir zihniyet tarafından, emperyalizmin uşaklığını yapan güçler tarafından bedenen yok edilseler de, ruhlarıyla, eserleriyle, güzellikleriyle birer ölümsüz ve sönmez meşale olarak evrende insanlığın önünü sonsuza kadar aydınlatmaya devam edeceklerdir.

Sivas Katliamını her kimler yapmışlarsa onun ağırlığı altında ezilmeye mahkûm olmuşlar, insanların sevgi çağlayanı, barış idealleri bu faşist tertibi yenerek onların gerçekten de kanla beslenen karanlıklarla örmek istedikleri dünyayı umuda çevirebilmiştir.

Ne yazık ki katiller yıllar yılı korunmuş, o katillerin avukatlığını yapanlar ise bundan prim kazanmışlar, Türkiye’de maalesef önemli mevkilere gelebilmişlerdir.

Aydına düşman, düşünen insana düşman, Aleviye düşman, Kürde düşman, ilericilere düşman, bir baskıcı kafa bugün halen ülkemizi yöneten bir kafa iken, yüzyıllardır bir arada yaşayan Anadolu insanı bu yanlışları onaylamamaktadır.

Halk kendi kendine bırakılsa, kasıtlı olarak yönlendirilmese, kendisine bilimsel, güncel gerçek bilgiler verilmiş olsa, hiçbir zaman da bu karanlıklar tekrarlanmayacaktır. Zorlamayla, kışkırtmayla, tertiple bir plan sonucu bunlar yapılmaktadır. Devlette demokrasi, özgürlük, adalet, tarafsızlık, tüm vatandaşlarını kucaklama, çağdaşlık, bilimsel eğitim, gerçek bir laiklik gibi erdemler olmadığı için bu bataklıkta insanlarımız debelendirilmeye devam etmektedir.

Tüm dileğimiz, totaliter kafaların, muktedirlerin, despotların, faşist artıklarının gerek bu ülkenin başından, gerekse de ülkedeki tüm kurum ve kuruluşların yönetimin gitmesidir.

Onca okumuş, tarafsız, gerçekten hizmet edebilecek, gerekli eğitimi almış, donanım sahibi genç beyinler varken, hasta ruhlu, koltuk sevdalı, menfaat sahibi insanlar bizleri yönetmektedir. En acısı da budur. En büyük dileğimiz Türkiye’nin önünü açacak, böylesine utanç duyacağımız, varlığımızı yok etmeyi hedefleyen oyunların, tertiplerin bir daha yaşanmamasıdır.

Muhabbet ehline saygılarımla…

Ayhan Aydın

 İkili Görüşmeler…

2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı için geldiğim Sivas ziyaretimde benimle candan ilgilenen Cem Vakfı'nın emektar genç başkanı Ünal Karataş ve yönetim kurulu üyelerine içten teşekkür ederim. Gençlerimizin önü açılsın onlara fırsat verilsin.

 2 Temmuz 2019, Salı

Yaşayan Tarih Gülşen Ana'yla Doya Doya Sohbet...
Aslen Damal'lı bir kökten olup Sivas Yıldızeli Davulalan (söyleşide ne hikmetse en az on kez Davutalan deyip durdum) Köyünden Muhammed Avni'nin oğlu Hüseyin Dede'nin kızı olan Gülşan Ana Gözükızıl Ocağı'nın tabiri caizse yaşayan efsane isimlerinden birisi. 
Alevilikle ilgili, kökleri, köyü, ocağı, Sivas'taki Aleviler konusunda bilgileriyle yaşayan kültür hazinesi olan Ana Sultan'la Banaz'da başlayıp Sivas merkezdeki evinde saatler süren söyleşimiz, görüntü kayıtlarımız oldu.
Aynı zamanda Gazeteci - Yazar Kelime Ata arkadaşımızın da annesi olan gül yüzlü anamız, ayrıca her birisi birbirinden güzel nefesler, mersiyeler de söyledi.
Gülşan Ana'dan ve Analarımızdan Alevi toplumu olarak daha çok yararlanmamız, bu tip derleme çalışmalarına ara vermeden devam etmemiz gerekir.
Büyük çileler çekmelerine rağmen, her zaman olgun, sabırlı analarımız bir ölçüde de Alevi belleğinin temel taşıyıcılarıdır.
Emekleri ve varlıkları önünde saygıyla eğiliyoruz...

Youtube’da yayınlayacağım…

 3 Temmuz, Çarşamba

Sivas'tan Antalya'ya vardık. Can dost halk ozanı-sanatçı, çok sevgili İlyas Şimşek'e mihman oldum. Her daim önü açık ve aydınlık olsun, ailesi ve sevenleriyle özü gibi bir ömür sürsün.

 

Murteza Demir’in Sivas Kıyımı Konuşması

2 Temmuz Pir Sultan Abdal Kültür ve Eğitim Vakfı önceki başkanı, Yazar Murtaza Demir Antalya Muratpaşa Belediyesi Kültür Merkezi'nde Sivas Kıyımıyla ilgili konuşma yaptı. Bu etkinliği Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi organize etti. Murteza Demir hem olayın tanığı olarak, hem de kurum başkanı olarak detaylarıyla Sivas Katliamı’nda yaşadıklarını çok canlı bir şekilde dinleyenlere anlattı…

 4 Temmuz, Perşembe

Halk Ozanı, Sanatçı İlyas Şimşek (Kulcan) ile söyleşi, doyasıya bir sohbet, muhabbet eyledik, Antalya Kaleiçi Hasanağa'nın yerinde. Yaşamından, ozanlık geleneğinden, Antalya’dan, Antalya’da Alevi örgütlenmesinden konuştuk. Verimli bir söyleşi oldu. Youtube’da yayınlayacağım…

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile